DOLAR32,8357% -0.05
EURO35,6560% -0.13
STERLIN42,3771% -0.17
FRANG36,8427% -0.05
ALTIN2.550,71% 0,22
BITCOIN66.009,99-1.867
reklam

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Konuk Oldu

Yayınlanma Tarihi : Google News
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Konuk Oldu
reklam

Giresun Vakfı ”İş İnsanları Buluşması” programında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i konuk etti. Giresun Vakfı tarafından düzenlenen 18 Ocak 2020 Pazar günü İstanbul Bayrampaşa Titanik Otel’de gerçekleşen ‘İş İnsanları Buluşması’ programına yaklaşık iki yüzden fazla iş insanı, sanayici ve enerji alanlarında yatırım ve danışmanlık hizmeti veren, proje uygulayıcı girişimci katıldı.

Giresun Vakfı Başkanı Ahmet Dokumacı toplantının açılışında katılımcılara hitaben yapmış olduğu konuşmasında Türkiye’nin ve dünyanın gündeminde yer elan en büyük gelişmelerin enerji alanında olduğunu belirterek, gelişen ve büyüyen Türkiye’nin önümüzde ki yıllarda gerçekleştirecek olduğu hedeflerinin alt yapısını da enerji yatırımları olduğunu söyledi.

Başkan Ahmet Dokumacı ayrıca, sadece Türkiye’de değil, dünyada da alternatif , özelliklede yenilenebilir enerji kaynaklarının petrole olan bağımlılığı azalttığını ifade ederek bu konuda son yıllarda ülkemiz genelinde yapılan yatırımların önem kazandığını belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise İstanbul Bayrampaşa Titanik Otelde gerçekleşen ‘İş İnsanları Buluşması’ programında katılımcılara yönelik yapmış olduğu konuşmasında, Türkiye’de ve dünyada yaşanan enerji odaklı gelişmeler hakkında önemli bilgiler verdi. Özellikle dünya basınının ve dış politikanın en büyük gündem konusu olan Doğu Akdeniz’de yaşanan son gelişmelerin üzerinde duran Bakan Dönmez, Türkiye’nin zamanında almış olduğu kararlarla Doğu Akdeniz başta olmak üzere, Kıbrıs’ın güneyinde de enerji yatırımları konusunda, özelliklede sondaj araştırmalarında önemli adımlar atıldığının altını çizdi.

Dünyada yaşanılan değişimlerin odağında enerji yatırımlarının önemine değinen Bakan Dönmez, enerji ile beraber devlet politikalarının da birleştiğini, enerji politikalarının aynı zamanda devletlerin güvenlik meselesi haline geldiğini, son dönemde özellikle de Akdeniz’de yaşanılan gelişmelerin bütün bunlara örnek teşkil ettiğini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Giresun Vakfı ‘İş İnsanları Buluşması’ nda Fatih gemisinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden almış olduğumuz ruhsatla, Yavuz’un ise Bakanlık tarafından verilen ruhsatla sondajlara devam ettiğini, bu gemilere bir tane daha ekleneceğini, Akdeniz ve Karadeniz’de, ihtiyaç halinde başka ülkelerde de petrol ve doğalgaz aranabileceğini ve böylelikle Türkiye’nin Akdeniz’deki gücünün üçe katlanacağını belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez kendisine bu tür sondaj gemilerinin ülkemizde yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine Bu ilk iki sondaj gemisinin bölgemizde ve uluslararası sularda yaşanılan ani gelişmeler üzerine acil ihtiyaç haline geldiğini, buna mukabil alınması planlanan üçüncü sondaj gemisinin inşası için Türkiye’nin bilgi ve birikime sahip olduğunun altını çizerek, hali hazırda 12 bin metrelik sondaj derinliğini de artırmayı, bu konuda ‘milli’ olmayı hedeflediklerini ifade etti

Dünyada en fazla enerji üretiminin Çin tarafından kömürle gerçekleştirildiğini de belirten Dönmez, enerji yatırımlarının ana kaynağını oluşturan kömürde de özellikle taşkömürü üretimini gelecek yıllarda bir milyon tona çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez konuşmasında ayrıca, enerjide özellikle de elektrik de alınan kararlarla gayri resmi kullanımın önemli ölçüde önüne geçildiğini bu konuda yapılan düzenlemelerle geliri olmayan ailelere 150 kilovata kadar enerji sağlandığını belirterek ayrıca yenilenebilir enerji yatırımları içinde yer alan rüzgar enerji santrallerinin, başta yüksek teknoloji gerektiren kanat ve türbinlerinin ülkemizde üretilmeye ve ihraç edilmeye başlanmasını da sevindirici olduğunu söyledi. Programın son bölümünde Bakan Dönmez ve İktisadi Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ahmet İncekara programa katılan iş insanı, sanayici be enerji alanında yatırım yapan girişimcilerin sorularını yanıtladılar.

Bakan Dönmez konuşmalarını Türkiye’nin Enerji ve doğal kaynaklarını yerli kömürden yenilenebilir enerjiye kadar her alanda dünya ile rekabet edecek güce taşımayı, bu alanda yapılacak tüm yatırımlara destek olmayı ve Türkiye’nin enerji konusunda kendi kendine yetecek milli bir üretimi hedeflediklerinin önemini belirtti.

Giresun Vakfı ‘İş İnsanları Buluşması’ programı sonunda Bakan Fatih Dönmez’e Giresun Vakfı tarafından günün anısına bir plaket sunumu gerçekleşti.
Haber ve Resim; Şaban KUTLU

YORUM YAP