Durmuş, Fındık Fiyatının 55-60 Lira Arasında Olmalı

Yayınlanma Tarihi :

Durmuş yaptığı yazılı açıklamada, özellikle 2021 sonbaharı itibari ile yükselen enflasyon oranları ve alım gücünün azalması ile bir çok sektörün ciddi boyutta zorluklar yaşadığını, ayakta kalma mücadelesi verdiğini hatırlatarak, tarımın ve çiftçinin de aynı kaderi yaşadığını belirtti.

Giresun denilince akla ilk fındığın geldiğine değinen Durmuş, “fındık olmazsa olmazımızdır” dedi. Geçen yıl fındık fiyatlarının ortalama olarak 27-35 TL bandında işlem gördüğünü hatırlatan Durmuş, bu yıl açıklanacak taban fiyatının önem arz ettiğini ve bu enflasyon ile birlikte en az 55-60 TL bandından bir fiyat belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

Durmuş, “geçen haftalarda Sayın Cumhurbaşkanımız çay fiyatları üzerine görüşlerini belirterek yeni bir taban fiyatı oluşturulmasını sağladı. Gerekli adım ve kararlar ile çay fiyatlarında iyileştirmeler yapıldı. Giresun ekonomisinin ve Giresunlunun en büyük geçim kaynaklarından biri olan fındığın da aynen çay fiyatlarına benzer mutlaka iyileştirmelere gidilmesi gerektiğini bu anlamda iktidar temsilcileri ile sayın vekillerimizin el birliği ile bu konuyu gündeme taşıyarak bölge insanımızın ve ekonomimizin en azından bir nebze olsun nefes alabilmesi için çalışmaları gerekiyor” dedi.

Durmuş, fındığın bir siyasi konu olarak değil Giresun’un ortak paydası ve değeri olarak görülmesi gerektiğini bu açıdan fındık fiyatları ve çalışmaları adına Deva Partisi Giresun İl ve Merkez İlçe Başkanlığı olarak tüm siyasi partiler ve STK’lar ile çalışmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Basın No: