Bulancak Ajans
Bulancak Ajans
DOLAR31,2031% 0.18
EURO33,8194% 0.02
STERLIN39,5202% 0.03
FRANG35,5001% 0.23
ALTIN2.038,06% 0,25
BITCOIN1.912.7846.521

AFAD Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Giresun Valisi Sayın Enver Ünlü başkanlığında, Giresun’da yaşanan aşırı yağmurlar ve kar sularının erimesi sonucu oluşan su taşkınlarından olumsuz etkilenen yollarla ilgili AFAD Koordinasyon toplantısı yapıldı.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
AFAD Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Giresun İl Özel İdaresi Kriz Toplantı Salonu’nda 20 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirilen toplantıya; Vali Enver Ünlü, Vali Yardımcısı Dr. Davut Sinanoğlu, DSİ 22.Bölge Müdürü Cengiz Han Kılıçaslan ve Bölge Müdür Yardımcısı Deniz Kenanoğlu, Karayolları 10.Bölge Müdür Yardımcısı Selim Karaismailoğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Karaca, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Cengizhan Varol, AFAD İl Müdürü Murat Cavunt, , DSİ 226. Şube Müdürü Ogün Şükrü Turan, Karayolları 104. Şube Şefli Kadri Altuntaş ve ilgili kurumların yetkilileri katıldı.

TAŞKIN ÖNCESİ GEREKLİ ÖNLEMLER ALINDI

Giresun’da 18 Nisan Pazartesi günü mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar nedeniyle karların hızla erimesi ve 19 Nisan Salı günü yağan yoğun yağışlar nedeniyle 19-20 Nisan tarihlerinde Giresun’un bazı ilçelerinde sel ve su taşkınları meydana geldi. Meydana gelen sel / su taşkınlarının vatandaşlarımızın evlerinde bulunduğu iftar saatlerine denk gelmesi nedeniyle herhangi bir can kaybı ve yaralanma olayı meydana gelmemiştir.

Meteoroloji tarafından yapılan uyarılarda dikkate alınarak Giresun genelinde kar suları ve yağışlar nedeniyle oluşabilecek olumsuzlukları giderilmesi için AFAD, İl Özel İdaresi, Karayolları, DSİ, Kaymakamlıklar ve Belediyeler tarafından taşkın öncesi can ve mal güvenliğinin sağlanmasına yönelik tüm tedbirler önceden alınmıştır.

VALİ ÜNLÜ’NÜN KOORDİNASYONU İLE ÇALIŞMALARA BAŞLANDI

Giresun Valiliği’ne ve 112 Acil Çağrı Merkezine gelen ihbarlar titizlikle değerlendirilerek olumsuzlukların yaşandığı bölgelere sevk edilen AFAD, Karayolları ve DSİ ekipleri gerekli tespit ve incelemeleri yapmıştır.

Meydana gelen taşkınlarla ilgili aynı gün Vali Enver Ünlü başkanlığında ve koordinasyonunda gerçekleştirilen toplantılar sonucunda gerekli tedbirler alınarak çalışmalara derhal başlandı. Taşkına maruz kalan noktalara ekipler ve iş makinaları gönderilerek çalışmalar kontrollü bir şekilde başlatıldı.

TARİHİ KÖPRÜ İÇİN KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUMA BÖLGE KURULU KARARI BEKLENİYOR

Yapılan çalışmalar sonucunda; 19 Nisan Salı akşamı, Dereli-Şebinkarahisar Devlet Yolu Küçük Ahmet Mevkiinde sel tahribatı nedeniyle kapanan yolda gerekli önlemler alınarak trafik işaretlemeleri yapıldı. Sel tahribatı nedeniyle trafiğe kapanan Küçük Ahmet Mevkii-Pınarlar arasında yol 20 Nisan Çarşamba günü saat 17:00 itibari ile tek şeritten kontrollü olarak ulaşıma açıldı.

22 ağustos 2020 tarihinde Giresun ilinde meydana gelen ve Dereli ilçesinde etkili olan taşkın neticesinde Dereli ilçesi Aksu deresinde dere yatak genişliği son yıllardaki iklim değişikliği sonucu Q500 yıllık taşkın debilerinde meydana gelen artış neticesine istinaden dere yatak genişliği 18 metreden 26 metreye çıkartılmıştır. Ancak bu mevkide bulunan tarihi köprünün yeni oluşan taşkın debisini geçiremediği anlaşılmıştır. Tarihi köprülerin bakım onarım işleri Karayolları Genel Müdürlüğünce yapıldığından ilgili kurum tarafından Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden gerekli izinlerin alınması için başlatılan çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmalar yapılıncaya kadar tarihi kemer köprünün bulunduğu alana herhangi bir müdahale bulunulamamış ve köprünün koruma altında olan tarihi eser olması nedeniyle bu bölgede kapsamlı bir çalışma yapılamamıştır. Bu nedenle; 19 Nisan Salı günü meydana gelen kar erimeleri ve yağışlara bağlı olarak dere yatağında su seviyesi yükselmesi sonucu tarihi köprünün sağ sahilinde bulunan yapım tekniğine uygun olmayan ve eski yıllarda yapılmış olan duvar imalatı yıkılmıştır. Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na sunulan proje onaylanır onaylanmaz bu bölgeye kadar tamamlanan duvar inşaatına devam edilecektir.

YAĞLIDERE – ALUCRA İL YOLUNDA KAMULAŞTIRMA DAVASI KARARA BAĞLANDI

Yine 19 Nisan Salı günü su taşkınları ve sel tahribatı nedeniyle Yağlıdere – Alucra İl Yolu Sınır Köyü Mevkiinde trafiğe kapanan yolda tahribatın giderilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Bu yolda 22 Ağustos 2020 tarihinde meydana gelen sel felaketi sonrası yapılan çalışmalar, Musabükü-1 ve Musabükü-2 köprülerinin olduğu Sınır Köyü mevkiinde, karayollarının yapım çalışmalarına engel teşkil eden 331/30,331/31,331/32 ve 331/33 nolu parsellerdeki kamulaştırma işlemlerine karşı açılan davalar nedeniyle köprü yapım çalışmalarına başlanılamamış, açılan davalar karara bağlanarak sorun giderildiğinden dere yataklarındaki su debisinin düşmesine müteakip gerekli çalışmalar başlatılacaktır.

Taşkınlar sonucu, Giresun Merkez ve ilçelerinde meydana gelen hasarlarla ilgili tespitler yapılarak, olumsuzlukların giderilmesi için çalışmalara başlandı.

YORUM YAP