Giresun’da Fındık İşçi ve Patoz Ücretleri Belirlendi « Bulancak Ajans

29 Eylül 2023 - 10:30
Giresun’da Fındık İşçi ve Patoz Ücretleri Belirlendi
Son Güncelleme :

25 Temmuz 2023 - 18:28

Giresun ilinde fındık hasadında çalışacak işçi ücretleri ve patoz ücretleri belirlendi. İşçilere yaptıkları işe göre asgari 447 ile 600 TL arasında günlük ücret ödenecek.

Fındık toplamak amacıyla, bulundukları illerden ilimize gelecek olan vatandaşların mağdur edilmemeleri amacıyla günlük çalışma ücretlerinin belirlenmesi hususunda aşağıda maddeler halinde belirtilen konular üzerinde görüşme yapılarak kararlar alındı.

Vali Yardımcısı Nurullah Cemil Erciyas başkanlığında yapılan toplantıya, kamu kurumlarının temsilcileri, Fındık Araştırma Enstitüsü, Ziraat Odası, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve Fiskobirlik yöneticileri ile fındık tarımında çalışan işçi temsilcileri katıldı.

Vali Yardımcısı Nurullah Cemil Erciyas, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının, asgari ücretin altında ücretle işçi çalıştırılmamasına yönelik denetimlerin hassasiyetle yapılmasını istediğini belirtti. Ayrıca fındık hasadında çalışamayacak kadar yaşlı ve hasta işçilerin çalıştırılmaması hususunda da özen gösterilmesini istedi. Çocuk işçi çalıştıranlara ve mevzuat dışı hareket edenlere de idari para cezası uygulanacağı konusu tekrar hatırlatıldı.

ALINAN KARARLAR

Toplantıda Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 20.06.2023 tarih ve 2023/1 no’lu kararı ile belirlenen miktarda, asgari günlük ödeme yapılması göz önünde bulundurularak 2023 yılı fındık hasadında çalışacak işçilerin ücretleri aşağıdaki şu şekilde planlandı.

1- 2023 yılı hasat döneminde fındık toplama işlerinde çalışabilme kriterlerine uygun olanlardan yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın;

  • Yemek işverene (Bahçe sahibine) ait olursa günlük 447,15 TL,
  • Yemek İşçilere ait olursa günlük 510 TL net ücret ödenmesine,

2- Toplanan fındıkların taşınması işinde çalışacak çuvalcılara;

  • Yemek işverene ait olursa 540 TL net ücret ödenmesine,
  • Yemek işçiye ait olursa 600 TL net ücret ödenmesine,

3- Hasat döneminde çalışacak aşçılara 510 TL net ücret ödenmesine,

4- Patoz çekim ücretinin;

  • Ton/Saat başı 1600 TL olarak ödenmesine,
  • Kg başına 1,60 TL olarak ödenmesine.

Komisyon tarafından oybirliği ile belirlenen ücretlerin güncel asgari ücret dikkate alınarak belirlendiği ve tavsiye niteliğinde olduğu kaydedilerek bahçe sahibi (işveren) ile işçi arasında asgari ücretten az olmamak kaydıyla ücret belirlemesi yapılabileceği belirtildi.