Bakan Ersoy, Kale ve Ada’da İncelemelerde Bulundu « Bulancak Ajans

29 Eylül 2023 - 17:27
Bakan Ersoy, Kale ve Ada’da İncelemelerde Bulundu
Son Güncelleme :

04 Temmuz 2021 - 20:21

Giresun Valiliği ve Giresun Belediyesi ziyaretleri ile başlayan Giresun programı çerçevesinde; Giresun Kalesi ve Giresun Adasında incelemelerde bulunarak, tarihi ve turistik alanlarda yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Vali Enver Ünlü tarafından Bakan Ersoy’a başta tarihi Giresun evlerinin yer aldığı Zeytinlik semtinde gerçekleştirilen restorasyon ve rekreasyon çalışmaları olmak üzere, Giresun turizmine ivme kazandıracak faaliyetler hakkında bilgi verildi.

VALİ ÜNLÜ ” GİRESUNUMUZA DEĞER KATMAYI HEDEFLİYORUZ” 

Bakan Ersoy’a yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Vali Ünlü, incelemelerle ilgili yaptığı değerlendirmede “Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a şehrimizin sembollerinden, kadim bir tarihe tanıklık eden Giresun Kalemizin etrafında yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarımızdan bahsederek incelemelerde bulunduk. Birlikte Giresun Adamızı ziyaret ederek buranın öneminden bahsettik. El birliğiyle yapacağımız tanıtım faaliyetleri, projeler ve çalışmalarla ilimizin turizm gelişimini destekleyerek Giresun’umuza değer katmayı hedefliyoruz. Birçok mistik hikayeye konu olan; Bizans mezarları, tarihi surlar, manastır harabesi ve şapel gibi tarihi kalıntılarıyla dikkat çeken, kuş türleri için önemli bir yaşam alanı olan Giresun Adası, Doğu Karadeniz’in yaşanabilir tek adasıdır” dedi.

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’da Giresun Kalesi ve Giresun Adası ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında Bakan Ersoy’a bilgi vererek, Giresun il merkezinde yaptıkları projelerin son durumu hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Giresun Kalesi’ndeki incelemeler sırasında; Bakan Ersoy, Vali Ünlü ve Belediye Başkanı Şenlikoğlu, Milli Mücadele Kahramanı Yarbay Osman Ağa’nın Kale’deki mezarını da ziyaret ederek, dua yaptılar. Osman Ağa’nın anıt mezarının ziyaretinin ardınan Vali Ünlü, “Cennet vatanımızın bekâsı, millet ve bayrak uğruna canlarını feda eden Aziz Şehitlerimizi rahmet, minnet ve dualarla yâd ettik. Kabirleri nur, mekânları cennet, makamları âlî olsun” diyerek tüm şehitlerimiz için dua etti.