DOLAR32,3607% 0.17
EURO34,4602% -0.71
STERLIN40,3340% -0.67
FRANG35,3962% -0.32
ALTIN2.438,65% -0,91
BITCOIN2.198.893-4.298

Cumhuriyetimizin 100’üncü Yıl Dönümü Giresun’da Coşkuyla Kutlanıyor

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümünde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Giresun’da da coşkuyla kutlanıyor.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Cumhuriyetimizin 100’üncü Yıl Dönümü Giresun’da Coşkuyla Kutlanıyor

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı çerçevesinde, 29 Ekim Pazar günü saat 10.00’da Valilik önündeki Atatürk Anıtı’nın bulunduğu alanda kutlama töreni düzenlendi.

Valilik Hizmet Binası önündeki tören; Sayın Valimiz Mehmet Fatih Serdengeçti ve Belediye Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu’nun halkın, kolluk birliklerinin, okulların, resmi ve özel kuruluşların bayramını kutlamasıyla başladı. İstiklal Marşımızın Giresun Belediye Bandosu eşliğinde okunmasının ardından Sayın Cumhurbaşkanımızın “Cumhuriyet Bayramı Mesajı” okundu.

Program; Vali Mehmet Fatih Serdengeçti’nin törene katılanlara yönelik yaptığı günün anlam ve önemini belirten konuşması ile devam etti.

Tören alanında bulunanları selamlayarak konuşmasına başlayan Vali Serdengeçti, “Cumhuriyetimizin İlanı’nın 100. yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İstiklâl Harbimizin zafere ulaşmasında ve devletlerimizin kuruluşunda vazife üstlenen kahraman ecdadımızı saygıyla yâd ediyorum.

Milletimizin bin yıldır dünya üzerinde en çok mücadele yürütülen coğrafyasında yaşıyor olmasını sağlayan, şehadet aşığı tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi minnetle anıyorum.

Bugün geçmişimizden aldığımız güçle, ezelden ebede büyük umutlar ve emin adımlarla birlik ve beraberlik içerisinde yürürken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Türk Milletinin Karakterine ve Geleneklerine En Uygun İdare’ olarak ifade ettiği geleceğimizin teminatı, dirilişin sembolü Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutlamanın haklı gurur ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti; bir yandan köklerine daha sıkı sarılan, diğer yandan semaya doğru daha fazla yükselen, kendi gövdesiyle birlikte geniş bir alanda güvenin, huzurun ve umudun adı olan bir devlettir.

Tarihten beri

Malazgirt’ten Dumlupınar’a,

Yemen’den, Kafkasya’ya,

Çanakkale’den Kıbrıs’a,

Terörle mücadeleden 15 Temmuz’a kadar

Aziz milletimiz nice zaferlerle, milli hâkimiyet, birlik ve beraberlik anlayışı içerisinde, kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere, tüm mazlum milletlere örnek teşkil edecek biçimde unutulmayacak dersler vermiş; hiçbir şekilde bağımsızlık ve hürriyetinden taviz vermeyeceğini, sonsuza kadar var olacağını tüm dünyaya kabul ettirmiş ve sahip olduğu muzafferiyet ruhunun asla sönmeyeceğini de gür bir sesle haykırmıştır…

İlanından bugüne kadar eğitimde, sanayide, kültürde, ekonomide, teknolojide, altyapı hizmetlerinde, savunmada; kısaca her alanda çok önemli gelişmeler kaydetmemize vesile olan Cumhuriyetimizin 2. yüzyılında hiçbir gücün, hiçbir kirli senaryonun, Türkiye’yi tökezletmeyi amaçlayan hiçbir sinsi saldırının bizi yolumuzdan alıkoymasına asla izin vermeyeceğiz.

