Bir Aradayız, İdlib’in Yanındayız « Bulancak Ajans

30 Eylül 2023 - 02:50

Bir Aradayız, İdlib’in Yanındayız

Bir Aradayız, İdlib’in Yanındayız
Son Güncelleme :

15 Ocak 2020 - 11:39

Bakanımız Sn. Süleyman Soylu’nun öncülüğünde ve AFAD koordinasyonunda bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, İdlib için ortak bir insani yardım kampanyası başlattı. Bir Aradayız, İdlib’in Yanındayız kampanyasının tanıtım toplantısında, Bakanımız Sn. Süleyman Soylu, Bakan Yardımcımız Sn. İsmail Çataklı, AFAD Başkanı Sn. Dr. Mehmet Güllüoğlu ve katılımcı STK temsilcileri, yurt içi ve yurt dışındaki tüm vatandaşlarımızı kampanyaya katılmaya çağırdı. 
Siz de İDLİB yazıp 1866’ya SMS göndererek 10 TL ile kampanyaya katılabilirsiniz. İdlib, gerginliği azaltma bölgesi ilan edilerek çatışmalardan izole edilmesine rağmen, rejim güçlerinin bombardıman ve saldırıları devam ediyor. Uzun bir süredir devam eden saldırılar, 2019 sonuna doğru daha da yoğunlaştı. Binlerce sivilin hayatını kaybettiği bombardımanlar sonucunda, 312 bin sivil Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etti. İdlib’de yaşanan insanlık dramı nedeniyle başlatılan; AFAD, Türk Kızılay, Türkiye Diyanet Vakfı, Beşir Derneği, Deniz Feneri Derneği, Hayrat Yardım, Hüdayi Vakfı, İHH ve Sadakataşı’nın destek verdiği Bir Aradayız İdlib’in Yanındayız kampanyası, tüm Türkiye’yi İdlib’li kardeşlerinin yaralarını sarmaya davet ediyor. 

Yurt İçindeki ve Dışındaki Tüm Vatandaşlara Kampanya Çağrısı

Bakanımız Sn. Süleyman Soylu toplantıda tüm vatandaşları kampanyaya katılmaya davet etti. “Bir mesaj (SMS) ile de olsa yurt içindeki ve dışındaki tüm vatandaşlarımızı kampanyaya katılmaya davet ediyorum… Her zaman asaletini tüm dünyaya gösteren bir milletin evlatları olarak bu yardım kampanyasında da Bir Aradayız İdlib’in Yanındayız diyerek bu insanlara el uzatıyoruz.” dedi.


Aralık’tan Beri İdlib’den Sınıra 312 Bin Kişi Geldi

AFAD Başkanı ve STK temsilcilerinin kampanyaya katılım çağrılarının ardından, basın mensuplarına hitap eden Sn. Soylu dikkat çekici veriler paylaştı. Yapılan tespitlere göre İdlib nüfusunun 3.7 milyon olduğunu ifade eden Bakanımız Sn. Soylu, “1 Aralık 2019’dan bu yana 312 bin kişi, İdlib’den Türkiye sınırına geldi. Bunların %76’sı kadın ve çocuktur. Takdir edersiniz ki bu bir taşınma değil, kaçıştır. Sınırımızın 20 km dışına kadar oluşturduğumuz 9 kamp alanına geliyorlar. Kamp alanlarındaki tüm tedbirlere, insani tedbirlere dair adımları atıyoruz.” şeklinde konuştu.

idlib


217 Bin Kişiye Yardım

Suriye meselesinin başlamasından itibaren Türkiye’nin elini insani anlamda sahadan çekmediğini belirten Bakanımız, Türkiye’nin Dünya’da En Fazla Yardım Yapan Ülke olduğunu vurguladı. Bakanımız Sn. Soylu, İdlib’den gelenler için “Şu ana kadar barınmadan beslenmeye, ısınmadan kışlık ihtiyaçlara kadar 217.320 kişiye yardım ettik.” ifadelerini kaydetti. 


Suriye ve İdlib’deki İnsanlık Izdırabını Dindirelim

Kampanya toplantısının açılış konuşması yapan AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, Suriye meselesinin ortaya çıkışından itibaren, ülkemizin tüm kurum ve kuruluşlarıyla sahada yardım yaptığını ifade etti. Vatandaşları kampanyaya katılmaya çağırarak, “Suriye ve İdlib’deki insanlık ızdırabını dindirelim, dindirmeye katkı verelim.” şeklinde konuştu.


AFAD ve 8 STK İdlib için Bir Araya Geldi

Bir Aradayız İdlib’in Yanındayız adlı kampanyanın tanıtım toplantısına Bakanımız Sn. Süleyman Soylu, Bakan Yardımcımız Sn. İsmail Çataklı, AFAD Başkanı Sn. Dr. Mehmet Güllüoğlu, Türk Kızılay Genel Başkanı Sn. Dr. Kerem Kınık, Türkiye Diyanet Vakfı Başkanı Sn. İhsan Açık, Beşir Derneği Başkanı Sn. Fatih Sarıyar, Deniz Feneri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Sn. Coşkun Yıldız, İHH Başkanı Sn. Bülent Yıldırım, Hayrat İnsani Yardım Derneği Başkanı Sn. Hakkı Aygün, Hüdayi Vakfı Genel Müdürü Sn. Medet Bala ve Sadakataşı Derneği Başkanı Sn. Kemal Özdal katılım sağladı.

idlib1