DOLAR32,5900% 0.34
EURO34,8687% 0.36
STERLIN40,6316% 0.06
FRANG35,8626% 0.71
ALTIN2.507,65% 0,93
BITCOIN2.125.5441.805

Vali Ünlü Giresun, Özgün Mutfağıyla Bir Cennettir

Giresun Valisi Sayın Enver Ünlü, “Türk Mutfağı Haftası” kapsamında; Giresun mutfak kültürümüz ve ürünlerimizin tanıtımına yönelik “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı ve Gastronomi” paneli ile “Mutfak Sanatları Önlük Giyme” törenine katıldı.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Vali Ünlü Giresun, Özgün Mutfağıyla Bir Cennettir

Giresun Üniversitesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda 25 Mayıs Çarşamba günü saat: 10.30 da gerçekleştirilen etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

Giresun Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eyüp Nefes’in açılış konuşmasından sonra Sayın Valimiz de Türk mutfağı ve Giresun mutfağı üzerine bir konuşma gerçekleştirdi.

TÜRK MUTFAĞI 21-27 MAYIS TARİHLERİ ARASINDA ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK

Koşuşmasına katılımcıları ve panelistleri selamlayarak başlayan Sayın Valimiz, “21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası münasebetiyle düzenlenen bu anlamlı programda sizlerle bir araya gelmekten duyduğum memnuniyeti ifade ediyorum” diyerek salonda bulunanlara “hoş geldiniz” dedi.

Anadolu’nun binlerce yıl öncesine uzanan köklü tarihinden beslenen Türk Mutfağının; sağlıklı pişirme teknikleri, kaliteli tohumları, doğal malzemeleri, atıksız, fermente, vegan, glütensiz ve damakta bıraktığı eşsiz lezzetiyle dünya mutfağında çok önemli bir yere sahip olduğuna vurgu yapan Sayın Valimiz “Bu zengin mutfak Cumhurbaşkanlığımız ve Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın desteğiyle kültürümüzü unutmamak, unutturmamak adına hazırlanan ‘Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı’ kitabından hareketle hayata geçirilen ‘21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası’ 2022 yılından itibaren ülkemizde ve dış temsilciliklerimiz aracılığıyla tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır” diyerek düzenlenen etkinliğin amacını belirti.

VALİ ÜNLÜ “ GİRESUN, ÖZGÜN MUTFAĞIYLA BİR CENNETTİR”

Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Giresun’un zengin bir kültürel mirasa sahip olduğuna dikkat çeken Sayın Valimiz “Yeşil ve mavi rengin en güzel tonlarını içinde barındıran Giresun’umuz: yaylaları, karakteristik evlerinin yanında özgün mutfağıyla da adeta el değmemiş bir cennettir.  Karadeniz ikliminin özelliği nedeniyle sürekli yağış alan ilimiz zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Sahil şeridinde bulunan ilçelerimizde yeşil yapraklı bitkiler ve sebzelerle vegan mutfak yapısına sahip iken, iç kesimlerde bulunan Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçelerimizde tahıl ürünleri, hamur işleri ve hayvancılığa dayalı et yemeklerinin ağırlık kazandığı görülmektedir” dedi.

Karadeniz Bölgesinin en uzun kıyı şeridine sahip olan Giresun’da deniz mahsullerinin de önemli bir yeri bulunduğunu belirten Sayın Valimiz “Hamsi, Mezgit, Barbun, Sargan, Kötek ile soğuk, berrak bol oksijenli akarsu ve derelerimizde doğal olarak yetişen alabalığı da unutmamak gerekir. Eşi benzeri olmayan bakir yaylalarımızda ve ovalarımızda yapılan hayvancılıktan elde edilen tulum, çökelek ile koyun ve keçi sütünden yapılan peynirin tadı yiyenlerin damağında kalır” ifadelerini kullandı.

