Bulancak Ajans
Bulancak Ajans
DOLAR31,3265% 0.29
EURO33,9156% 0.12
STERLIN39,6153% 0.15
FRANG35,3684% 0.1
ALTIN2.061,14% 0,40
BITCOIN1.931.254-1.46

Fındık Kurdu Zararlısına Karşı Mücadele Zamanı

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Fındık Kurdu Zararlısına Karşı Mücadele Zamanının geldiğini duyurdu.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Fındık Kurdu Zararlısına Karşı Mücadele Zamanı

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle; ”Fındık Üreticilerimizin Dikkatine!

Fındık bahçelerimizde zarar yapan Fındık Kurdu zararlısına karşı mücadele zamanı geldi. Çiftçilerimiz bahçelerini sık sık kontrol ederek, fındıkların %50’si mercimek büyüklüğüne geldiğinde ilaçlı mücadeleye başlanmalıdır.

Giresun İlimizde ilaçlı mücadeleye bu sene Sahil kolda 16 Mayıs 2022, Orta kolda 19 Mayıs 2022, Yüksek kolda   22 Mayıs 2022 tarihinde başlanmalıdır.

İlaçlamadan önce zararlının yoğunluğunu ölçmek gerekir. Bunun için fındık ocakları altına 3 x 3,5 m ebadında çarşaf gerilerek darbe metoduyla çarşafa düşen böcekler sayılmalıdır. Sayım sonucunda 10 ocaktan 2 veya daha fazla ergin Fındık Kurdu düştüğünde ilaçlama yapılmalıdır. Aynı sayımda 10 ocaktan 1 veya daha fazla ergin Fındık Yeşil Kokarcası bulunan bahçelerde hem Fındık Kurduna hem de Fındık Yeşil Kokarcasına karşı etkili ruhsatlı bitki koruma ürünleri tercih edilmelidir.

İlaçlamada dekara (40-50 ocağa) verilen doz motorlu sırt atomizörüyle 14-17 litre, motorlu pülverizatörlerle 30 litre su ile karıştırılarak atılmalıdır. İlaçlamanın fındık ocaklarının altından yukarıya doğru yapılmasına dikkat edilmelidir. Yapılan ilaçlama ile Yaprak Bitleri de kontrol altına alınmaktadır.

İlaçlama başlamadan önce arıcılar arılarını ilaçlama sahaları dışına çıkarmaları gerekmektedir. İnsan ve hayvan sağlığı bakımından ilaçlama bitiminden 21 gün sonrasına kadar ilaçlama yapılan bahçelerde hayvan otlatılmamalı ve meyve yenmemelidir.

Mücadelede tavsiye edilmeyen bitki koruma ürünü kullanılmaması, yaprak gübreleri hariç herhangi bir kimyasal maddenin bitki koruma ürünüyle karıştırılmadan önce etiket bilgilerindeki karışılabilirlik durumu değerlendirilerek ona göre uygulama yapılmadır.

Kullanılacak bitki koruma Ürünleri, İl Müdürlüğümüz tarafından yetkilendirilmiş olan bitki koruma ürünleri bayisinden alınarak ‘Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi’ sahibi kişiler tarafından uygulanmalıdır.

Üreticilerimiz daha geniş bilgi almak için İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize müracaat edebilirler.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü”

YORUM YAP