DOLAR33,1952% -0.11
EURO36,0226% -0.6
STERLIN42,8115% -0.31
FRANG37,3483% -0.2
ALTIN2.551,00% -1,92
BITCOIN66.589,723.71
reklam

Kivide Kış Budamasına Dikkat

Ordu İl Müdürü Kemal YILMAZ, Altınordu ilçesi kayabaşı mahallesinde kivide budama çalışmaları gerçekleştiren uzman ekiplerimizi ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Kivide Kış Budamasına Dikkat
reklam

Ordu İl Müdürü Kemal YILMAZ, Altınordu ilçesi kayabaşı mahallesinde kivide budama çalışmaları gerçekleştiren uzman ekiplerimizi ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Ordu İl Müdürü burada yaptığı açıklamada, içerisinde bulunduğumuz dönem itibariyle kivi üreticilerinin yüksek verim ve kaliteli ürün alabilmeleri için mutlaka tekniğine uygun budama yapmaları gerektiğini belirterek bu konuda uyarılarda bulundu.

Ordu İl Müdürü Kemal YILMAZ yaptığı açıklamada; “İlimizin önemli tarımsal ürünlerinden olan ülkemizin tek coğrafi işaretli kivisi “Ordu Kivisi”nde geçtiğimiz ay düzenlenen kivi hasat şenliği ile birlikte başlatılan kivi hasat sezonunun tamamlandığını, kendine has aroması ve depoya dayanıklılığı ile ön plana çıkan “Ordu Kivisi”nin iyi bir fiyatla adeta dalında satıldığını ve üreticilerimizin alın terlerinin karşılığını aldığını belirterek bir dahaki sezon için hazırlıkların ara verilmeden yapılması gerektiğini vurguladı.

Özellikle kivide kış budamasının çok önemli olduğuna dikkat çeken İl Müdürümüz, yüksek verim ve kaliteli ürün için budamanın mutlaka zamanında ve tekniğine uygun bir şekilde yapılması gerektiğini, bu konuda yapılacak hatalı uygulamaların verim ve kalite kaybına neden olacağını ifade ederek üreticilerimizin mutlaka İl-İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizde görevli uzman personellerimizden destek almalarını istedi

İlimizde kivi yetiştiriciliğinin geliştiğini ve 200 dekar alanda yeni kivi bahçelerinin tesis edildiğini de sözlerine ekleyen İl Müdürümüz; “Kivi yetiştiriciliği ilimizde 3 bin dekar alanda 2 bin üreticimiz tarafından gerçekleştiriliyor.  Bizlerde İl Müdürlüğü olarak üretime uygun alanlara yeni modern kivi bahçeleri kurarak kivinin ilimiz ekonomisine katkısını artırmak istiyoruz. Bu doğrultuda İl Müdürlüğümüz ve DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğinde “Ordu İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi”ni hayata geçirdik. Bu proje kapsamında 100 dekar alanda modern kivi bahçeleri oluşturma çalışmaları şuan devam ediyor ve bu bahçelerin kurulumu 2019 yılsonu itibariyle tamamlanmış olacak. Projemiz ile kurulacak olan kivi bahçelerinin yanında üreticilerimiz kendi imkânlarıyla da yaklaşık 100 da alanda bahçeler kuracak. Böylelikle 2019 yılında yaklaşık 200 da alanda yeni kivi bahçeleri tesis edilmiş olacak ve toplam kivi üretim alanımız 3 bin 200 dekara ulaşacak. Yeni bahçelerimiz ilimiz ve Ülkemiz tarımı için hayırlı olsun” diyerek sözlerine son verdi.

YORUM YAP