DOLAR32,3026% 0.24
EURO35,1348% 0.06
STERLIN41,2151% 0.17
FRANG35,4896% 0.24
ALTIN2.513,53% 0,12
BITCOIN69.014,914.237

Ünlü, Tedbirleri Denetledi!

Giresun İl Merkezinde Vali Enver Ünlü ve ilçelerde kaymakamların koordinesinde, 17 Mart Çarşamba günü il genelinde “Dinamik Denetim” faaliyeti uygulandı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ünlü, Tedbirleri Denetledi!

Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar ve İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliği’ne gönderilen Genelgeler gereğince, mülki idare amirlerinin koordinesinde gerçekleştirilen denetimeler için tüm  kamu kurum  ve kuruluşları, belediyeler ve İl Özel İdaresi personelleri ile meslek odalarından oluşturulan ekiplerde; ülke genelinde 300 Bin kişi, Giresun İl genelinde ise 2 Bin kişi yer alıyor.

VALİ ÜNLÜ: “SABIRLI, KARARLI VE İSTİKRARLI BİR ŞEKİLDE ALINAN TEDBİRLERE UYGUMA DEVAM EDECEĞİZ”

Giresun’da 17 Mart Çarşamba günü gerçekleştirilen denetimlere katılan Vali Ünlü, vatandaşları ve esnafı salgına karşı dikkatli olmaları ve alınan tedbirlere uymaları konusunda uyayarak: “Hepimizin birbirimize karşı sorumlu olduğu kontrollü normalleşme döneminde alınan tedbirlere ve getirilen kurallara uyma konusunda toplumsal duyarlılığımızı en üst seviyeye çıkartmalıyız. Alınan tedbirler ve uygulamaya konulan kurallar sizlerin ve toplumun sağlığı içindir. Bu konulardaki hassasiyetimizi daha da artırmak suretiyle, hep birlikte el ele vererek ilimiz mavi kategoriye taşımak bizim elimizde. Bunun için sabırlı, kararlı ve istikrarlı bir şekilde alınan tedbirlere uyguma devam edeceğiz. Sadece kendimiz uymakla kalmayarak çevremizi de bu konuda bilinçlendireceğiz, uyaracağız. Uyaracağız ki; Bu süreçte, sadece kamusal denetim ve tedbirlerle değil bireysel olarak, toplumun tüm kesimleri ile birlikte alınan tedbirlere ve uygulamaya konulan kurallara uyarak bu illetten İnşallah en kısa sürede kurtulacağız” dedi.

“DİNAMİK DENETİM MODELİ” GELİŞTİRİLEREK UYGULAMAYA KONULDU.

Bilindiği üzere; Cumhurbaşkanlığı Kabinesi tarafından 1 Mart 2021 tarihinde alınan kararda, kontrollü normalleşme sürecinde düşük risk gruplarındaki illerde vaka ve hasta sayılarının tekrar yükselmesinin önlenmesi ve yüksek risk grubundaki illerde ise alınan tedbirlerle vaka sayılarının düşürülmesi amacıyla; sürekli, kesintisiz, planlı ve diğer sektörlerin katılımını esas alan bir yaklaşımı içeren “Dinamik Denetim Modeli” geliştirilerek uygulamaya konuldu.

İHBARLARDA % 66’LIK, RE’SEN DENETİMLERDE %155’LİK ARTIŞ YAŞANDI

Bu süreçte; İl/İlçe Salgın Denetim Merkezi (İSDEM) verilerine göre ülke genelinde kontrollü normalleşme dönemini içeren 1–15 Mart dönemi ile önceki 15 günlük dönemin kıyaslandığında ihbar sayılarında % 66’lık, re ’sen yapılan denetimlerde ise % 155’lik bir artışın yaşandığı görüldü.

Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında 15 Mart 2021 tarihinde toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde, salgınla mücadelede alınan tedbirler ile salgının iller ve ülke genelindeki seyri elde edilen veriler çerçevesinde tekrardan değerlendirilerek, salgınla mücadelede kalıcı başarının sağlanması açısından denetim faaliyetlerinin ciddiyetle takip edilerek devamının sağlanması ve uygulamada sorun yaşanan alanlarda gerekli tedbirlerin alınmasına karar verildi.

“TEMATİK GENEL DENETİM” HER HAFTA DEVAM EDECEK

Haftalık olarak yapılmakta olan “Tematik Denetim” uygulamasına da 20 Mart 2021 Cuma gününden itibaren yeni bir haftalık bir program dahilinde devam edilecek.

Tematik haftalık denetim faaliyetlerinde kolluk kuvvetlerinin yanı sıra tüm kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin ve meslek odalarından azami seviyede destek (personel, araç, malzeme vb.) alınacak ve belediyeler, il özel idareleri, kamuda görev yapan iş güvenliği uzmanları ve gıda denetmenlerinden teşekkül ettirilen ekiplerin de aktif olarak görev yapacaklar.

Vali, vali yardımcıları, kaymakamlar, il/ilçe müdürleri tarafından denetim faaliyetlerine sahada bizzat nezaret edilecek ve denetim faaliyetlerinde; rehberlik edici ve vatandaşlarımız ile işyerlerini kurallara uymaya/sorumlu davranmaya davet eden bir yaklaşım sergilenecek.

Yapılan denetimler sonucunda; kurallara aykırılıklarda ısrar, tekerrür, kuralların esaslı ihlali gibi suiistimal edici tutum ve davranışlarla karşılaşılması halinde gerekli idari işlem tesisinden de imtina edilmeyecektir.

Bu kapsamda; Yeme-içme yerleri ile şehir içi toplu ulaşım araçlarına yönelik denetimler haftanın her gününü kapsayacak şekilde sürdürülecek olup 20–26 Mart haftalık konu bazlı tematik genel denetim faaliyetinde ise belirlenen günler itibariyle denetlemeler yapılacak, kurulma/faaliyette bulunma süresi yöreden yöreye farklılık gösteren pazaryeri/semt pazarı, sosyete pazarı gibi yerlerin ise kurulu olduğu/faaliyette bulunduğu günlerde denetlenmesi sağlanacak.

Yapılan denetimlerde alınan kararlara ve özellikle iş yerleri ve işletmelere girişlerde HES kodu kontrolü yapılarak müşteri kabul edilmesi hususlarına uyulup uyulmadığı denetlenecek, aykırı durumların ise bir an evvel giderilmesi sağlanacak.

 

YORUM YAP