DOLAR32,5330% 0.7
EURO34,8895% -0.11
STERLIN41,5685% 0.56
FRANG36,4189% 0.71
ALTIN2.407,01% 0,67
BITCOIN66.945,76-2.171
reklam

20 Mayıs Dünya Arı Günü Kutlu Olsun

Yayınlanma Tarihi : Google News
20 Mayıs Dünya Arı Günü Kutlu Olsun
reklam

Arılar, tozlaşma (polinasyon) yoluyla bitkisel üretime ve biyolojik çeşitliliğe büyük katkı sağlamakta, bu da gıda güvenliğimiz ve sürdürülebilir tarım için hayati öneme sahiptir. Bitkiler polen yaymaya ihtiyaç duyar. Yabani çiçekli bitkilerin yaklaşık yüzde doksanı, başarılı bir cinsel üreme için polen yaymak amacıyla arı gibi polinatörlere ihtiyaç duyar. Buna karşın, bu bitkiler ekosistemin işleyişinde kritik bir öneme sahiptir. Besin sağlarlar, yaşam alanları oluştururlar ve birçok hayvan türü için çeşitli başka kaynakları teşkil ederler.​

Ancak son yıllarda arılar ve diğer polinatörlerin çeşitli riskler (küresel ısınma, habitat kaybı, arı hastalık ve zararlıları, pestisitler vd.) altında olduğu bazı araştırma çalışmalarıyla ortaya konmuştur.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 2017 yılında aldığı kararla 20 Mayıs “Dünya Arı Günü” olarak ilan edilmiş ve ilk kez 20 Mayıs 2018 de kutlanmıştır. Bu yılın teması, kuşaklar arası bilgi alışverişini teşvik etmek ve yeni nesil çevre liderlerine ilham vermek amacıyla “Gençlerle Birlikte Arı” olarak belirlendi.

Genç arıcılar; arıların korunması ve arıcılığın geleceği açısından önemlidir. Bu geleneksel bilginin ve uygulamaların gelecek nesillere aktarılmasını sağlayarak arıcılığın sürdürülebilirliğini garanti altına alırlar. Genç nesil, yeni fikirlere ve bakış açılarına açıktır. Arıcılıkta da yeni teknolojilerin kullanımı, modern arıcılık tekniklerinin benimsenmesi ve pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi gibi konularda genç arıcılar değerli rol oynar.

Tarım ve Orman Bakanlığı arıcılık ve diğer üretim kollarında kendi işini kurmak ve yatırım yapmak isteyen başta kadınlar olmak üzere genç çiftçilerimizi hibe ve düşük faizli krediler vererek desteklemektedir.​

Bu duygu ve düşüncelerle 20 Mayıs #DünyaArıGünü‘nü kutluyoruz…

YORUM YAP