DOLAR32,8454% -0.06
EURO35,6881% -0.08
STERLIN42,4077% -0.13
FRANG36,8709% -0.02
ALTIN2.547,81% 0,10
BITCOIN65.750,90-0.946
reklam

Yüksekokul “Sarıkamış Şehitleri” için yürüdü

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Yüksekokul “Sarıkamış Şehitleri” için yürüdü
reklam

Sarıkamış Şehitleri ve Pençe- Kilit operasyonunda şehit düşen 12 asker için Alucra Turan Bulutçu Meslek Yüksekokulu’ndan şehitliğe doğru anma yürüyüşü yapıldı.

Giresun Üniversitesi Alucra Turan Bulutçu Meslek Yüksekokulu (MYO) Sarıkamış Şehitleri’ni unutmadı. 109 yıl önce  Allahuekber Dağları’nda şehit düşen askerler ve o kahramanların devamı olan, vatan savunması için gözünü kırpmadan canını feda eden askerler için anma yürüyüşü düzenlendi. Osmanlı Ordusu bu dağlarda, 60 bini donma sonucu tam 78 bin şehit vermişti.

Halkın da destek verdiği yürüyüşte şehit askerlerin fotoğrafları öğrenciler tarafından taşındı. Şehitlikte yüksekokul müdürü Mehmet Akif Sarı, Sarıkamış’ı anlatan kısa bir konuşma yaptı. Kur’an-ı Kerim okunarak tüm şehitlerin ruhuna dua edildi.

Soğuk havaya aldırmadan tarihi hissetmek için koşar adım yürüyen öğrencilere, Alucra Kaymakamı Muhammet Cengiz, Alucra İlçe Jandarma Komutanı Hulusi Cihat Karaca, Ak Parti İlçe Başkanı Mahmut Gündüz, MHP İlçe Başkanı Resul Zorba, Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanı Ramazan Dedeoğlu, kurum amirleri, partilerin temsilcileri ve öğretim görevlileri katıldı.

Şehitlikteki anma töreninin ardından kortej ilçe merkezine meşaleler yakarak yürüdü.

Kaymakam Cengiz yürüyüş sonunda yaptığı konuşmada “Enver Paşa komutasında vatanı müdafaa ederken şehit düşen askerlerimizi ve Kuzey Irak’ta şehit düşen 12 askerimizi ve bugüne kadar vatan toprakları uğruna canını feda eden şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi anmak için yürüdük. 109 yıl sonra  benzer şartlarda vatanı müdafaa eden askerlerimizi şehit verdik. Bu toprakların haini ve düşmanı hiç bir zaman eksik olmadı. Ancak unutmamak gerekir ki vatanımız korumak için  gözünü kırpmadan canını veren kahramanlarımız da hiçbir zaman eksik olmadı. Bilinki kahramanlar hainlerden daha güçlü ve daha üstündür” şeklinde konuştu. Cengiz, itidal çağrısı yaparak “Ancak ihtiyaç hasıl olursa vatanı müdafaa için daima hazırız. Vatanın tek bir karış toprağından vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu. Yüksekokul idaresine teşekkür eden Kaymakam Cengiz “Yanı başımızda Gazze’de şehit olan kardeşlerimizi de rahmetle anıyoruz” dedi.

YORUM YAP