DOLAR32,5038% 0.08
EURO34,7826% -0.12
STERLIN40,2943% -1.04
FRANG35,7169% 0.28
ALTIN2.499,53% 0,61
BITCOIN2.114.0334.287

Ünlü, Engelliler Haftası için düzenlenen etkinliğe katıldı.

Giresun Valisi Sayın Enver Ünlü, her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanmakta olan “Engelliler Haftası” münasebetiyle düzenlenen etkinliğe katıldı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ünlü, Engelliler Haftası için düzenlenen etkinliğe katıldı.

Giresun Valiliği himayelerinde, Giresun Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Engelliler Haftası” 10 Mayıs Salı günü, Giresun Merkez Debboy Mevkiinde başlayarak Gazi Caddesi üzerinden Atatürk Meydanında son bulan yürüyüş ile başladı.

Engelli bireylerin haklarına dikkat çekmek ve toplumsal farkındalık oluşturmak için düzenlenen; Sayın Valimiz, İl protokolü, STK’lar ve çok sayıda vatandaşın katıldığı yürüyüşe ilgi oldukça yoğundu.

Atatürk Meydanı’nda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından, Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla devam eden etkinlikte, engellilerinde yer aldığı mehter ve bando gösterisi yapıldı.

Açılış ve protokol konuşmalarının ardından, engelli bireyler tarafından hazırlanan serginin açılışı yapılarak, ürünlerin sergilendiği stantlar gezildi.

 “BİLİYORUZ Kİ MUTLULUK ENGEL TANIMAZ”

Atatürk Meydanı’ndaki törende “Her sağlıklı insan bir engelli adayıdır” sözünü hatırlatarak bir konuşma yapan Sayın Valimiz; “Bizler; hem insanı yeryüzündeki en değerli varlık olarak gören bir anlayışın, hem de ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ fikrini medeniyet mefkuresinin ana teması yapmış bir mirasın temsilcileriyiz. Başımıza gelecek bir kazadan sakınmak, olacaklara şimdiden önlem almak imkan dahilinde. Ancak hepimiz; doğuştan ya da kaza veya uzun süren bir hastalık sonucunda oluşan bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yeteneklerin kaybıyla sonuçlanan bir engel durumunun da adaylarıyız. Ama biliyoruz ki mutluluk engel tanımaz, kardeşlik engel tanımaz, tebessümler engel tanımaz, gözlerin içine bakmak engel tanımaz, sevgi engel tanımaz, kalpler engel tanımaz ve umut engel tanımaz. Yaşamı paylaşıp, birbirimize destek olduğumuz, farklılıkları güzellikler olarak gördüğümüz sürece aşamayacağımız hiçbir zorluk ve engel yok” dedi.

“BİZLER İÇİN NE KADAR DEĞERLİ VE ÖNEMLİ OLDUKLARINI HİSSETTİRMELİYİZ”

Engellilik konusu, yalnızca engelli bireyleri ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren önemli bir husus olduğuna dikkat çeken Sayın Valimiz, konuşmasına “Engellilik, sosyal hayatı engelleyen bir kusur değil, desteklenmesi gereken bir durum olarak kabul edilmeli ve her fırsatta özel gereksinimli vatandaşlarımızı kucaklayarak, bizler için ne kadar değerli ve önemli olduklarını hissettirmeliyiz. Zira bütün insanları, bütün insanlığı kucaklamayan, insanlığa aynı gözle bakmayan hiçbir anlayış vicdani olamaz. Evet, insan için olmayan, insanı merkeze almayan hiçbir konu dünyaya refah, huzur ve adalet getirmez. Zenginin yoksulu, beyazın siyahı, uzunun kısayı, sağlıklının hastayı dışladığı, ötelediği bir ortamda ne eşitlik, ne de adalet tesis edilebilir. Bizler bu bilinçle yüce Devletimizin şefkat şemsiyesi dışında tek bir vatandaşımızın dahi kalmaması adına özel bir gayret göstermeye çalıştık, çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz” diyerek devam etti.

“ÇOK DAHA GÜZEL FAALİYETLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Giresun’da engelli bireyler için yapılan çalışmalar ve verilen hizmetlere de değinen Sayın Valimiz “İlimizde ruhsal 4 özel bakım merkezi, zihinsel 1 özel bakım merkezi olmak üzere toplamda 5 özel bakım merkezi bulunuyor. Bakım Merkezlerinde 2021 yılında toplam 308 engelli vatandaşımıza hizmet verildi. Sadece 2021 yılında aylık ortalama 3 bin 390 kişiye toplam 69 milyon 500bin TL engelli evde bakım ödemesi yapıldı. Bu önemli bir rakam. Giresun Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüze bağlı, Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü, Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü, Keşap Engelsiz Yaşam Merkezi Müdürlüğü tarafından engelli vatandaşlarımıza yönelik seçkin hizmetler veriliyor. Engelli vatandaşlarımız için 2021 yılı içinde moral amaçlı olarak kahvaltı, piknik, il içi ve il dışı turistik merkezlerin ziyareti ve sinema gösterimi gibi sosyal aktiviteler düzenledik. Ayrıca boyama, takı tasarlama, beden eğitimi, okuma yazma, el becerisi, spor ve sanatsal etkinlikler, hafıza güçlendirici oyunlar ve hobi bahçesi düzenleme gibi kurs ve faaliyetleri yapmak da nasip oldu” bilgilendirmesi yaparak “Tabii her şeyden önce vatandaşlarımızın sağlığı birinci derecede önceliğimiz, koronavirüs salgınının da etkinliklerimizi sınırlı tutmamıza etkisi oldu ama İnşallah bundan sonraki süreçte çok daha güzel faaliyetleri hayata geçireceğiz” temennisinde bulundu.

“EN BÜYÜK ENGEL, ENGELLENMEKTİR”

‘En büyük engel, engellenmektir’ düsturuyla hareket ettiklerini söyleyen Sayın Valimiz; “Tüm vatandaşlarımızın hakkını adil bir biçimde gözetmek ve kurumlarımızın, düzenlediğimiz faaliyetlerin, yaptığımız çalışmaların “herkes için” erişilebilir ve istifade edilebilir olmasını sağlamak adına da büyük hassasiyet gösteriyoruz. Bizler, fırsat verildiğinde sanattan spora, bilimden çalışma hayatına kadar nice alanlarda üstün başarılar gösteren engelli kardeşlerimize destek olmaya, sorunlarına çözüm üretmeye gayret edeceğiz. Nice insanlar vardır ki; gönülden görür, yürekten işitir, kalbiyle sarılır, sevgiyle yürür. ‘En büyük engel, engellenmektir.’ düsturuyla engelli kardeşlerimizin her alanda sergiledikleri başarıların önümüzdeki dönemde artarak devam etmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

“ENGELLİLER HAFTASI’NI İÇTENLİKLE KUTLUYORUM”

Engelliler Haftası münasebetiyle toplumsal duyarlılığın bir gün değil her gün diri kalmasını temenni ettiğini ifade eden Sayın Valimiz, konuşmasını; “Milletçe engellilik konusunda sorumlu, bilinçli ve duyarlı davranışlarımızı artırarak devam ettirmemiz gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Bu vesileyle engelsiz bir gelecek için mücadele eden tüm vatandaşlarımızın, önündeki engelleri azimle, inançla aşan tüm engelli kardeşlerimizin ve çok kıymetli ailelerinin Engelliler Haftası’nı içtenlikle kutluyor; sağlıklı, mutlu ve huzur dolu yarınlar diliyorum. Sevgi ve saygılarımla, kalın sağlıcakla” diyerek tamamladı.

YORUM YAP