Bugün ecdadın bize hediye ettiği bu kutsal hazineye sahip çıkarak en büyük güvencemiz olan birliğimize, beraberliğimize ve kardeşliğimize sımsıkı sarılıp büyük ve güçlü Türkiye hedefimiz için var gücümüzle çalışmaya devam etmeli, Türkiye Yüzyılı’nda 2053 ve 2071 vizyonuna dört elle sarılmalıyız.

Türkiye Cumhuriyeti, tüm oyunlara rağmen her geçen gün güçlenen, gelişen kurum ve kuruluşlarıyla muasır medeniyetler üzerine çıkma hedefini gerçekleştirmek için emin adımlarla yoluna devam etmektedir.

Yarınların daha güçlü, daha huzurlu Türkiye’sini elbirliğiyle inşa edebilmek için bu noktada bizlere düşen en önemli görev; daha çok çalışmak ve Sayın Cumhurbaşkanımızın her fırsatta ifade ettiğini gibi tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet anlayışını korumaktan geçmektedir.

Bu doğrultuda tüm değerleriyle büyük bir medeniyetin mirasçısı olan Devletimiz; özellikle son yıllarda kimsenin hayal dahi edemeyeceği dev projeleri hayata geçirmiş, Milletiyle el ele vererek büyüme, gelişmeye ve kalkınmaya devam etmiştir.

Ülkemiz tarihî birikimi, köklü devlet geçmişi ve bir asırlık Cumhuriyet tecrübesi ile bölgesel ve küresel tüm sorunların üstesinden gelebilecek güce, caydırıcılığa, kararlılığa, imkân ve kabiliyete sahiptir.

Milletimizin, gelişmesini ve kalkınmasını, birlik, beraberlik ve kardeşliğini hedef alan iç ve dış mihraklar, binlerce yıllık güçlü devlet geleneğimiz ve medeniyet tasavvurumuz, güçlü toplum ve ordumuz ve yine milletimizin karakterin de mündemiç olan milli, manevi değerler ve üstün hasletler karşısında asla başarılı olamayacaktır.

Devletçe Gazi’nin ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ olarak dile getirdiği parolanın ışığında tüm dünyada barışı arzuluyor ve mazlumların yanında olarak gönül coğrafyamıza kucak açıyoruz.

Cumhuriyet’in kazanımlarıyla gittikçe büyüyen bir devlet olmanın önemini ateş çemberi içinde olan bölgemizde yaşanan gelişmelerle çok daha iyi idrak ediyoruz.

İsrail’in Gazze’ye yönelik orantısız ve her türlü ahlaki temelden yoksun, insanlık dışı saldırıları ve hiçbir ayrım gözetmeden dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği katliamları bize bir kez daha gösteriyor ki bu coğrafyada daima güçlü olmak zorundayız.

Bu alçak saldırılarda hayatını kaybeden masumlara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyor, bir an önce barışın tesis edilmesini ve gerilimin sona ermesini temenni ediyorum.

Türkiye Yüzyılı’nda emin adımlarla ilerleyeceğimiz bu vakit;

Ay yıldızlı bayrağımızın altında tek yürek, tek bilek ve tek vücut olma vaktidir.

Vakit yepyeni ufuklara doğru atların eğerlenme vaktidir.

Vakit yeni güzelliklere yelken açma, el ele gönül gönüle olma vaktidir.

Vakit akıl ve kalplerin birliği vaktidir.

Vakit, ecdattan teslim alınan mirası geleceğe en iyi şekilde teslim edebilmek için gayret gösterme vaktidir.” ifadelerini kullandı.

Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, konuşmasında geleceğimizin mimarı olan öğretmenleri de unutmayarak “Cumhuriyeti koruyacak, yaşatacak ve ülkesine sahip çıkacak gençler sizlerin elinde büyümeye devam ediyor.

Sizlerin yetiştirdiği ilim, irfan ve ahlak sahibi; inancına, tarihine, kültürüne, ailesine, Milletine ve bütün insanlığa karşı görevlerini bilen ve yerine getirmeye çalışan bir gençlikle Cumhuriyeti çok daha ileriye taşıyacağız.

