DOLAR32,4999% -0.02
EURO35,0961% 0.16
STERLIN41,5789% 0.23
FRANG36,7604% -0.04
ALTIN2.433,58% 0,04
BITCOIN64.892,13-0.063
reklam

Turizm Firmaları Enerji Desteği İstiyor

Son dönemde artan maliyetler turizm sektörünü olumsuz etkiledi. Doğu Karadeniz Bölgesinde üç aylık turizm sirkülasyonu yaşanması ve kalan dokuz aylık dilimde zarar edilmesine karşın ortaya çıkan ek maliyetler üzerine Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu nezdinde bir araya gelen otel, restoran ve tur operatörü tarzı işletme yöneticileri destek taleplerinde bulundular.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Turizm Firmaları Enerji Desteği İstiyor
reklam

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, “Enerji (doğalgaz, elektrik) başta olmak üzere istihdam, nakliye ve akaryakıt giderleri işletme maliyetlerini yukarı yönlü etkilediğini görmekteyiz. Giresun’da otel ve dinlenme tesisi bu maliyet artışlarını müşterisine yansıtamamanın sıkıntısını çekmektedir. Bölgemizin mevsimlik turizm popülasyonu göz önüne alınarak sürecin desteklenmesi dışında bir çözüm görülmemektedir. Yılın üç ayında (Haziran, Temmuz, Ağustos) yüzde 90 doluluk oranlarına ulaşan turizm sektörü, diğer dokuz aylık dilimde ise yüzde 35’lik bir müşteri potansiyelini misafir etmektedir. Yaz aylarında kazandığını yılın dokuz ayında tüketen sektör, son maliyet artışları ile bu süreci yönetemeyeceği ayan beyan açıktır. Çözüm devlet teşvikidir, ülkemizin kalkınmada öncelikli  5. ve 6. bölgelerinde faaliyet yürüten turizm işletmelerine (otel, restoran, kafe, tur operatörleri) en azından enerji desteği sağlamasını beklemekteyiz. Tur firmalarına ise akaryakıt desteği verilmesi de taleplerimiz içindedir. Bu doğrultuda çalışma yürütmek için firmalarımızın görüşlerine başvurduk ve ortak beyan doğrultusunda karar aldık.” dedi.

Toplantıya katılan turizm işletmecisi firma yöneticileri maliyet artışlarına karşılık devlet desteğinin şart olduğunu ifade ederken, bu sürecin işsizliği ve işletme kapanmalarını da beraberinde getireceğine vurgu yaptılar.

Toplantıya Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ergin Kılıçaslan, 11. Meslek Komite Başkanı Murat Aksu, Aripsas Otel yetkilisi Ahmet Gökhan Tosun, Aripsas Otel yetkilisi İzzet Mollaibrahimoğlu, Tirebolu Seyahat yetkilisi Yakup Harşıt, Tavacı Turizm firma yetkilisi Selçuk Tavacı, Ramada Otel yetkilisi Turan Özkan, Yılgın Otel firma yetkilisi Mustafa Şahin, Gayasis Otel firma yetkilisi Yusuf Gödek, Arteis Otel firma yetkilisi Mustafa Yılmaz, Karagöl Otel firma yetkilisi Ali Başdemir, Başoğlu Otel firma yetkilisi Ümit Köse, Bal Otel firma yetkilisi Ersoy Bıçakçı ve Cemil Karaman katıldı.

YORUM YAP