ESDER;” TOKİ KONUT PROJELERİNDE ESNAFLARIMIZA KIYMET VERİLMELİDİR.” « Bulancak Ajans

29 Eylül 2023 - 16:51
ESDER;” TOKİ KONUT PROJELERİNDE ESNAFLARIMIZA KIYMET VERİLMELİDİR.”
Son Güncelleme :

14 Aralık 2019 - 10:16

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut ÇELİKUS, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın TOKİ konutları hakkında yaptığı konuşmayı takdir ettiklerini fakat TKO konutlarında küçük esnafın unutulduğunu hatırlattı.

ESDER Genel Başkanı Mahmut ÇELİKUS yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’ın 40-50 kat yapılan binaların komşuluğu öldürdüğünü, mahalle kültürünü ortadan kaldırdığını söylemesini takdir ile karşıladıklarını dile getirirken,” Sayın Cumhurbaşkanı’mızın açıklamaları son derece sevindiricidir. Mahalle kültürümüz ne yazık ki uzun uzun binalarla birlikte yok olma derecesine geldi. Fakat bir diğer kötü haber; Ülkemizde bulunan 234 market zincirinin yaklaşık 35.000 şubesi ile küçük esnafı yok etmesidir. Zincir marketler bilindiği üzere artık köylere kadar girmiştir. Bu durum karşısında 80 bine yakın bakkal, manav kepenk indirmiştir.” dedi.

Esnaflar olarak artık sevinmek istediklerini söyleyen ÇELİKUS, esnafların toplumun orta direği olduğunu, kültürümüzde adeta kara gün dostu olan küçük esnafımıza TOKİ konutlarında özellikle yer verilmesi sağlanarak toplumdaki birlik ve beraberliğin yanında yardımlaşma, dayanışma gibi duygularının artmasının sağlanacağını hatırlattı.

Esnaf geleneğimizin Ahilik kültürü ile korunmasının ancak zincir marketlerin kontrol altına alınması ile sağlanacağını belirten ÇELİKUS,” Nüfus sayısına göre zincir marketlerin açılması mahalle esnafımızı büyük ölçüde koruyacak bir adımdır. Bu sevindirici esnaf haberlerine ilave olarak müjdelenen 100 bin TOKİ konutlarında küçük esnafımıza yer verilmesini bu vesileyle zincir market ve AVM’ lerin rekabeti karşısında esnafımızı ve milli değerlerimizi korunmasını Sayın Cumhurbaşkanımız’ dan ve hükümetimizden talep ederiz.” dedi.