İmar Planına CHP İtiraz Etti « Bulancak Ajans

6 Ekim 2022 - 02:01

İmar Planına CHP İtiraz Etti

CHP Ordu İl Başkanlığı, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan imar planlarına karşı, halk yararına olmadığı gerekçesiyle itiraz etti.

İmar Planına CHP İtiraz Etti
Son Güncelleme :

02 Temmuz 2021 - 23:12

CHP Ordu İl Örgütü, halk yararına olmadığı iddiasıyla Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin imar planının bütününe karşı harekete geçerek itiraz dilekçesi verdi.

CHP İl Başkanı Atila Şahin’in imzasının bulunduğu dilekçede şu ifadeler yer aldı:

“Ordu Büyükşehir Belediyesince Altınordu ilçemize ait imar planı revizyonu hazırlanmış olup, Büyükşehir Belediye Meclisince oy çokluğuyla onaylanmış ve askıya çıkarılmıştır. İşbu revizyon imar planının bütününe süresi içinde itiraz ediyoruz.”

“KAMUOYUNUN TALEPLERİ DİKKATE ALINMADI”

Kamuoyunun taleplerinin dikkate alınmadığının belirtildiği itiraz dilekçesinde Durugöl Mahallesinden örnek verilerek, “Mahalle sınırları içerisinde kalan ilgili olarak yaklaşık 110.000 imza toplanmış ve bu alanın yeşil alan olarak düzenlenmesi talep edilmiştir. Bu talebe siyasi irade de olumlu bakmış ve yetkililer tarafından yeşil alan olarak düzenleneceği söylenmiştir. Fakat plana baktığımızda söz konusu alan yeşil olmasını bir kenara bırakın, ticaret-konut, ticari rekreasyon ve otel alanı olarak düzenlenmiştir. Yine aynı bölgede yeşil alan olarak ayrılan bölge bu planda kıyı kanununa aykırı olarak inşaat alanına dönüştürülmüş, üstelik yoğunluğu da üç kat artırılmıştır.” denildi.

“KENT İÇİNDE NEFES ALINMASI OLANAKSIZ HALE GETİRİLMİŞTİR”

Söz konusu dilekçenin devamında, “Özellikle yıllar içerisinde kamunun kullanımına sunulmak üzere vatandaşlarımızın terk ettiği, şehrin en değerli bölgelerinde kalan yeşil alanlar özel proje adı altında veya iskan alanı olarak imara açılmıştır. Bu düzenlemeler kamunun yaranına düzenlemeler sınıfından değildir. Düzenlemeler Altınordu ilçesini beton yığını haline getirecek biçimdedir. Otopark alanları ticari alanlara dönüştürülmüş, mevcut yoğunlukla daha da arttırılarak halkımızın kent içerisinde nefes alması adeta olanaksız hale getirilmiştir” ifadeleri yer aldı.

“BETON BELEDİYECİLİĞİNİN ÖRNEKLERİ SERGİLENMİŞTİR”

Dilekçede planda yer alan uygulamaları anlamanın mümkün olmadığını ifade eden Başkan Şahin, “Birçok yapılaşmanın olduğu alanlar turizm alanına dönüştürülmüş, önündeki alanlar yine kıyı kanununa aykırı olarak sosyal-kültürel tesisler olarak düzenlenmiştir. Bahçelievler bölgesinin tek yeşil alanı olan bölge ise konut alanı olarak düzenlenerek, beton belediyeciliğinin örnekleri sergilenmiştir. Hele bazı alanlar var ki, daha önceki planda mahkeme açıkça iptal kararı vermişken adeta iptal kararları hiçe sayılarak plan düzenlemeleri yapılmıştır.” dedi.

Başkan Şahin son olarak, “Planın bütününe baktığımızda şunu açıkça görmekteyiz. Planı hazırlayanlar Ordu ilinin ruhunu kavrayamamışlar. Bu şehrin geçmişini bilmeyenler bu şehrin geleceğini planlayamazlar. Nitekim planlayamamışlardır” ifadelerini kullandı.