Alucra’nın Tarihi Yapılarına Kim Sahip Çıkacak! « Bulancak Ajans

22 Eylül 2021 - 12:07

Alucra’nın Tarihi Yapılarına Kim Sahip Çıkacak!

Alucra ilçe merkezine 2 km uzaklıkta bulunan Kamışlı Köyü’nde tarihî kiliseye ait kalıntılar son günlerini yaşıyor.

Alucra’nın Tarihi Yapılarına Kim Sahip Çıkacak!
Son Güncelleme :

29 Nisan 2021 - 20:52

İlk yerleşim kayıtlarında Hititler’in varlığını bildiğimiz Alucra topraklarında İskitler, Kimmerler, Medler, Persler, Romalılar ve Bizanslılardan sonra Orta Asyadan Anadolu’ya göç eden Kıpçak ve Peçenek Türklerini takip eden Oğuzlar, Danişmendiler, Akkoyunlular ile Osmalı Devleti hakimiyesine geçen bu topraklar üzerinde tarihi izler kültürel yapıların yok olması ile tarih sadece sözde kalmıştır.
Bir’i tabiat varlığı olmak üzere toplamda 23 adet kültür varlığı Gayrı Menkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından tescil işlemleri yapılmış olan Alucra İlçemizde Köçös Oğlu Yani tarafından 1890 yılında Mimar Çolak Kosti’ye yaptırılan Kamışlı kilisesi yapım tarihinden günümüze 123 yıl tescil tarinden günümüze 40 yıl geçmesine rağmen resterasyon yapılmadığı için iklim şartları ve diğer nedenlerden dolayı sürekli tahrip olmaya ve yıkılmaya devam ederken son günlerini yaşıyor.
Kamışlı Kilesi ile aynı kaderi paylaşan Çakrak Köyü kiliseleri ,tarihi köprüler ve Alucra ilçe merkezi Yunus Emre Mahallesinde 1899 yılında Düyun-ı Ummaniye tarafından inşa edilen 2011 yılında tescillenen iki adet kültürel yapıda restore edilerek Müze ,Kütüphane yada Kültür Merkezi yapılmış şekilde ilçe turizmine katkı sağlamak için yetkililerin ilgisini bekliyor.
Haber: Yavuz Kayacık

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.