Atık Sularda Covid 19 Taraması Yapılacak « Bulancak Ajans

30 Mayıs 2023 - 20:58

Atık Sularda Covid 19 Taraması Yapılacak

Atık Sularda Covid 19 Taraması Yapılacak
Son Güncelleme :

02 Haziran 2020 - 15:34

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Covid-19 virüsünün atık sulardaki varlığının araştırılacağını ve bu konuda olası risklere karşı erken uyarı sisteminin geliştirileceğini söyledi.

Bakan Pakdemirli, Türkiye’deki Covid-19 virüsünün dağılımı hakkında detaylı bilgi edinmek ve olası erken uyarı sisteminin geliştirilmesi amacıyla Türkiye Su Enstitüsü Başkanlığı tarafından 81 il de bir çalışma yapılacağını belirtti.

Bu kapsamda görevli ekipler Giresun’a gelerek, belediyenin İtfaiye Müdürlüğü yanında bulunan atık su tesisinden numune aldılar. Numunenin incelenmesinin ardından ortaya çıkan sonuca göre sürecin işleyeceği ifade edildi.

Diğer yandan, yetkililer testte covid-19 tespit edilmesi halinde sistemin işleyeceğini ve hangi mahallede hangi konutta covid-19 virüsünün var olduğunun belirleneceğini kaydettiler.

Covid-19 virüsünün atık sulardaki varlığının araştırılması için Türkiye Su Enstitüsü Başkanlığı koordinasyonunda Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Bilge Alpaslan Kocamemi ve Moleküler Biyolog Dr. Halil Kurt danışmanlığında, Türkiye çapındaki atık su arıtma tesisleri giriş ve çıkışlarında 24 saatlik kompozit atık su numuneleri alınıyor. Numune alma çalışmalarına Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü de katkı sağlıyor. Alınan numunelerin Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Laboratuvarlarında kantitatif PCR (qPCR) analizleri ile Covid-19 miktar tayinleri yapılacak.