DOLAR33,0702% 0.01
EURO36,2010% -0.03
STERLIN43,0176% -0.07
FRANG37,3362% -0.24
ALTIN2.618,23% 0,15
BITCOIN63.537,26-1.788
reklam

Camiler Cemaatle İbadete Açılıyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Yaklaşık 3 ay aradan sonra 29 Mayıs günü, belirlenen camilerde ve açık alanlarda Cuma Namazı eda edilecek.

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele tedbirleri kapsamında bir süredir cemaatle ibadet yapılmayan camiler 29 Mayıs Cuma günü itibariyle kademeli olarak ibadete açılıyor.

Giresun camileri, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle bu ramazanı mahzun geçirdi. Salgını önlemek için hayata geçirilen kurallar çerçevesinde hazırlıkların yürütüldüğü ibadethaneler, yeni düzenlemeler çerçevesinde cemaati karşılayacak.

Camilerde ilk etapta cemaatle sadece cuma, öğle ve ikindi namazları kılınacak. Cuma namazları merkez ve köy camilerinin avluları ile belirlenen açık alanlar ve okul bahçelerinde eda edilecek.

KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE UYGULANACAK HUSUSLAR KARARA BAĞLANDI

Cuma namazı kılınacak cami avlularında, açık alanlarda, okul bahçelerinde ve camilerde uygulanacak hususlar İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca karara bağlandı.

Buna göre, cami ve mescitlerde cemaatle birlikte yalnızca öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacak, diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için camiler açık tutulacak.

Sokağa çıkma yasağı kapsamında yer alan vatandaşlar ile hastalık belirtileri taşıyan vatandaşlar evlerinde kalacak.

Cami bahçesi, avlusu, açık alanlar olmak üzere meteorolojik, mevsimsel şartlara göre öğle ve ikindi namazları cami içinde kılınabilecek, cuma namazları ise cami içerisinde kılınmayacak.

Cemaatle ibadete başlanan cami ve mescitlerin bütün bölümleri uygun yöntemlerle her gün temizlenecek, temizliğe her zamankinden daha fazla özen gösterilecek ve temizlik işlemlerinde kapı kolları gibi el temasının yoğun olduğu yerler özellikle dezenfektan maddelerle silinecek.

Cami ve mescit içerisinde bulunan klima ve havalandırmalar çalıştırılmayacak, kapı ve camlar açık tutularak cami içerisi sürekli havalandırılacak.

Ortak kullanım alanlarını asgaride tutabilmek için abdesthane, şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacak. Abdest gibi ihtiyaçların evlerde veya iş yerlerinde giderilerek camiye gelinmesi konusunda cemaate gerekli bilgilendirmeler yapılacak.

Cemaatle öğle, ikindi ve cuma namazı kılacak herkesin tıbbi, bez maske kullanması zorunlu olacak. Maskesi olmayan kişi ve kişilerin cemaatle namaz kılmasına müsaade edilmeyecek.

Cami ve mescit içinde bireysel namaz kılacakların da maske takması zorunlu olacak

Cami ve mescitlerde genellikle ortak olarak kullanılan ve salgın, bulaş riskini artırabileceği değerlendirilen tesbih, rahle, ayakkabı çekeceği gibi malzemelerin bulundurulmasına müsaade edilmeyecek.

Cami ve mescitlere gelecek kişilerin yanlarında şahsi seccadelerini getirmeleri sağlanacak. İmkanlar nispetinde müftülükler tarafından tek kullanımlık seccade temin edilerek cemaatin kullanımına sunulacak, cami avlusunda namaz kılındığında vatandaşlara seccadelerini yıkamaları tavsiye edilecek.

Namaz kılınacak tüm alanlarda hastalığın bulaşması açısından risk teşkil eden ve dezenfekte edilmesi mümkün olmayan koli, karton, çuval ve hasır gibi yaygıların kullanılmasına izin verilmeyecek.

Cami ve mescit girişlerinde ve cami, ibadet alanı olarak belirlenecek yerlere girecek herkesin ellerini mutlaka dezenfekte etmesi sağlanacak.

Cami ve mescitlerde topluca geçirilecek sürenin mümkün olduğunca kısa tutulması amacıyla, namazların sünnetlerinin evde kılınabileceği ve tesbihatın evde yapılabileceği hususunda cemaat bilgilendirilecek.

Cemaatin fiziksel temastan kaçınması (el sıkışma, musafaha, kucaklaşma vb.) ve sosyal mesafe kuralına uyması yönünde gerekli uyarılar sıklıkla tekrarlanacak.

Cami yerleşkesi içerisinde bulunan türbelerin iç mekanları ziyarete açılmayacak, türbelerin dış yüzeylerine teması önlemek için en az bir metre mesafe olacak şekilde şerit çekilecek.

