Tek Parti Döneminde Görele Kitabı Yayımlandı « Bulancak Ajans

26 Eylül 2023 - 03:38
Tek Parti Döneminde Görele Kitabı Yayımlandı
Son Güncelleme :

15 Haziran 2023 - 13:28

Cumhuriyetin ilk yıllarından 1950 yılına kadar Görele ilçesindeki siyasi, sosyal, kültürel gelişmelerin ele alındığı çalışmanın önemli bir boşluğu doldurması bekleniyor.

Yayıncı kitabı “Bu eser, Osmanlı’nın son dönemlerinden Cumhuriyet’in 1950’li yıllarına dek Görele kazasını bugünkü Eynesil ve Çanakçı dahil olmak üzere tüm yönleriyle okuyucuya sunuyor. 

Görele pazarı, kazada belediye faaliyetleri, eğitim, sağlık, spor, siyasi gelişmeler, asayiş, elektrik ve aydınlanma, sanayi, ulaşım ve haberleşme, telefon, kazaya özgü ticarî ürünler, iskele ve vapurlar, balıkçılık, kültür işleri, resim, sanat ve kurslar, afetler; deprem ve fırtınalar, yaylacılık, hayvancılık, fındık ziraatı ve ticareti, bayram kutlamaları, kurumsal sosyal faaliyetler, toplantılar, işgal dönemi, Milli Mücadele’nin kahraman batık gemisi Rüsumat-4 ve Görele’ye dair mektuplar olmak üzere bu çalışma, uzun süren emeklerin sonucu olarak Görele’nin Tek Parti dönemine yoğunlaşan ilk çalışma özelliğini taşıyor” şeklinde tanımlıyor.

Konuyla ilgili olarak Yazar Kaya “Bu kitap, Görele yöresinin düşman işgalinden kurtuluşunun 105. yılına tarafımdan ithaf edilmiştir. Dört buçuk yıldır gece gündüz demeden üzerinde çalıştığım bu eser, Görele ve Tek Parti Dönemi’nde o zamanlar Görele’ye bağlı bulunan Eynesil ile Çanakçı ilçelerini ve köyleri de dahil olmak üzere her yönden ele alıyor. Bu çalışma, Görele yöresinin ilgili dönemini ayrıntılarıyla incelemesi bakımından ilktir.

Çalışma, Devlet Arşivleri’nden, dönemin yerel ve ulusal basınından, özel arşiv ve koleksiyonlardan, hatıralardan, canlı tanıklıklarla yapılan derlemelerden ve yazılı kaynaklardan beslenmiş olması yönünden de oldukça özgündür.

Çalışmada bilimsel titizlik elden bırakılmadan, kaynaklarda geçtiği haliyle Tek Parti Dönemi’nde Görele ve yöresi incelenmiştir.

Bu çalışma kısıtlı imkânlar çerçevesinde Arı Sanat Yayınları’ndan çıktı. Yayıncım Aydın Coşkun Bey’e fedakârlığı için teşekkür ederim. Ben üzerime düşeni her zaman olduğu gibi memleket için yaptım. Umarım bu kitap önemli bir boşluğu doldurur ve memlekete yararlı bir çalışma olur” dedi. Haber: İbrahim Balcıoğlu