Bu Dolmuşlara HES Koduyla Binilebiliyor! « Bulancak Ajans

3 Haziran 2023 - 22:16

Bu Dolmuşlara HES Koduyla Binilebiliyor!

Bu Dolmuşlara HES Koduyla Binilebiliyor!
Son Güncelleme :

13 Aralık 2020 - 17:24

Ordu Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımı daha güvenli hale getirip, bulaş riskini en aza indirmek için HES koduyla eşleştirilmiş biniş kartı kullanılması zorunluluğunu uygulamaya koydu.

Yolcular, 15 Aralık’tan itibaren toplu taşıma araçlarına HES kodu eşleşen kartlarla biniş yapabilecek, riskli olanlar engellenerek Sağlık Bakanlığına bildirilecek.

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan toplu taşımalarda HES kodu uygulaması kapsamında, Ordumkartlarının ya da kredi kartlarının 15 Aralık’a kadar HES koduyla eşleştirilmesi gerekiyor. HES kodu ile Ordumkartlarını ya da kredi kartlarını eşleştirmesini belirli güne kadar tamamlamayan vatandaşlar, genelge gereği toplu taşıma araçlarından yararlanamayacak.

Kentte bugüne kadar 16 bin 857 kişi Ordumkart ve kredi kartlarına HES Kodu tanımlaması yaptı. Bu işlemi gerçekleştirmeyenlerin kartlar ise eşleştirme yapılıncaya kadar kullanımına kapatılacak.

NASIL EŞLEŞTİRİLİR?

Hayat Eve Sığar ya da e-Devlet uygulamalarından almış olduğunuz HES kodundan sonra https://hes.ordu.bel.tr web sitesine gidiniz. Sırasıyla HES kodunuzu, T.C. kimlik/Pasaport numaranızı ve kullandığınız ödeme yöntemine göre ulaşım kartınızın arka yüzeyindeki ulaşım kartı numaranızı ya da kredi kartı numaranızı girerek işlemi sonlandırabilirsiniz.