DOLAR32,7878% 1.53
EURO35,1602% 0.53
STERLIN41,6058% 0.85
FRANG36,8443% 1.98
ALTIN2.457,99% 2,80
BITCOIN66.621,760.759
reklam

Veteriner Hizmetleri Önlem Alınarak Devam Ediyor

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Veteriner Hizmetleri Önlem Alınarak Devam Ediyor
reklam

Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda oluşturulan Bilimsel Komisyon, COVID-19 hastalığına neden olan virüsün (SARS-CoV-2) bugüne kadar hem evcil hayvanlarda enfeksiyon oluşturduğuna,  hem de bu hayvanlardan insanlara bulaştığına dair kanıtlanmış herhangi bir bilgi bulunmadığına işaret ederek, hayvan hastalıkları ile mücadelede kişisel koruyucu tedbirlerin alınarak,  hayvan sağlığı konularında saha faaliyetlerinin  (aşılama, mihrak,  kordon-karantina gibi) devamı yönünde karar vermiştir.

Bu kapsamda; İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizde görevli  veteriner hekim ve veteriner sağlık teknisyenlerince  başta zoonotik (hayvandan insana geçen) hastalıklar olmak üzere, sığır cinsi hayvanlara yönelik Şap, Sığırların Nodüler Ekzantemi (LSD) ve Brusella aşılama çalışmaları yürütülmektedir. Ayrıca kedi ve köpeklere yönelik olarak da kuduz aşılama çalışmalarına devam edilmektedir. 2020 yılı başından bugüne kadar; 47 bin 860 baş sığır cinsi hayvan şap hastalığına karşı, 41 bin 445 baş sığır cinsi hayvan LSD hastalığına karşı, 4 bin 100 baş buzağı brusella hastalığına karşı ve 844 kedi ve köpek ise kuduz hastalığına karşı aşılanmıştır.

Giresun genelinde yürütülen koruyucu aşılama çalışmalarının yanı sıra küpeleme ve işletmelerde bulunan hayvanların güncelleme çalışmalarına da aralıksız devam edilmektedir. Üreticilerimizin hayvanlarına aşı yaptırmaları 5996 sayılı kanun gereğince mecburi olup, aksi taktirde cezalı duruma düşeceklerdir.

Hayvan sağlığının güvence altına alınamadığı bir ortamda insan sağlığını korumanın ve gıda güvenilirliğini temin etmenin mümkün olmayacağı, bu sebeple tüm dünyada görülen Koronavirüs salgınında bile veteriner hizmetlerinin aksamadan yürütüleceği şiarını benimseyen Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda; İl/İlçe Müdürlüklerimizde çalışan tüm veteriner hekimler, koruyucu biyogüvenlik tedbirlerini alarak hayvan sağlığı ve refahı, gıda güvenirliği ve halk sağlığı konularında çalışmalarını yürütmek üzere sahada ve üreticilerimizin yanında olacaktır.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

YORUM YAP