Gülyalı Belediyesi’nden Basın Açıklaması « Bulancak Ajans

29 Eylül 2022 - 21:50

Gülyalı Belediyesi’nden Basın Açıklaması

Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, Gülyalı balıkçı Barınağının kullanım hakkının Gülyalı Belediyesi’nden alınarak İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne devredilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararıyla ilgili yazılı bir basın açıklaması gerçekleştirdi:

Gülyalı Belediyesi’nden Basın Açıklaması
Son Güncelleme :

18 Haziran 2021 - 21:51

31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşen yerel seçimlerin ardından Gülyalı halkının vermiş olduğu yetkiyle Gülyalı Belediyesi’nin imkân ve kaynaklarını Gülyalı’mızın sorunlarının çözümüne ve ilçemizin gelişimine yönelik çalışmalar için kullanıyoruz. Yıllardır göz ardı edilen sorunlara birer birer el atıyor, çağın gerektirdiği modernleştirme ihtiyaçlarına göre yeni projeler geliştiriyoruz. Ortaya koyduğumuz bu vizyonla geride kalan yaklaşık 26 aylık süreçte ilçemizi kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte özel sektör yatırımlarının merkezi haline getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

“BENZER ENGELLEMELERİ ESKİ GÜMRÜK BİNASINDA YAŞADIK”

Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı bir kamu kurumu olan Gülyalı Belediyesi olarak giriştiğimiz önemli projelerde önümüze türlü engeller çıkarılmak isteniyor. Örneğin, Turnasuyu Yaşam Vadisi projemizin kapalı alan mekân ihtiyacını karşılayacak, on yıllardır atıl hâlde bekleyen eski Gümrük Binası ve çevresinin belediyemize tahsisi konusundaki girişimlerimiz sürerken alanın Altınordu Belediyesi’ne tahsis edilmesi gibi alışık olmadığımız bir engellemeyle karşılaştık. Gülyalı sınırları içerisinde girişimde bulunduğumuz bir alan, başka bir belediyeye verilmek suretiyle çalışmalarımız sekteye uğratılmak istendi. Üstelik geride kalan zaman diliminde bu alan, tek bir çivi dahi çakılmadan atıl görünümünü sürdürüyor. Benzer bir engellemeyi şimdi Gülyalı Balıkçı Barınağında yaşıyoruz.

“PROJE ÜZERİNDE TİTİZLİKLE ÇALIŞMA YÜRÜTTÜK”

15/03/1985 tarihli ve 85/9247 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile kullanım hakkı Gülyalı Belediyesi’ne devredilen Gülyalı Balıkçı Barınağı, aradan geçen 36 yıllık süreçte hem görünüm itibarıyla hem de kullanım işlevi bakımından halkımızın ve balıkçı esnafımızın şikayette bulunduğu bir alan durumuna gelmiştir. Seçim sürecinde bu alanla ilgili düzenlemeleri gerçekleştireceğimizi müjdelemiştik. Seçimin ardından göreve geldiğimiz günden itibaren Balıkçı Barınağıyla ilgili bir proje geliştirmek üzere kolları sıvadık. Doğu Karadeniz kıyılarında modernize edilmiş, iyi uygulama örneği olarak gösterilen diğer ilçelerdeki barınakları bizzat teker teker gezerek Gülyalı Balıkçı Barınağı Modernizasyon Projemizi şekillendirmeye başladık. Akabinde 25 Ağustos 2020 tarihinde projemizi barınağın asıl kullanıcıları olan Gülyalı Su Ürünleri Kooperatifi başkan ve üyeleriyle paylaştık ve onların beklentilerini de dinleyerek projemizi revize ettik. Minimum alandan maksimum verim sağlayacak şekilde içerisinde dinlenme alanı, mutfak, tuvalet ve duş imkânının bulunduğu yöre mimarimize uygun 2 tip yapı modelledik. Birisinde kayık çekeğinin de olduğu bu yapıların ilkinin inşasına 2021 yılında başlayarak kısa sürede tamamladık ve 7 Nisan 2021 tarihinde kamuoyuna tanıttık.

Gülyalı’nın sorunlarının çözümüne bugüne kadar el atmayanların, bu projeyi gerçekleştireceğimizi görerek engel olmak adına bütün imkânlarını kullanıp Cumhurbaşkanlığı makamını meşgul edecek kadar ileriye gitmelerini hayret ve şaşkınlıkla karşılıyoruz. Nitekim geçtiğimiz hafta, 3668 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararıyla Balıkçı Barınağının kullanım hakkının Gülyalı Belediyesi’nden alınarak İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne devredilmesine ilişkin resmi yazı, Sn. Cumhurbaşkanımızın imzasıyla belediyemize gönderildi.

“PROJEMİZİ SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA SUNMAK İSTERİM”

30 yaşında Türkiye’nin en genç belediye başkanlarından biri olarak ben doğmadan 5 yıl önce Gülyalı Belediyesi’ne devredilmiş bir alanda bugüne kadar gerçekleşmemiş büyüklükte bir projeyi başlatmanın heyecanını yaşarken, Sn. Cumhurbaşkanımızın Gülyalı’daki bu projeyle ilgilendiğini görmek çalışmalarımızdaki azmimizi ve heyecanımızı daha da artırdı. Barınakta gerçekleştireceğimiz proje konusunda kendisinin tam olarak bilgilendirilmediğini düşünerek projemizi kendisine sunmak, görüşlerini almak ve ilçemizin diğer el atılmayan sorunlarıyla ilgili atacağımız adımları değerlendirmek isterim. Örneğin, 2015 yılında büyük bir coşkuyla temeli atıldıktan sonra çürümeye terk edilen Turizm Fakültesi inşaatının tamamlanması noktasında kendisinin desteklerini görmek istediğimi belirtmek istiyorum.

“GÜLYALI’YA HİZMET İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI CANLA BAŞLA SÜRDÜRECEĞİZ”

Gülyalı’nın geleceği, kişilerin rantının ve kişisel hesapların ötesinde ve üstündedir. Biz, nasıl yaptıklarını her defasında hayretlikle izlediğimiz türlü engellemelere rağmen görevimizin başında, Gülyalı’ya hizmet için canla başla çalışmayı sürdüreceğiz. Makamların geçiciliğinin bilincinde hareket ederek; esas olanın Gülyalı’nın geleceğini inşa etmek ve sorunlarını çözmek olduğunu hatırlatıyor, Gülyalı’ya yapılacak her türlü hizmetin öncüsü ve destekçisi olmayı sürdüreceğimizi bir kez daha bildirmek istiyorum.

Yaşanan gelişmeleri yüce halkımızın takdirine bırakıyor, kamuoyunu saygıyla selamlıyorum.

Ulaş TEPE
Gülyalı Belediye Başkanı