DOLAR32,3607% 0.17
EURO34,4602% -0.71
STERLIN40,3340% -0.67
FRANG35,3962% -0.32
ALTIN2.438,65% -0,91
BITCOIN2.173.129-4.131

Cumhuriyetin 100. Yılında Şehitlere Saygı Yürüyüşü Düzenlendi

Giresun Valisi Sayın Mehmet Fatih Serdengeçti, Cumhuriyetimizin 100. yılı anısına düzenlenen Şehitlere Saygı Yürüyüşü’ne katıldı.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Cumhuriyetin 100. Yılında Şehitlere Saygı Yürüyüşü Düzenlendi

Giresun Valisi Sayın Mehmet Fatih Serdengeçti, Cumhuriyetimizin 100. yılı anısına düzenlenen Şehitlere Saygı Yürüyüşü’ne katıldı.

21 Ekim Cumartesi günü gerçekleştirilen etkinlik, tarihi ve simgesel öneme sahip Harşit Vadisi’nde bulunan Şaban Kalesi Şehitliği’nde gerçekleştirildi. Harşit Vadisi, Karadeniz’in Çanakkalesi olarak nitelendirilen ve 1. Dünya Savaşı sırasında Rus işgaline karşı verilen efsanevi savunma ve direniş hikâyesinin ana üssüdür. Bu alanda, Şaban Kalesi ve Şehitliği, 1. Dünya Savaşı sırasında yaşanan olayları ve kahramanları anmak için toplanan insanlarla dolup taştı.

Etkinliğin açılışında, katılımcılar Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşımızı coşkuyla seslendirdiler. Ardından Giresun Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Sezai Balcı, Harşit Savunması ve Şaban Kalesi hakkında bilgi veren bir sunum gerçekleştirdi.

Konuşmalar sırasında Giresun Milletvekilleri Ertuğrul Gazi Konal ile Prof. Dr. Nazım Elmas da tarihi öneme sahip etkinlik hakkında konuşmalar yaptı.

Programda bir konuşma yapan Sayın Valimiz Mehmet Fatih Serdengeçti, katılımcılara hitap ederek, vatan sevgisinin önemini vurgulayarak, şehitlerimizi rahmet ve tazimle andı.

Vali Serdengeçti, yürüyüşle ilgili olarak da ‘Dile Kolay…’ başlığıyla “Bir asrı arkasına almış, 18 aylık bir müdafaa ile geçilmez kılınan Harşit Savunması’nın halen tarih kokan siperlerindeyiz.

İmanları ile imkânsızlıkları yenen yiğitlerimizle gurur duyuyoruz. Cenab-ı Hak bizi onlara layık eylesin.” ifadelerini kullandı.

Etkinlikte ayrıca Giresun Müftülüğü din görevlisi Sayın Ahmet Mutlu tarafından tüm şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim tilaveti yapılarak dualar edildi.

Vali Serdengeçti, şehitlerimiz adına yapılan duaların ardından “Garbın afakına nice zaferler yazdıran, mertebelerin en yücesi şehadet makamına mazhar olan aziz şehitlerimizi rahmet ve tazimle yâd ettik.

Yüreklerde vatan sevgisi, omuzlarda iman gücüyle bize emanet edilen mukaddesata ilelebet sahip çıkacağız.” sözlerine yer verdi.

Etkinlikte son olarak, Güce Belediye Başkanlığı tarafından katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Programın ardından, Vali Serdengeçti ve protokol üyeleri, Güce ilçesinde bulunan yaşlı bakım hizmet evini ziyaret etti. Ziyaretin ardından, Güce Belediye Başkanı Aytekin Boduroğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen sohbetle etkinlik tamamlandı.

Vali Serdengeçti, etkinlik sonrası yapmış olduğu paylaşımda “Bugün adımlarımızı şühedanın izinde atarak vatan toprağının kutsallığını iliklerimizde hissettik.

Ecdadımızın müreffeh bir istikbâl için verdiği kutsal mücadeleler, Türkiye Yüzyılı’nda da yarınlarımızın mimarları olan gençlerimizin ilim, bilim ve teknoloji aşkıyla taçlanacak.” cümlelerini kullandı.

Etkinliğe, Vali Serdengeçti’nin yanı sıra Giresun Milletvekilleri Ertuğrul Gazi Konal ile Prof. Dr. Nazım Elmas, Güce Kaymakamı İbrahim Zahid Ahad, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Özgür Özer, Güce Belediye Başkanı Aytekin Boduroğlu, Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Ergün ve protokol üyeleri ile kolluk görevlileri ve vatandaşlarımız katıldı.

Şehitlere Saygı Yürüyüşü, Harşit Vadisi’nde 1. Dünya Savaşı sırasında yaşanan olayları ve kahramanları anmak, milli birlik ve dayanışma ruhunu canlı tutmak amacıyla düzenlenen anlamlı bir etkinlik oldu. Vali Serdengeçti ve katılımcılar, 100. yıl anısına bu tarihi savunmayı gururla andılar.

 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.