Fındıkta Doğu-Batı İşbirliği

Yayınlanma Tarihi :

Tarımsal ihraç ürünlerimizde ilk sırada yer alan fındıkta üretimden tüketime kadar olan aşamalardaki pazarlama arttığı için Doğu-Batı işbirliği yapılacak.

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk, Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan ile Meclis üyeleri tarafından Düzce, Akyazı ve Sakarya Ticaret Borsalarına ziyaretler yapıldı.

Akyazı Ticaret Borsası ve aynı zamanda Sakarya Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şenel Bayraktar ile yapılan görüşmede fındıkta kazanımların arttırılması için sektörün üretimden tüketime kadar bir bütün halinde hareket etmesi konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Bayraktar, dünyada bütün tarım ürünlerinde fiyatların arttığını ancak, bunun fındığa yansımadığını ifade ederek “Fındığı daha çok üreterek, daha çok kazanacak şekilde planlayıp programlamamız lazım” dedi.

Sakarya Ticaret Borsası’na (STB) yapılan ziyarette ise yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı’nın fındıkta Doğu bölgesi ile Batı Karadeniz’in ayrı ayrı düşünülmemesi, bunun içinde başta borsalar olmak üzere sektördeki tüm paydaşların ortak akıl oluşturarak birlikte hareket edilmesi önerisi benimsendi.

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk ise fındıktan kazanımın üretim aşamasından başlayabileceğini belirterek, “Bunun için ithalatçılarında görüşleri dikkate alınarak istikrarlı ve sürdürülebilir politikalar oluşturmamız lazım. Bunun yolu da sektörü bir bütün halinde kabul edip, Devletin de gereken yasal düzenlemeleri yaparak, teşvik etmesi gerekiyor” dedi.

TTB Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan da borsa olarak öncelikle üretimdeki verim ve kaliteyi artırmayı baza alarak, yaklaşık 20 yıldır yaptıkları çalışmaların olumlu sonuçlarını alınmaya başlandığını görmenin kendilerini mutlu ettiğine vurgu yaparak, “Çok çalışıp, çok üretip, çok satıp, hep birlikte çok kazanmak için iş ve güç birliği şarttır. Bunu da fındığın doğu-batı ayırımı yapmadan ele almak lazım” ifadelerini kullandı.

Basın No: