Bulancak Ajans
Bulancak Ajans
DOLAR31,2031% 0.18
EURO33,8194% 0.02
STERLIN39,5202% 0.03
FRANG35,5001% 0.23
ALTIN2.038,06% 0,25
BITCOIN1.912.7846.521

Yapay Zekâ Uzmanı Prof. Dr. Ali Okatan Öğrencilerle Söyleşti

Yayınlanma Tarihi : Google News
Yapay Zekâ Uzmanı Prof. Dr. Ali Okatan Öğrencilerle Söyleşti

Azaklıoğlu Necati Bay Eğitim Kültür ve Sosyal Yardım Vakfı, 20 Ocak 2024’te vakıf merkezinde bursiyer öğrencilerle bir toplantı düzenledi. Programın konuğu ise İstanbul Aydın Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Okatan oldu.
Okatan, yapay zekâ ile ilgili projelerini ve deneyimlerini öğrencilerle paylaştı. Okatan, konferansında, dijital yapay zekânın dünya gündeminde olduğunu ve her alanda nasıl kullanıldığını anlattı. Ülkemizi temsilen Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi (CERN)’de yaptığı bilimsel çalışmalardan bahsetti.
Okatan’ın projeleri arasında araç takip sistemleri, kişisel dijital takip sistemleri, elektronik trafik tarama ve tanıma sistemleri, kanser gibi hastalıkların erken teşhisi için geliştirilen sistemler ve yarıklı anten icadı vardı. Okatan, yarıklı antenin Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde araçlarda aktif olarak kullanıldığını söyledi.
Okatan, üniversite çalışmalarında birçok yapay zekâ deneyimi yaşadığını ve bu deneyimleri genç öğrencilerle paylaşmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Ayrıca, yapay zekâ konusunda kendisini geliştirmek isteyen bursiyer öğrencilere stajyerlik imkânı sunabileceğini belirtti. Bursiyer öğrenciler, bu tarz programların vakıf merkezinde devam etmesini istediklerini dile getirdiler.
Vakıf Mütevelli Heyeti Başkanı Necati Bay ve Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Ali Şahin katılımcılara teşekkürlerini dile getirerek, öğrencilerin taleplerini değerlendireceklerini ve yapay zekâ konusunda daha fazla farkındalık yaratmak için çalışacaklarını kaydettiler.

YORUM YAP