Bulancak Ajans
Bulancak Ajans
DOLAR28,9908% 0.01
EURO31,2182% 0.01
STERLIN36,3889% 0
FRANG32,9741% 0.06
ALTIN1.863,57% -0,16
BITCOIN1.235.035-3.459

1 Haziran Dünya Süt Günü

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal YILMAZ; 1 Haziran Dünya Süt Günü hakkında açıklamalarda bulundu.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
1 Haziran Dünya Süt Günü

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü yaptığı açıklamada; “Yeterli ve dengeli beslenme, vücudun ihtiyacı olan enerji ve besin öğelerinin her gün ihtiyaç duyulan miktarlarda alınmasıdır. Vücudun ihtiyacı olan enerji ve besin ögeleri, besinlerimiz aracılığı ile vücudumuza alınmaktadır. Sağlıklı beslenmek için insan yaşamının her evresinde süt gereklidir. Özellikle çocukluk, gebelik-emziklilik ve yaşlılık dönemlerinde kemik sağlığı açısından önemlidir” dedi.

“Her yaşta insanlara süt içme alışkanlığı kazandırılması, süt tüketiminin artırılması, süt ve süt ürünlerinin besin değeri konusunda toplumu bilinçlendirmek, daha dinamik bir toplum yapısı oluşturmak amacıyla her yıl 1 Haziran Dünya Süt Günü olarak kutlanmaktadır” diyerek sözlerine devam eden Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü; “Besinsel açıdan ‘mükemmel gıda’ olarak nitelendirilen süt, insan sağlığı açısından şüphesiz büyük önem taşıyor. Süt, bileşiminde yer alan yüksek kalitede protein, yağ, laktoz, kalsiyum, fosfor, riboflavin gibi bileşenler ile üstün besleyici değere sahiptir. Süt, dünyaya gelen insanoğlunun ve diğer bazı canlıların ilk tattığı ve hayatının ilk besini, bebeğin maması, gencin enerjisi, yaşlının sağlığıdır. Tıpkı süt gibi sütten elde edilen ürünlerde (peynir, yoğurt, ayran, tereyağ v.b.) tartışılmaz aynı değerdedir. Beslenmemizin temel kalsiyum kaynağını süt ve süt ürünleri oluşturur. Süt grubu besinler; protein, kalsiyum, B2 vitamini ve B12 vitamini başta olmak üzere birçok besin öğesinin önemli kaynağıdır. Kalsiyum; kemik-diş sağlığının devamı ve gençlik döneminde kemik mineral içeriğinin desteklenmesinde rol alan en önemli öğedir. Süt ve süt ürünlerinin içerdiği protein, her yaş grubunda vücudun çalışması; çocukluk döneminde büyüme, yetişkinlikte ise doku onarımının sağlanması için gereklidir. Bu grupta yer alan B vitaminleri ise, başta kırmızı kan hücreleri ve sinir hücreleri olmak üzere vücutta önemli işlevlere sahiptir. Süt beynin ihtiyacı olan enerjiyi de sağlar. İçerdiği yüksek protein ile vücut dokularının gelişmesine yardımcı olan süt, odaklanma yeteneğini ve hafızayı güçlendirir. Sütün içinde bulunan proteinler, antioksidan özellikteki A vitamini ve çinko ile cilt sağlığı korunmuş olur. Süt, cilt üzerinde nemlendirici etki yaparak cildin yıpranmasını ve yaşlanmasını engeller. Aynı zamanda sütün içindeki sıvı cildin nem dengesini korur. Sonuç olarak sağlıklı yaşam ve uzun ömür için; daha çok süt ve süt ürünleri tüketiniz” şeklinde konuştu.

Sütün üretimden sofraya gelene kadar tüm aşamalarının güvenilir ve sağlık açısından risk taşımayacak biçimde ulaşmasının büyük önem taşıdığının altını çizen İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal YILMAZ; “Süt ve süt ürünleri satın alınırken orijinal ambalajlı, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan onay numarası almış olan işletmelerin ürünleri tercih edilmelidir” diyerek sözlerini noktaladı.

YORUM YAP