DOLAR32,8221% 0.01
EURO35,2260% -0.11
STERLIN41,6982% -0.13
FRANG36,8067% -0.05
ALTIN2.489,39% -0,01
BITCOIN64.995,010.17
reklam

Cumhuriyetimizin 99’uncu Yıl Dönümü Giresun’da Coşkuyla Kutlanıyor

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99’uncu yıl dönümünde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Giresun’da da coşkuyla kutlanıyor.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Cumhuriyetimizin 99’uncu Yıl Dönümü Giresun’da Coşkuyla Kutlanıyor
reklam

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı çerçevesinde, 29 Ekim Cumartesi günü saat 10.00’da Valilik önündeki Atatürk Anıtı’nın bulunduğu alanda kutlama töreni düzenlendi.

Valilik Hizmet Binası önündeki tören; Vali Enver Ünlü, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Selçuk Yıldırım ve Belediye Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu’nun halkın, kolluk birliklerinin, okulların, resmi ve özel kuruluşların bayramını kutlamasıyla başladı. İstiklal Marşımızın Giresun Belediye Bandosu eşliğinde okunmasının ardından Sayın Cumhurbaşkanımızın “Cumhuriyet Bayramı Mesajı” okundu.

Program; Vali Enver Ünlü’nün törene katılanlara yönelik yaptığı günün anlam ve önemini belirten konuşması ile devam etti.

Tören alanında bulunanları selamlayarak konuşmasına başlayan Vali Ünlü “Ezelden ebede büyük umutlar ve emin adımlarla yürürken Cumhuriyet’imizin banisi Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ‘Türk Milletinin Karakterine ve Geleneklerine En Uygun İdare’ olarak belirttiği dirilişimizin sembolü Cumhuriyet’imizin 99. yılını, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mızı yürekten kutluyorum…

Bugün ecdadın bize hediye ettiği bu kutsal hazineye sahip çıkarak en büyük güvencemiz olan birliğimize, beraberliğimize ve kardeşliğimize sımsıkı sarılıp büyük ve güçlü Türkiye hedefimiz için var gücümüzle çalışmaya devam etmeli ve 100. yıl hedeflerimizden sonra Türkiye’nin yüzyılı olacak ikinci yüzyılda 2053 ve 2071 vizyonuna da kucak açmalıyız…

İlanından bugüne kadar eğitimde, kültürde, ekonomide, teknolojide, altyapı hizmetlerinde, savunma sanayiinde, her sahada çok önemli gelişmeler kaydetmemize vesile olan Cumhuriyet’imizin 2. yüzyılı artık ufukta iyice belirmişken, hiçbir gücün, hiçbir kirli senaryonun, Türkiye’yi tökezletmeyi amaçlayan hiçbir sinsi saldırının bizi yolumuzdan alıkoymasına asla izin vermeyeceğiz.

Malazgirt’ten Dumlupınar’a,

Yemen’den, Kafkasya’ya,

Çanakkale’den Kıbrıs’a,

Terörle mücadeleden 15 Temmuz’a kadar

Aziz Milletimiz nice zaferlerle, milli hâkimiyet, birlik ve beraberlik anlayışı içerisinde, kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere, tüm mazlum milletlere örnek teşkil edecek biçimde unutulmayacak dersler vermiş; hiçbir şekilde bağımsızlık ve hürriyetinden taviz vermeyeceğini, sonsuza kadar var olacağını tüm dünyaya kabul ettirmiş ve sahip olduğu muzafferiyet ruhunun asla sönmeyeceğini de gür bir sesle haykırmıştır…

İşte bugün 99. yılını kutladığımız Cumhuriyet’imiz, savaştan çıkmış, yokluklar içindeki bir Milletin, bağımsızlığı uğruna var olma mücadelesini nasıl verebildiğinin en güzel göstergesidir.

Çok şükür, Türkiye bugün de kadim tarihî birikimi, köklü devlet tecrübesi ve bir asırlık Cumhuriyet tecrübesi ile bölgesel ve küresel tüm sorunların üstesinden gelebilecek güce, caydırıcılığa, kararlılığa, imkân ve kabiliyete sahip bir ülkedir…

Kısaca bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hainlerin üzerimizdeki sinsi planları ve emelleri bozulmaya mahkûmdur.

Çünkü bu Milletin yüreği, İstiklal Şairimizin ‘toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez’ dediği gibi daima birlik ve beraberlikten yana atmaktadır…

Yarınların daha güçlü, daha huzurlu Türkiye’sini elbirliğiyle inşa edebilmek için bu noktada bizlere düşen en önemli görev; daha çok çalışmak ve Sayın Cumhurbaşkanımızın her fırsatta ifade ettiği gibi tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet anlayışını korumaktan geçmektedir…

Bu Aziz milletin son ferdi toprağa düşene kadar yok edilemeyeceğini ve tutsaklığa asla rıza göstermeyeceğini bilmesi gerekenler, bu büyük devletin adeta bir Zümrüdüanka kuşu gibi küllerinden yeniden doğacağını hesap edememişlerdir.

