DOLAR32,2045% -0.08
EURO35,0283% 0.44
STERLIN41,2172% 0.22
FRANG35,6402% 0.97
ALTIN2.426,51% 0,21
BITCOIN68.434,081.373

Bulancak’ta Sobalar Kuruldu

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Bulancak’ta Sobalar Kuruldu

Havaların soğuması ile birlikte artık akşamları Bulancak’ta sobalar kurulmaya başladı.

Soba yakarken dikkat edilmesi gereken faktörlere dikkat : “Can kaybını önlemek, enerji tasarrufu sağlamak ve çevreyi kirletmemek için kömürü doğru yakmamız gerekir. Türkiye`de ve bazen de şehrimizde, her yıl kış aylarında birçok kişi sobalarda kömürün bilinçsizce yakılmasından zehirlenmektedir. Tüm uyarılara rağmen her yıl kömürden kaynaklanan zehirlenmeler ve yangınlarda ölenlerin sayısı artmaktadır. Ölümler kömürden olmayıp, sobaların yakılma yönteminin doğru bilinmemesi ya da ihmalkarlıktan kaynaklanmaktadır. Doğru yakılmayan sobada hangi kömür yakılırsa yakılsın zehirlenme olabilir.

Soba alırken, kurarken ve yakarken bazı çok basit kurallara uyulması halinde bu tip üzücü olaylar yaşanmayacak ya da en aza indirilecektir. Üzücü olaylarda suç, yüksek kalorili çevre dostu kömürlerde olmayıp yanlış soba yakma tekniği ve standart dışı soba kullanımından kaynaklanmaktadır.

Sobadan can kaybını önlemek için 3 hususa dikkat edilmesi şarttır; kaliteli yakıt seçmek, sobayı üstten yakmak ve sobanın hava alacak yerlerini kapatmamak. Plastik, lastik, araba lastiği, temizlenmemiş tahta, hayvan ve asfalt atığı, boya, atık petrol ürünleri ve çöplerin soba ve kalorifer kazanlarında yakılması halinde kanser yapıcı maddeler oluşmaktadır. Bu nedenle standartlara uygun kömür veya yakıt kullanılmalıdır.”

YORUM YAP