Bulancak Ajans
Bulancak Ajans
DOLAR31,9436% 1.02
EURO34,6201% 0.86
STERLIN40,5269% 0.98
FRANG36,1930% 1.04
ALTIN2.123,42% 1,07
BITCOIN1.996.4042.48

Tirebolu’da imam sıkıntısı mı var?

Yayınlanma Tarihi : Google News
Tirebolu’da imam sıkıntısı mı var?

Tarihi Arslancık Köyü  Merkez Camisine İmam Bulunamıyor

Tevfik KARAOSMANOĞLU (TR Haber)

TİREBOLU’nun en eski ve en büyük köylerinden birisi olan Arslancık Köyündeki tarihi merkez camisine 8 aydan beri imam bulunamıyor.

1950 yılında yapılan tarihi Arslancık Köyü Merkez Camisine imam tayin edilmemesi köylüler tarafından hem üzüntü ve şaşkınlıkla karşılanıyor.

ÖNCE İLKOKUL ŞİMDİ CAMİİ

Yaklaşık 75 yıldan beri ibadet edilen Arslancık Merkez Camisine imam tayin edilmemesi hakkında köylüler: “önce ilkokulumuz kapatıldı ve taşımalı sistemle çocuklarımız bizden daha küçük olan başka bir köye taşınmaya başlandı. İşte o zaman bizim bazı şeyleri anlamamız gerekiyordu ancak anlayamadık. Şu anda ki gelinen durum hiç te sürpriz değil. Şimdi de tarihi camimize imam bulunamıyor veya bilinçli bir şekilde tayin edilmiyor” dediler.

SON 10 YILDAN BERİ  İMAM DAYANMIYOR

Tirebolu’nun en büyük köyleri arasında sayılan Arslancık Köyü Merkez Camisi konum olarak tam da köyün merkezinde. Görev yapacak olan imam için lojmanda mevcut ama her ne hikmetse son 10 yıldan beri gelen imamlar, fazla görev yapmadan başka yerlere kaçıyorlar. Konuyla ilgili olarak köylü: “Buraya gelen imamların konforu ve görev yapması için her türlü olanaklar mevcut. Tek eksik görev aşkıyla yanıp tutuşan, donanımlı, girişken ve konuşkan bir imam bulunamaması. Eğer bu kriterlere uygun bir imam köyümüze atansa cemaatte fazlasıyla gelir” şeklinde görüşlerini belirttiler.

KAPISINA KİLİT Mİ VURALIM

Arslancık Köyü Merkez Camisinde görev yapacak imamın bir türlü tayin edilmemesini garipseyen  köylüler: “Tıpkı İlkokul gibi şimdi de caminin kapısına kilit vurmamız mı isteniliyor? Eğer amaç buysa bize direkt açıklasınlar ki bizde pozisyonumuzu ona göre belirleyelim” dediler.

KÖYLÜ BURADA DEVLET NEREDE

Yurttaş olarak vergisini düzenli  ödeyen ve her genel seçimde de iktidar partilerini açık ara destekleyen neticelerin alındığı Arslancık Köyüne bir imam kadrosunun çok görülmesi, Arslancıklıları canından bezdirdi.  

CENAZE NAMAZI KILDIRACAK İMAM YOK

Arslancık merkez ve mahallelerinde ikamet edenler: “Şu anda cenazemiz olsa yıkayıp, namazını kıldıracak imamımız yok. Haliyle Cuma Namazı kılmakta zorlanıyoruz. Kandil geceleri bizim neyimize? Şunun şurasında mübarek Ramazan ayına ne kaldı. Oruç tutacağız ancak Teravih Namazı kılamayacağız. Bayram Namazı için Allah büyüktür diyoruz”  şeklinde içlerini döktüler. 

TİREBOLU’DA 22 KADRO BOŞ

Ülkede en çok İmam Hatip Liselerinin mezun vermesine rağmen Tirebolu’da imam kadroları konusunda büyük sıkıntı yaşandığını tespit ettik. Şu anda Tirebolu ve Köylerinde 22 imam kadrosunun boş olduğu sadece 5 atama yapıldığını öğrendik. 

Madem Tirebolu Müftülüğü bu konuda aciz kalıyor biz de buradan önce Giresun İl Müftülüğüne daha sonra da Diyanet İşleri Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığına sesleniyoruz: “İvedilikle Arslancık’taki imam kadrosunu doldurun. Sonra da gündeminize Arslancık İlkokul’unu alın ki köyümüz  Arslancık tekrar eski günlerine dönsün.”

YORUM YAP