Bulancak Ajans
Bulancak Ajans
DOLAR28,9298% 0.05
EURO31,5080% 0.04
STERLIN36,7558% -0.08
FRANG33,2699% 0.05
ALTIN1.953,12% 1,51
BITCOIN1.159.7111.568

ESDER’den Bayram Şekeri Uyarısı!

Yayınlanma Tarihi : Google News
ESDER’den Bayram Şekeri Uyarısı!

Esnaf ve Sanatkârlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus, Kurban Bayramı öncesi şekerlemeli ürünlerde yapılan hilelere karşı vatandaşları uyardı. Çelikus, şekerlemeler, lokumlar, draje ve badem şekerleri yapımında maliyetin düşük tutulması için çeşitli hilelere başvurulduğunu söyledi.
Mahmut Çelikus’un yaptığı açıklamada, “Maliyeti düşürmek için şeker yerine glikoz ve früktoz kullanılmakta, bu da maliyetleri düşürdüğü için ucuz ve kalitesiz ürünler satışa sunulmaktadır. Şeker ve lokum alırken bu tür ucuz ve kalitesiz ürünlere rağbet edilmemelidir.” dedi.
Şeker ve lokum yapımında glikoz ve früktozun belirli oranlarda kullanılması gerektiğinin altını çizen Çelikuıs, bu oranın aşılması durumunda insan sağlığını olumsuz etkileyeceğini vurguladı. Lokum imalatında nişasta oranının fazla olduğuna ve rutubet oranının da yüksek tutulduğuna dikkat çeken Çelikus, şöyle konuştu:
“Böylece içerisinde rutubet oranı fazla olduğu için hem ağırlığı fazla oluyor hem de sağlığa zararlı hale geliyor. Taze lokumun rengi parlak ve canlı olmalıdır, bayat lokumun ise mat ve solgun bir görüntüsü vardır, elastiki bir yapıda olması gerekmektedir. Lokum alırken bunlara dikkat edilmesini önemle hatırlatıyoruz.”
BADEM ŞEKERLERİNE DİKKAT
Kurban Bayram’ında tüketimi artan badem şekeri konusunda da vatandaşları uyaran Çelikus, badem şekerinde de şeker ve nişasta oranın fazla miktarda kullanılarak maliyetin düşürüldüğünü ve kalitesiz bademlerin kullanıldığını belirtti. Çelikus, “Bademlerin maliyetlerini düşürmek için kalın kaplama yapılıyor. Bunlar işin hilesi. Kaliteli badem şekerinin dış kaplaması incedir ve bademi de iyi kavrulmuş ve tazedir.” uyarısında bulundu.

YORUM YAP