DOLAR32,5442% 0.05
EURO35,1183% 0.21
STERLIN41,5238% 0.15
FRANG36,8189% 0.05
ALTIN2.436,04% 0,14
BITCOIN65.009,53-0.313
reklam

Çakırmelikoğlu, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketini Değerlendirdi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Çakırmelikoğlu, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketini Değerlendirdi
reklam

Dünyayı tehdit eden koronavirüs salgınından dolayı yaşanabilecek ekonomik daralma sebebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan tedbirleri değerlendiren Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlerin ekonomik maliyetinin krize dönüşmemesi için devletin, istişare ederek kısa sürede tedbir paketi açıklamasının stratejik bir hamle olduğunu belirterek, Giresun iş dünyası adına teşekkür etti.
Salgına önlem olarak hizmet sektörünü kapsayan işletmelerin faaliyetlerini durdurduğunu belirten Çakırmelikoğlu, tüm ülkede olduğu gibi Giresun’da da bir çok hizmet sektörünün çalışmalarına geçici olarak ara verildiğini, bunun yanı sıra üretim ve istihdam sağlayan diğer işletmelerin de bu süreçten etkilendiğini ve bu zorlu dönemin devletimizin desteği ile atlatılacağına inandıklarını vurguladı.


Giresun’da faaliyet yürüten işletmelerin taleplerini ilgili kurum ve kuruluşlara ilettiklerini hatırlatan Giresun TSO Başkanı Çakırmelikoğlu, işletmelerimizin finansman ihtiyacını karşılayacak, kredilerini erteleyecek, yeni finansmana ulaşmasını kolaylaştıracak ve istihdamın devamını sağlayacak düzenlemelerle ekonominin desteklenmesi ve bazı sektörlerde KDV ve SGK primlerinin ertelenmesinin yerinde alınmış tedbirler ve destekler olduğunu ifade etti.
Çakırmelikoğlu, “Cumhurbaşkanımızın açıkladığı ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ tedbir paketi üretim, ticaret ve istihdamın yara almadan devamını sağlayacaktır. Birlik ve beraberlik içinde bu süreci de atlatacağımızdan kuşkumuz yok. Paketin uygulanma sürecinde sorumlu kurum ve kuruluşlarca hızlı ve esnek davranılması, uygulama talimatlarının net ve anlaşılır hazırlanarak yoruma açık bırakılmaması bu sürecin başarılı bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır.” diye konuştu.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tedbirler kapsamındaki 19 maddeyi şöyle açıkladı:
“1- Perakende, AVM, demir-çelik, otomotiv, lojistik-ulaşım, sinema-tiyatro, konaklama, yiyecek-içecek, tekstil-konfeksiyon ve etkinlik-organizasyon sektörleri için muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin nisan, mayıs ve haziran ödemeleri 6’şar ay ertelendi.
2- Konaklama vergisi kasım ayına kadar uygulanmayacak.
3- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri nisan, mayıs ve haziran ayları için 6 ay süreyle ertelendi.
4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e indirildi.
5- Kovid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ötelenecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanacak.
6- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği sağlanacak.
7- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkarlara Halkbank’a olan kredi borçlarının, nisan, mayıs ve haziran anapara ve faiz ödemeleri 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.
8- Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.
9- Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye sokulacak.
10- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinat yüzde 10’a düşürülecek.
11- Koronavirüs etkisiyle nisan, mayıs ve haziran aylarında temerrüte düşen firmaların kredi siciline ‘mücbir sebep’ notu düşülmesi sağlanacak.
12- Asgari ücret desteği devam edecek.
13- Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesi temin edilecek.
14- Kısa Çalışma Ödeneği devreye alınacak, bundan faydalanmak için gereken süreçler kolaylaştırılacak. Böylece faaliyetine ara veren iş yerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyet azaltılacak.
15- En düşük emekli maaşı 1500 liraya yükseltilecek.
16- Emeklilerin bayram ikramiyesi nisan ayı başında ödenecek.
17- Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayrılacak.
18- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresi 4 aya çıkartılacak.
19- Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılar için sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programı uygulanacak.”

YORUM YAP