VALİ ÜNLÜ : “GİRESUN FINDIĞI, LEZZETİ VE KALİTESİ İLE DÜNYADA YETİŞEN EN KALİTELİ FINDIK”

Giresun denilince akla ilk olarak fındığın geldiğini ve coğrafi işaret almış olan Giresun kalite fındığın lezzeti ve kalitesi ile dünyada yetişen en kaliteli fındık olma özelliğini taşıdığını söyleyerek “Fındığın kuruyemiş ve çerez olarak tüketilmesinin yanı sıra yemekleri, pastaları ve tatlıları da bulunmaktadır. Yine katkısız, doğal tadımlık değil doyumluk olan coğrafi işarete almış Çavuşlu Ekmeği ile pekmezin renk ve tat verdiği asırlık bir lezzet olan Giresun Simidi de yöremizin mutfak kültüründe önemli bir yere sahiptir” dedikten sonra konuşmasına “Dünyada artık bir turizm rotası haline gelen Gastronomi, ülkelerin doğal ve kültürel çeşitliliğini, medeniyetlerin zenginliği ve kendine özgü değerlerini yansıtır. Adını Kirazdan alan şehrimizin gastronomi destinasyonunun içinde yer alması, doğal ve zengin 180’den fazla vegan türü yemeğiyle ayrıca, hatırı sayılır deniz mahsulleri mutfağıyla, alanında giderek markalaşma ve farkındalık yaratmaktadır” sözleriyle devam etti.

“3 KELİME ÇOK ÖNEMLİDİR; MALZEME, MAHARET VE MANEVİYAT”

Sayın Valimiz, gastronominin dünyada gittikçe artan önemine vurgu yaptıktan sonra; “Yine bugün Üniversitemizde Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde okuyan öğrencilerin giyeceği önlükler ile mesleğe girişte ilk adımı atacaklar. Bu önlükler, kendilerine her daim mesleklerinde temizliği, saflığı, sevgiyi içinde barındıran en önemlisi de güven uyandıran bir sembol olacaktır. Gastronomi alanında bilineceği üzere 3 kelime çok önemlidir. Malzeme, maharet ve maneviyat. Sizler de doğal, taze, sağlıklı malzemelerle yapacağınız yemeklere maharetinizi, maneviyatınızı katarak sevgi ile hazırlasanız her yemeğinizin tadı,  lezzeti ve güzelliği eşsiz olacaktır” dedi.

Turizmin en önemli öğelerinden birisi olan mutfak kültürümüzün kendine has dokusuyla, kokusuyla, tohumu ve pişirme yöntemleriyle yarınlara aktarılması ve Giresun’a gelen misafirlerin damağında Giresun’umuza ait bir tat bırakması temennisinde bulunan Sayın Valimiz, konuşmasını “Türk Mutfağı Haftası’nı gönülden kutluyor, asırlardır sofralarımızı şenlendiren reçetelerin tüm dünya için şifa ve afiyet kaynağı olmasını diliyorum. Bu vesile ile Türk Mutfağının tanıtımı için bu önemli haftaya öncülük eden Sayın Cumhurbaşkanımıza ve değerli eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’ye ve Sayın Kültür ve Turizm Bakanımıza şükranlarımızı arz ediyorum” sözleriyle tamamladı.

Protokol konuşmalarının ardından Moderatörlüğünü Giresun Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eyüp Nefes’in yaptığı panelde; “Türk Mutfak Kültürünün Tarihsel Süreci” başlığıyla Giresun Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sayın Mehmet Şimşek, “Doğu Karadeniz Mutfak Kültürü” başlığıyla Giresun Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç.Dr. Mehmet Akif Şen ve “Mutfak Kültürü- Yeşil Yemekler” başlığıyla da Ekoturizm Bilimi Uzmanı Zekeriya Karakayalı tarafından katılımcılara 15’er dakikalık tanıtım ve bilgilendirmede bulunuldu.

Panelin ardından; Giresun Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğrencileri için “Önlük Giyme” töreni yapıldı. Sayın Valimiz ve protokol tarafından öğrencilere önlükleri giydirildikten sonra Giresun Yöresel Mutfağından örneklerin yer aldığı Giresun mutfağından tadımlık ikramlarla program sona erdi.

Etkinliğe; Vali Enver Ünlü, Belediye Başkan Vekili Osman Öden, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, Vali Yardımcıları Mehmet Fikret Çavuş ve Davut Sinanoğlu ile davetliler katıldı.

YORUM YAP