Camilerde sosyal mesafenin korunmasını zorlaştıracak nitelikte mevlit, toplu yemek gibi etkinlikleri ile cami çıkışlarında ikram yapılmasına izin verilmeyecek.

Cami önlerinde dilencilere karşı alınan tedbirler en üst seviyeye çıkarılacak ve özellikle cuma namazı sonrasında sergi olarak tabir edilen sebze, meyve, giyim eşyası, oyuncak gibi ürün satışına izin verilmeyecek.

Koronavirüs ile ilgili mücadele kapsamında alınacak tedbirler cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılmak için uyulması gereken kuralları içeren uyarıcı afişler İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Müftülüğünden temin edilerek bütün cami ve mescitlere asılacak.

Cami ve mescitlerde sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde cemaatle namaz kılınabilmesi için Valiliğimiz koordinesinde  namaz kılacaklar arasında sosyal mesafenin sağlanmasını teminen camilerin kapalı alanlarında, avlusunda, bahçesinde ve namaz kılmak için belirlenecek diğer alanlarda, bir kişinin en az 60×110 santimetre karelik bir alanı (seccadenin kaplayacağı alan) kullanacağı göz önünde bulundurularak, namaz kılınacak alanın en uç noktalarından her yönden birer metre mesafe olacak şekilde  zeminde işaretleme yapılacak.

Cami içi, bahçesi, avlusu ile namaz kılınacak açık alanların azami kapasiteleri, herkes tarafından görülebilecek bir şekilde anılan alanların girişine asılacak, içerideki kişi sayısı yeterli noktaya ulaştığında ise bu durum bu alanlara giriş için bekleyen cemaate uygun şekilde duyurulacak.

29 MAYIS İTİBARİYLE CUMA NAMAZLARININ KILINACAĞI YERLERİN LİSTESİ

Giresun Merkez’de Cuma Namazları Valiliğimizce, İl Müftülüğünün tespitleri ile yeterli bahçesi, avlusu bulunan camilerle; 775 kişi kapasiteli Aksu Mahallesi Etbaşoğlu Ek Saha, bin kişi kapasiteli Gemilerçekeği Mahallesi 15 Temmuz Spor Kompleksi, bin kişi kapasiteli Teyyaredüzü Mahallesi Spor Kompleksinde kılınabilecek.

SNCuma Namazı Kılınabilecek Camiiler
115 TEMMUZ ŞEHİTLER C. [ D ]
2ABACIBÜKÜ MH.C. [ C ]
3AKSU MH.ALSAN A.Ş.C. [ D ]
4AKSU MH.HOCA AHMET YESEVİ C. [ C ]
5AKSU MH.MEVLANA C. [ C ]
6AKSU MH.MOTEL C. [ C ]
7AYDINLAR MH.YUNUS EMRE C. [ C ]
8BİLAL-İ HABEŞİ C. [ C ]
9ÇAYKARA MH.C. [ D ]
10ÇAYKARA MH.YENİ C. [ C ]
11EMNİYET AKŞEMSETTİN C. [ D ]
12ERİKLİMAN YALI MH.C. [ C ]
13FATİH C. [ C ]
14FATMA HATUN MESCİDİ [ D ]
15GAZİLER MESCİDİ C. [ D ]
16GAZİLER MH.ÇINARALTI C. [ D ]
17GEDİKKAYA C. [ C ]
18GEMİLERÇEKEĞİ MH.C. [ C ]
19GEMİLERÇEKEĞİ MH.KAŞIKÇI C. [ C ]
20HACIHÜSEYİN MH.C. [ C ]
21HACIMİKTAT C. [ B ]
22HATUN C. [ C ]
23KALE C. [ C ]
24KAVAKLAR MH CAMİİ
25KAYADİBİ MH.BEHZAT C. [ D ]
26KAYADİBİ MH.C. [ D ]
27KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ CAMİİ
28KÜÇÜKKÖY MH.C. [ D ]
29OSMAN-I ZİNNUREYN C. [ D ]
30OSMANİYE MH.C. [ C ]
31SAMANLIKKIRAN MH.C. [ D ]
32SANAYİ HOCA AHMET YESEVİ C. [ C ]
33SEKA C. [ C ]
34SELDEĞİRMENİ MH.C. [ D ]
35SERPİLE HATUN C. [ C ]
36SEYİD VAKKAS C. [ B ]
37SEYYİD MEHMET PAŞA C. [ C ]
38TEYYAREDÜZÜ MH. C
39SEYYİD MEVLANA SADRETTİN EFENDİ C. [ C ]
40VESİLE HATUN C. [ D ]
41VİRANDERE C. [ C ]
42YAVUZ SULTAN SELİM C. [ C ]
43YEŞİLGİRESUN C. [ C ]

YORUM YAP