Fındık Bahçelerinin Rehabilitasyonu Projesi Müracaatları Başladı « Bulancak Ajans

27 Eylül 2023 - 18:48
Fındık Bahçelerinin Rehabilitasyonu Projesi Müracaatları Başladı
Son Güncelleme :

29 Temmuz 2023 - 15:28

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şöyle; ”Cumhurbaşkanlığı Onbirinci Kalkınma Planı çerçevesinde hazırlanan ve Bakanlığımızca 2023 yılı yatırım programına alınan “Fındık Bahçelerinin Rehabilitasyonu Projesi” ile yaşlanarak verimden düşmüş fındık bahçelerinin yenilenerek ekonomiye kazandırılması,  verim ve kalitenin arttırılması, fındık üretiminde sürdürülebilirliğin sağlanması amaçlanmaktadır.  Bu doğrultuda,  İlimiz için hazırlanan 2023 yılı faaliyet programına göre Proje kapsamında toplam 50 dekar modern fındık bahçesi tesis edilecektir. Bu çerçevede ekonomik ömrünü tamamlamış, verimden düşmüş eski bahçeler sökülerek arazinin eğim durumuna göre teraslama ve drenaj sistemi yapılabilecektir. Projenin uygulanacağı parsellerde Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından üretilen fındık fidanları kullanılacak olup uygun dikim sistemleri ile tesis edilecektir.

Proje bahçelerinin sahip olması gereken şartlar:

1- Proje, 22/11/2001 tarihli ve 2001/3267 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Fındık Alanlarının Tespitine Dair Karar’da belirtilen arazi sınıfı ve eğim kriterlerine uygun olmayan fındık bahçeleri ile yaşlı olmayan ve/veya verimden düşmemiş, yenilenmesine ihtiyaç bulunmayan fındık bahçelerinde uygulanmayacaktır.

2-Proje bahçeleri köy/ilçe ana yol yada grup yolu üzerinde, yola cephe, ulaşımı kolay fındık bahçesi olmalıdır.

3-Arazinin eğimi iş makinesi çalışmasına imkan verecek derecede olmalıdır.

Ayrıca başvuru değerlendirmesi yapılırken, genç (40 yaş altı) çiftçiler ve kadın çiftçiler ile bahçe sahibinin arazinin bulunduğu mahalle/köyde ikamet etmesi durumuna öncelik verilecektir. Projelerimize tüm çiftçilerimiz davetlidir. Başvuruların 11 Ağustos 2023 tarihine kadar yapılması gerekmekte olup proje limiti 2023 yılı için 50 dönüm ile sınırlıdır.

Projeden yararlanmak isteyen çiftçilerimizin İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze başvurularını şahsen yapması gerekmektedir.

Üreticilerimize duyurulur.”

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN