Tarihi Akyatak Yaylası Koruma Altında! « Bulancak Ajans

27 Eylül 2023 - 18:02

Tarihi Akyatak Yaylası Koruma Altında!

Tarihi Akyatak Yaylası Koruma Altında!
Son Güncelleme :

03 Kasım 2020 - 11:06

Es-Seyyid İsmail Hakkı Çağırgan Baba Derneği Başkanı Erdem Ekşi’nin organize ettiği Alucra İlçesi Hacı Hasan Köyü ve Fevzi Çakmak Köyü iş birliğinde tarihi Akyatak (Yassı Çimen) Yaylasında çevre düzenlemesi yapıldı.

Zıhar Şeyh (Fevzi Çakmak) köyünden başlayıp Akyatak (Yassı Çimen) üzerinden Torul ve Trabzon’a ulaşan diğer taraftan Amasya, Şebinkarahisar, Alucra, Şiran üzerinden Bayburt ve Erzincan istikametinden Erzurum’a ulaşan tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan bir yerdir. Erdem Ekşi’nin Zıhar Şeyh (Fevzi Çakmak)’ı yurt edinen İslam’ın ve Türklüğün yayılmasına önderlik etmiş Es-Seyyid İsmail Hakkı Çağırgan Babanın yurt edindiği Zıhar ve Akyatak yaylasının önemini vurgulayan konuşma sonrasında Hasan Çıtır tarafından gelenlere kahvaltı verildi. Hacı Hasan ve Fevzi Çakmak Köyünden katılan ekip yaylada bulunan evinin yıkık duvarını onarıp çevresine fidan dikimi ve eskiyen bayrağın değişimi yapıldı.

Çağırgan Baba Derneği Başkanı Erdem Ekşi Akyatak Yaylası çevre düzenlemesinde katkıları olan Hasan Çıtır, Turgut Çıtır, Sıtkı Kaptı, Şaban Gücen, Salih Dur, Rüstem Solak, Hamit Ayvalı ’ya teşekkürlerini iletti.

Haber: Yavuz Kayacık