Çok şükür bugün Türkiye Cumhuriyeti; bir yandan köklerine daha sıkı sarılan, diğer yandan semaya doğru daha fazla yükselen, kendi gövdesiyle birlikte geniş bir alanda güvenin, huzurun ve umudun adı olan bir devlettir…” sözlerine yer verdi.

Vali Ünlü, konuşmasının devamında Giresunlulara seslenerek “Yerli ve milli eksende üreten müteşebbislerimiz, her sabah heyecanla öğrencilerine koşan öğretmenlerimiz, hastasının derdi ile dertlenen hekimlerimiz, ülkemizi bir adım öne taşımak için gecesini gündüzüne katan mühendislerimiz, her karış toprağımızı en verimli şekilde eken biçen çiftçilerimiz, sınırda gözleri şahin gibi kesilerek nöbet tutan güvenlik güçlerimiz, geleceğin Türkiye’sini devralacağının bilinci ile bugünden kendini geleceğe hazırlayan gençlerimiz var oldukça Cumhuriyet’imizin ilelebet payidar olacağına şüphemiz yoktur.

Çünkü ‘Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.’ ” ifadelerini kullandı.

Vali Enver Ünlü, konuşmasında geleceğimizin mimarı olan öğretmenleri de unutmayarak “Sizlerin yetiştirdiği ilim, irfan ve ahlak sahibi; inancına, tarihine, kültürüne, ailesine, Milletine ve bütün insanlığa karşı görevlerini bilen ve yerine getirmeye çalışan bir gençlikle Cumhuriyeti çok daha ileriye taşıyacağız.

Bu kutsal görevinizin bilinciyle, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada aynı şevk ve heyecanla vazifelerinizi yerine getireceğinizi biliyor ve sizlere gönülden teşekkür ediyorum.” cümlelerine yer verdi.

Vali Ünlü, konuşmasının devamında geleceğimizin teminatı olan gençlere ve çocuklara seslenerek “Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller olarak bayrağı sizler devralacaksınız… Bu görevleri yerine getirmek için bilgili ve güçlü olmak zorundasınız. Tarihimizi, kültürümüzü, inancımızı iyi bilmek durumundasınız. Milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmayı boynunuzun bir borcu olarak görmelisiniz. Cumhuriyeti iyi anlamalı, sizden sonrakilere de anlatmalısınız…

Cumhuriyet,  okulunu, gençliğini geride bırakıp vatanı için namusu için düşman üzerine atılan gençlerdir.

Cumhuriyet,  bugün burada bulunan, kalpleri vatan sevgisiyle çarpan sizlersiniz…” ifadelerini kullandı.

Valimiz Enver Ünlü, konuşmasını “Başta Cumhuriyetimizin banisi büyük önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere,  şanlı tarihimizin ölümsüz sembolleri olan, acılarını her zaman yüreğimizde hissettiğimiz Aziz Şehitlerimizi, yakın zamanda ebediyete uğurladığımız Amasra Maden Şehitlerimizi, şehadet uğruna canlarını hiç çekinmeden ortaya koyan Kahraman Gazilerimizi, ebediyete irtihal eden tüm Devlet Büyüklerimizi ve Şanlı Ecdadımızı bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Ülkemizin bekası, aziz milletimizin huzuru, emniyeti ve selameti için sınır içinde ve ötesinde cansiperane görev yapan güvenlik güçlerimize muvaffakiyetler temenni ediyorum.

Aziz Milletimizin ve siz çok kıymetli Giresunlu hemşehrilerimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı içtenlikle kutluyor; nice güzel bayramlarda birlikte olmak dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Kalın sağlıcakla…” sözleriyle tamamladı.

Valilik önündeki kutlama programı; Öğrenciler tarafından şiirlerin okunması, halk oyunları gösterisi, kahramanlık türkülerinin icra edilmesi, Giresun Spor Lisesi öğrencilerinin jimnastik gösterisi ve ödül töreniyle devam ettikten sonra tören geçişi ile sona erdi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları akşam saat 18.00’de Şehit İsmail Bay Halk Eğitim Merkezi önünden başlayıp Atatürk Meydanı’nda sona erecek olan Fener Alayı ve Cumhuriyet Yürüyüşü ile akabinde düzenlenecek havai fişek gösterileri ile devam edecek. Ardından Giresun Belediyesi tarafından saat 20.00’de konser programı düzenlenecek.

YORUM YAP