DOLAR32,1973% -0.03
EURO34,9965% -0.07
STERLIN40,9330% 0.04
FRANG35,3666% -0.12
ALTIN2.509,76% 0,36
BITCOIN69.790,375.34

Bulancak Kaymakamlığı Salgını İle Mücadelede açıklaması

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News

Bulancak Kaymakamlığından Koronavirüs Salgını İle Mücadelede Yapılan Çalışmalar Hakkında Basın Açıklaması geldi.

Bulancak Kaymakamlığından yapılan açıklama şöyle; Çin’in Vuhan Kentinde başlayan ve kısa sürede, önce Çin içerisinde yayılan ardından komşu ülkelere ve sonra yerkürenin her kıtasında onlarca ülkeye sıçrayan COVİD-19’ un statüsü 11 Mart 2020 Çarşamba günü Dünya Sağlık Örgütünce Pandemik olarak tanımlanmıştır.

Ülkemizde de; fiziksel temas, havayolu vb. yollarla çok hızlı bulaşabilen ve enfekte olan insan sayısının giderek ülke geneline yayıldığı Coronavirüs Salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek amacıyla Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda Cumhurbaşkanlığı ve İlgili Bakanlıkların genelgeleri üzerine alınan önlemler uygulayıcı kurumlar olan Valilik ve Kaymakamlıklarca Hıfzıssıhha Kurulu Kararları alınarak uygulanmıştır.
Öncelikle Coronavirüsün yayılım hızını yavaşlatarak vaka sayısını ve hastanelerin yoğun bakım ünitelerindeki doluluk oranını kontrol etmeyi ve böylece ülkedeki sağlık sisteminin işlevselliğini korumayı amaçlayan bu önlemler kapsamında Bulancak İlçe Hıfzıssıhha Kurulunca 23 toplantı yapıldı ve 95 adet karar alındı.
Alınan kararlarda temel amaç sosyal hareketliliği ve insanlar arasındaki teması azaltarak sosyal izolasyonu sağlamak olmakla birlikte başta sağlık, tarım ve gıda sektörleri olmak üzere üretim-tedarik-ticaret zincirinin etkin-hızlı çalışmasının sağlanması ve ihracata yönelik çalışan üretim merkezleri ile temel – stratejik sektörlerin alınan tedbirlerden olumsuz etkilenmelerini önlemek üzere çeşitli muafiyetler öngörüldü.
Süreç boyunca tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız, başta hareket özgürlüğü kısıtlanan vatandaşlarımız olmak üzere süreçten olumsuz etkilenen tüm vatandaşlarımızın makul talep ve ihtiyaçlarına büyük bir duyarlılıkla cevap verme gayretinde olmuştur.
Nitekim Sosyal Yardımlaşma Vakfımıza Açık Kapı, Cimer, E-posta üzerinden veya şahsen toplam 12.159 başvuru yapılmıştır. Bu kapsamda 11.072 başvuru değerlendirilmiş olup toplam 6.410.000 TL sosyal yardım harcaması yapılmıştır.
Vefa destek grubumuzca 8.709 vatandaşımızın talebi karşılanarak ihtiyaçları evlerinde teslim edilmiştir.
Seyahat belgesi için 7.963 başvuru yapılmış olup, 4.410 başvuruya olumlu cevap verilmiştir.
Sağlık Müdürlüğümüzce virüsün yayılımını kontrol altına almak amacıyla 523 filyasyon çalışması yapılmış ve ilçemize şehir dışından geldiği tespit edilen 671 kişi sosyal izolasyona tabi tutulmuştur.
Vatandaşlarımızın çok büyük bir titizlik ve fedakârlıkla uyum gösterdiği bu önlemlere bilerek ve ısrarla uymayan toplam 104 kişiye de 142.378 TL idari para cezası verildi.
Valiliğimizin yönetim, gözetim ve koordinatörlüğünde yürüttüğümüz bu süreçte İlçe Belediyemiz, Sağlık Teşkilatımız, Emniyet ve Jandarma teşkilatlarımız, Belde Belediyelerimiz, Sosyal Yardımlaşma Vakfımız, Soysal Hizmetler Müdürlüğümüz, Müftülüğümüz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz fevkalade uyumlu ve özverili bir çalışmayla bu kolektif başarıya katkıda bulunmuşlardır. Bu çalışmalara aktif katılan tüm kurumlarımıza ve personelimize tekrar teşekkür ediyoruz.
Normal hayat düzenimize tekrar dönmeye başladığımız bugün, başta coronavirüse karşı vatandaşlarımızın sağlığı için mücadele ederken hayatını kaybeden doktorlarımız, hemşirelerimiz ve sağlık çalışanları olmak üzere tüm kaybettiklerimiz için derin üzüntü duyuyor ve onlar için Allah’tan rahmet, yakınları için sabır ve başsağlığı diliyoruz.
Son olarak vatandaşlarımıza tekrar hatırlatmak istiyoruz.
 “KIYMETLİ VATANDAŞLARIMIZ,
KORONA VİRÜS SALGINI İLE MÜCADELEDE, YENİ BİR DÖNEME GİRİYORUZ!
ARTIK, KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT DÖNEMİNDEYİZ.
LÜTFEN REHAVETE KAPILMAYALIM, TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYALIM.
MASKE TAKMAYA, SOSYAL MESAFEYE VE EL TEMİZLİĞİNE DİKKAT EDELİM.
TÜM KURALLARA HASSASİYETLE UYARAK, BU DÖNEMİ DE, İNŞALLAH HEP BİRLİKTE AŞACAĞIZ.
SABRINIZ VE DİKKATİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.”
                                                                                                       Bulancak Kaymakamlığı

YORUM YAP