DOLAR32,5038% 0.08
EURO34,7826% -0.12
STERLIN40,2943% -1.04
FRANG35,7169% 0.28
ALTIN2.499,53% 0,61
BITCOIN2.133.7111.745

Adalet Bakanı Temel Atma Törenine Katıldı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Adalet Bakanı Temel Atma Törenine Katıldı.

Giresun Valisi Sayın Mehmet Fatih Serdengeçti, Giresun Adalet Sarayı Yer Teslimi ve Temel Atma Programına katıldı.

13 Mart Çarşamba günü bir dizi açılış ve programa katılmak üzere Giresun’a gelen Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç da temel atma töreninde yer aldı.

Giresun Teyyaredüzü Mahallesi’nde bulunan eski cezaevinin yerinde gerçekleştirilen temel atma töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı.

Protokol konuşmalarıyla devam eden törende, Giresun Belediye Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu, Giresun Milletvekilleri Ertuğrul Gazi Konal, Ali Temür ve Prof. Dr. Nazım Elmas’ın ardından Sayın Valimiz Mehmet Fatih Serdengeçti, bir konuşma gerçekleştirdi.

VALİ SERDENGEÇTİ: “TÜM ADLİ BİRİMLERİMİZİ MODERN BİR BİNADA TEK BİR ÇATI ALTINDA TOPLAYARAK DAHA MÜREFFEH ÇALIŞMA ORTAMI SAĞLAMIŞ OLACAĞIZ.”

Vali Serdengeçti, konuşmasında “Öncelikle Sayın Bakanımızı ve değerli ekibini mavi ve yeşilin destansı şehri güzel Giresun’umuzda ağırlamaktan ve Sayın Cumhurbaşkanımız önderliğinde başlatılan kamu hizmetlerini nitelikli mekanlara taşıma vizyonunun bir parçası olarak Adalet Sarayımızın temel atma töreninde sizlerle bir arada bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade ederek hepinize hoş geldiniz diyor ve sizleri saygıyla selamlıyorum.

Tarihte kurulan Türk devletlerinin temel felsefesi, Tanrı’nın buyruğuna göre tebaayı adaletli bir şekilde idare etmek, yönetmek olmuştur. Timurlenk’in yüzyıllar önce söylediği ‘Ülkeler kılıçla alınır ancak adaletle yönetilir ve korunur.’ sözü bu anlamda çok muteberdir. Hukukun ve adaletin olmadığı veya yetersiz kaldığı ülkelerin ayakta durması, vatandaşlarının huzurlu ve müreffeh yaşamaları mümkün değildir.

Bildiğiniz üzere bir süre öncesine kadar ülkemizde hükümet konakları dışında ki adliye binalarımız sınırlı sayıdaydı. İlimiz içinde aynı durum söz konusu iken bugün yaklaşık 37 bin metrekare alana inşa edeceğimiz Adalet Sarayımızın temelini atacağız. Adalet Sarayının tamamlanmasıyla tüm adli birimlerimizi modern bir binada tek bir çatı altında toplayarak daha müreffeh çalışma ortamı sağlamış olacağız.

Cumhuriyetimizin ikinci asrına başladığımız Türkiye Yüzyılında ülkemiz artık sanayi tesisleriyle, üniversiteleriyle, otoyollarıyla, eğitim ve sağlık alanındaki devasa gelişmeleriyle, tarım ve turizmdeki başarılarıyla, modern şehircilik uygulamalarıyla ve yargı dahil her alanda standartlarını yükselterek yarınlara güven ve umutla bakan bir ülke konumundadır. Ne mutlu ki ülkemize özellikle son dönemde okullardan hastanelere, spor komplekslerinden adalet saraylarına kadar pek çok yeni bina kazandırılmış; devletimiz, her alanda vatandaşlarına daha iyi hizmet vermek adına imkânlar sağlamıştır. Keşap ilçemizde yapılan köprülü kavşaktan, Giresun Liman farklı seviyeli kavşağa kadar, ASKON projesinden, Teknoparkımıza kadar ve daha sayamadığımız birçok proje ile Giresun’umuz da bu olumlu gelişmelerden önemli ölçüde payını almış ve almaya da devam etmektedir.

Giresun’umuzun çehresini değiştiren bu büyük yatırımları bizlere kazandıran başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanlarımız olmak üzere Değerli Milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza ve tüm emeği geçenlere hemşehrilerimiz adına şükranlarımızı sunuyorum.

Bu vesile ile Bakanlık Teşkilatımızdan yüklenici firmaya, mühendisimizden işçimize kadar herkese de muvaffakiyetler diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Vali Serdengeçti’nin konuşmalarının ardından Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç, törende bir konuşma gerçekleştirdi.

BAKAN TUNÇ: “VATANDAŞLARIMIZIN YARGI HİZMETLERİNDEN MEMNUNİYETİNİ EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARMAK VE ADALETE OLAN GÜVENİ ARTIRMAK İÇİN TÜM YARGI TEŞKİLATI OLARAK ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ.”

Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç, konuşmasında “Giresun Adalet Sarayı Yer Teslimi ve Temel Atma Programında sizlerle bir arada bulunmaktan memnuniyet duyuyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum.

İnşallah kısa süre içerisinde tamamlanarak, hakimlerimize, savcılarımıza, avukat meslektaşlarımıza ve tüm yargı çalışanlarımıza hayırlı olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum…

Bugün Giresun’da, 35 bin metrekare kapalı alana sahip olan ve teknolojinin tüm imkanlarını içerisinde barındıracak olan adalet sarayını temel atıyoruz. Burada özellikle 34 hâkim ve 39 savcının görev yapabileceği, icra müdürlükleriyle, adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlükleriyle, denetimli serbestlik birimleriyle birlikte 33 adet duruşma salonu olacak. Bodrum artı zemin kat artı 4 kat ve yemekhane katıyla beraber, muhteşem bir mimariye sahip olan bu adalet sarayı, Giresun’u en güzel şekilde temsil edecektir. Özellikle özenerek yapılmış bir mimari ve geçmiş dönem milletvekilleri ile yeni dönem milletvekillerimizin, başsavcılığımızın ve komisyon başkanlığımızın desteğiyle, Giresun Adalet Teşkilatı’na yakışır bir mimaride olması için önemli bir eseri bugün yargımızın hizmetine sunuyoruz…

Bugün, 1967’den beri hizmet veren Giresun Cezaevi kapatılarak, daha uygun şartlarda Espiye’de inşa edildi. Şimdi ise Şebinkarahisar’da yeni bir cezaevi inşa etmek için 22 Nisan’da ihalesini gerçekleştireceğiz. Buradaki eski yapıları kaldırıp, yerine Giresun Adalet Sarayı’nı inşa edeceğiz…

Mevzuatın iyileştirilmesi ve adalet binalarının vakarına uygun hale getirilmesi, ayrıca mevzuatın da önemli mesafeler kat etmesiyle birlikte, vatandaşlarımızın yargı hizmetlerinden memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmak ve adalete olan güveni artırmak için tüm yargı teşkilatı olarak çalışmaya devam ediyoruz. Bu konuda tüm yargı mensuplarına kolaylıklar diliyorum.

Bugün burada temelini attığımız Adalet Sarayı’nın, 700 gün gibi bir süre içerisinde inşallah tamamlanacağına inanıyorum…

Giresun’da şu anda 104 hâkim ve savcı görev yapıyor. Giresun’a boş gelmedik, sadece bir temel atma olmasın dedik. Giresun’umuzun ihtiyacı doğrultusunda 116 milyon TL değerinde, 36 tane hâkim savcı konutunu da kazandıracağız. Adliyeye yakın bir yerde yapacağımız bu konutlar, görev yapacak yargı mensuplarımız için hayırlı olmasını diliyorum…

Giresun’umuza gelmişken, sadece bunlarla da kalmayalım dedik. Hâkim evi inşa etmek ve Alparslan Türkeş parkının içerisinde (Botanik Park) iş yurtlarına ait bir mağazayı inşallah Giresun’umuza kazandıracağız. Bu projelerin de hayırlı olmasını diliyorum…

Giresun Adalet Sarayı’nın hayırlı olmasını diliyor, yargı teşkilatımızın çalışmalarının en kaliteli şekilde sürdürülmesini temenni ediyorum. Bu adalet sarayının teknolojik donanımı ve dış mimarisiyle dikkat çekeceğini ve Giresun’a yakışacağını düşünüyorum. Bugüne kadar hizmet veren eski cezaevi artık tarih olurken, yeni Adalet Sarayı’nın temelini atmanın gururunu yaşıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi sevgiyle, saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum. Hayırlı Ramazanlar diliyorum. Sağ olun, var olun.” sözlerine yer verdi.

Törende konuşmaların ardından temel atma töreni gerçekleştirildi ve protokol üyeleri tarafından altyapı çalışmalarının başlaması için sembolik olarak ilk kazma vuruldu.

Programa Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç ve Sayın Valimiz Mehmet Fatih Serdengeçti başta olmak üzere Giresun Milletvekilleri Prof. Dr. Nazım Elmas, Ali Temür ve Ertuğrul Gazi Konal, 27. Dönem Giresun Milletvekilleri Av. Kadir Aydın ve Av. Sabri Öztürk, 24. Dönem Giresun Milletvekili Mehmet Geldi, Adalet Bakan Yardımcıları Ramazan Can ve Niyazi Acar, Giresun Belediye Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu, Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Zeynel Abidin Akkiraz, Giresun Adalet Komisyonu Başkanı Adem Karataş, Giresun İdare Mahkemesi Başkanı İlter Amil, AK Parti Giresun İl Başkanı Mete Bahadır Yılmaz, MHP Giresun İl Başkanı Abdullah Karaosmanoğlu ve il protokolü ile davetliler katıldı.

YORUM YAP