Bu kutsal görevinizin bilinciyle, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada aynı şevk ve heyecanla vazifelerinizi yerine getireceğinizi biliyor ve sizlere gönülden teşekkür ediyorum.” cümlelerine yer verdi.

Vali Serdengeçti, konuşmasının devamında geleceğimizin teminatı olan öğrencilere seslenerek “Cumhuriyet, vatanın her yerine yayılacak olan bir seferberliğin ilk adımıdır.

Cumhuriyet, ayağında çarıkla gezen atalarımızın bastığı toprağa sahip çıkışıdır.

Cumhuriyet, bir tas hoşafla tüm gün savaşan Mehmetçiğin ellerindeki kınadır.

Cumhuriyet, cepheye yollarken eşini, oğlunu bir daha dönemeyeceğini bilmektir.

Cumhuriyet, soğuk dağ başlarında kuru toprak üzerinde, düşman nereden gelecek diye uykuya dalamamaktır.

Cumhuriyet, ‘Geldikleri gibi giderler.’ diyebilecek bir kararlılığa ve inanca sahip olmaktır.

Cumhuriyet, okulunu, gençliğini geride bırakıp vatanı için namusu için düşman üzerine atılan 15’lilerdir.

Cumhuriyet, bugün burada bulunan, kalpleri vatan sevgisiyle çarpan sizlersiniz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak sizlersiniz.’ diyerek bu görevi her birinize tevdi etti.

Bu emaneti korumak ve görevi yerine getirmek için bilgili ve güçlü olmak zorundasınız. Bu topraklarını bize vatan kılanlara layık olmak için derslerinize iyi çalışmalı, öğretmenlerinizi iyi dinlemeli ve geleceğe iyi hazırlanmalısınız.

Tarihimizi, kültürümüzü, inancımızı, değerlerimizi çok iyi bilmek durumundasınız.

Milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmayı bir vatan ödevi olarak görmelisiniz.

Sizlere güveniyoruz, sizlere inanıyoruz ve umut ediyoruz ki ülkemizi bulunduğumuz yerden çok daha ilerilere götüreceksiniz.” ifadelerini kullandı.

Valimiz Mehmet Fatih Serdengeçti, konuşmasını “Milletimizin, ülkemizi dünyanın en gelişmiş en mamur en muasır medeniyetler seviyesine ulaştırma azmi ve gayretiyle her daim Türkiye Cumhuriyeti’ni en yükseğe taşıyacağına olan inancımla;

Başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa  Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere, bağrımızdan çıkan 42. ve 47. Gönüllü Alayları’nın kahraman neferlerini, şanlı tarihimizin ölümsüz sembolleri olan Aziz Şehitlerimizi ve bu uğurda canlarını hiç çekinmeden ortaya koyan Kahraman Gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Ülkemizin bekası, aziz milletimizin huzuru, emniyeti ve selameti için sınır içinde ve ötesinde cansiperane görev yapan güvenlik güçlerimize muvaffakiyetler diliyorum.

Aziz milletimizin ve kıymetli Giresunlu hemşehrilerimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı içtenlikle tebrik ediyor; nice güzel bayramlarda birlikte olmak dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” sözleriyle tamamladı.

Valilik önündeki kutlama programı; Öğrenciler tarafından şiirlerin okunması, halk oyunları gösterisi, Köpek Timlerinin gösterileri,  kahramanlık türkülerinin icra edilmesi, Jandarma ve Polis Özel Harekât Timlerinin iniş gösterileri, Giresun Spor Lisesi öğrencilerinin jimnastik gösterisi ve ödül töreniyle devam ettikten sonra tören geçişi ile sona erdi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları akşam saat 18.45’te Çotanak İlkokulu önünden başlayıp Atatürk Meydanı’nda sona erecek olan Fener Alayı ve Cumhuriyet Yürüyüşü ile akabinde düzenlenecek dilek feneri gösterileri ile devam edecek.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.