İlk Deneme Üretimi Gerçekleştirildi! « Bulancak Ajans

29 Eylül 2023 - 20:14
İlk Deneme Üretimi Gerçekleştirildi!
Son Güncelleme :

10 Ocak 2021 - 11:31

Tarım ve Orman Bakanlığı, Perşembe Sakin Şehir Üretici Kadınlar Derneği ve ABC Deterjan Firması işbirliğinde Perşembe’de uyguladığı “Yerli Yerinde Taflan Projesi” kapsamında Perşembe ilçesinde kurduğu meyve, sebze işleme ve kurutma tesisinde bahçelerde çürüyüp yok olan meyveleri ve sebzeleri değerlendirerek ekonomiye kazandıracak ilk deneme amaçlı üretim başladı.

Deneme amaçlı ilk üretim aşamasında tesisi ziyaret eden Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal YILMAZ burada yaptığı açıklamada; “Yerli Yerinde Taflan Projesi”  2019 yılında bakanlığımız, Perşembe Sakin Şehir Üretici Kadınlar Derneği ve ABC Deterjan Firması ortaklığı ile hayata geçirilen bir projedir. Tabi projenin Kamu sektörü, STK ve Özel Sektörün bir araya gelmesiyle uygulanan bir proje oluşu da son derece önemli bir diğer yönü. “Yerli Yerinde Taflan Proje’miz 2019 yılında bakanlığımız tarafından da ödüle layık görülen bir projedir. Şuan Perşembe Sakin Şehir Üretici Kadınlar Derneği tarafından işletilmekte olan tesisimiz bundan sonra dernek üyesi kadın çiftçilerimizin kuracağı bir kooperatif tarafından işletilecektir. Burada elde edilen ürünler öncelikle bir marka adı altında pazara sunulacak, kooperatif tarafından oluşturulacak satış yerlerinde ve internet ortamında satışları yapılacaktır. Biz bu proje ile mevcut bahçelerimizde üretimi yapılan meyvelerin ekonomiye kazandırılmasını amaç edindik. Bugüne kadar bahçelerimizde mevcut elma, armut ağaçlarımızdan ve diğer meyvelerden elde edilen ürünlerin bir kısmı bahçe sahibi tarafından değerlendirilmekteydi fakat bir kısmı ise dökülüp zayi olmaktaydı. Bu meyveler ekonomik kayıp anlamına geliyordu. Bu ürünlerimizin ekonomiye kazandırılması amacıyla böyle bir proje hazırladık ve proje ile ilimizdeki meyve ağaçlarından elde edilen meyveleri özelliklerine göre meyve kurusu, reçel, marmelat, pestil, pekmez yaparak ekonomiye kazandırmış ve kadınlarımıza ilave bir gelir sağlamış olacağız. Dolayısıyla kadınlarımız da aile ekonomilerine katkı sağlamış olacaklar.  Bugün burada tesisimizde ilk deneme üretimine başlayarak yapılan çalışmaları yerinde görme imkanı bulduk. Kadın istihdamına ve ekonomiye katkı sunacak olan projede emeği geçen herkese teşekkür ediyor, projemizin başta kadınlarımız olmak üzere ilimiz ve Ülkemiz tarımına hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

Perşembe Sakin Şehir Üretici Kadınlar Derneği Başkanı Firdevs Elif Şener Saka da yaptığı açıklamada; “Perşembe Sakin Şehir Üretici Kadınlar Derneği olarak tesisimizi işletmekteyiz. Bugün ise ilk deneme çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız. Deneme amaçlı İlk ürünümüz olan kiviyi kurutacağız, kurutmaya elverişli olmayan ürünlerimizi pestil, pekmez gibi ürünlerle değerlendireceğiz. Tesisimizde yaklaşık 1 ton yaş ürün kapasiteli bir fırınımız mevcut. Bizim bu projedeki amacımız kadınlarımıza hem istihdam sağlamak hem de perşembe ve Ordu bölgemizdeki yöresel ve diğer bütün meyveleri katma değerli ürünler haline getirerek hem kadınlarımıza hem de ilimize fayda sağlamak. Ben bu projede emeği geçen herkese tekrar teşekkür etmek istiyorum ve tüm üreticilerimizi atıl durumdaki meyvelerini değerlendirmek ve gelir elde etmek amacıyla tesisimize bekliyorum.” dedi.