Bulancak Ajans
Bulancak Ajans
DOLAR31,3265% 0.29
EURO33,9156% 0.12
STERLIN39,6153% 0.15
FRANG35,3684% 0.1
ALTIN2.061,14% 0,40
BITCOIN1.931.254-1.46

Azerbaycan’dan gümrüksüz çay ithaline tepki

Dünya çay üretiminde 5’inci sırada bulunan ve stoklarında da fazlalık bulunması nedeniyle ithali gümrük vergisine tabii olan kuru çayda, Azerbaycan’dan ithale izin verilmesine tepkiler sürüyor.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Azerbaycan’dan gümrüksüz çay ithaline tepki

Trabzon Ticaret Borsası  Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Çay Komisyonu Üyesi Yavuz Selim Çakıroğlu 1 Mart 2021 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan karar ile Azerbaycan’dan 300 ton fermente edilmiş siyah çay ithaline izin verilmesi üzerine konu ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Çakıroğlu çay fazlası olan bir ülkede, gümrüksüz çay ithaline izin verilmesine bir anlam veremeyip, haklı bir gerekçe de bulamadıklarını bildirdi.

Çakıroğlu; “Bizim ülke olarak bu çaylara ihtiyacımız yok. Öyle ise neden böyle bir izin verildi. Bu gelecekte yapılabilecek ve Türk çaycılığı ile çay sektörüne darbe indirecek daha farklı uygulamaların başlangıcı mıdır?” diye sorarak şu görüşleri savundu:

“Azerbaycan’da üretilen çayların kalitesi bile bizden çok geride. Hatta Azerbaycan’a bu çayların İran’dan getirildiği bile söyleniyor. İran çayının kalitesizliği de ortada. Artı bir kalitesi ve özelliği yok iken neden 300 ton gibi çok da önemli olmayan bir miktar çayın gümrüksüz ithaline izin veriliyor? Şayet bir hayır işine, ya da kuruma bu kadar çay lazım da, bunu ücretsiz olarak bir Azerbaycan şirketi vermeyi taahhüt etmiş ise ona da gerek yok. Biz çay sanayicileri olarak bu miktarı aramızda toplar, temin eder ve bedava veririz. Kafalarda soru işareti uyandıran, şüpheye sevk eden böyle bir ithalat derhal iptal edilmelidir.”

YORUM YAP