Bulancak Ajans
Bulancak Ajans
DOLAR31,2000% 0.17
EURO33,8467% 0.09
STERLIN39,4970% -0.04
FRANG35,4995% 0.23
ALTIN2.038,28% 0,26
BITCOIN1.908.8456.843

TORUN: “BELEDİYE SAYISI VE YETKİLERİ ARTIRILMALI”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Yerel yönetimlerin saraya bağlanmasına izin vermeyiz.

Yayınlanma Tarihi : Google News
TORUN: “BELEDİYE SAYISI VE YETKİLERİ ARTIRILMALI”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Yerel yönetimlerin saraya bağlanmasına izin vermeyiz. Tek adam yönetimi ülkenin sorunlarının ana nedeni. Ülkede her şey tekleştiriliyor, belediyeler de tek tipleştirilmek isteniyor. Çare çoğulluk ve daha fazla demokrasidir“ dedi.  

Seyit Torun, Bütçe görüşmeleri çerçevesinde partisi adına Meclis’te söz alarak AKP’nin yerel yönetimler yaklaşımını eleştirdi ve yerel yönetimler yasası tartışması ile ilgili görüşlerini anlattı. 

Torun şunları söyledi: “Halk 31 Mart ve 23 Haziran’da Türkiye’nin en büyük, en kalabalık şehirlerinde belediyeleri elinizden alarak sizi uyardı. Tek adamlık yapmayın dedi. Siz ne yaptınız, halkın bu uyarısını görmezden gelmekle kalmadınız, halkı dize getirilecek bir düşman gibi gördünüz.  Görmeye devam ediyorsunuz. YSK’nın onayladığı ve halkın seçtiği isimleri hukuksuzca görevlerinden alıp, yerlerine kayyumlar atadınız. Kayyum atayamadığınız yerlerde de başka oyunlar peşindesiniz.  Erdoğan Türkiye belediye başkanı da olmak istiyor. Saray belediye sarayı gibi çalışmak istiyor. Halkın başkanlara verdiği yetkileri kendinde toplamaya çalışıyor. Buna izin vermeyeceğiz.”

AKP BELEDİYELERİ KAPATTI

Torun,  demokratik ülkelerle kıyasla Türkiye’de belediye sayısının çok az olduğuna dikkat çekti ve “AKP döneminde Türkiye’de sayısı zaten az olan belediyelerin yarıdan fazlası kapatıldı. Küçük Belediyeleri kapatırken halkın geleceğini kararttınız.  Şehirler fakirleşti. Şehirlerde yaşamanın maliyetleri arttı. Ulaşım, enerji, gıda fiyatları olağanüstü yükselişler seyretti. Trafik ve ulaşım alt üst oldu. Şehirlerin yoksulları, kadınları, yaşlıları, çocukları şehirlerin olanaklarını kullanamaz hale geldi. Şehrin küçük, izole alanlarına hapsedildiler” diye konuştu.
   
Torun sarayın CHP’li belediyelerin önüne sürekli engeller çıkarttığını belirterek şunları söyledi:

“Sizin bütün derdiniz, 31 Martta 23 Haziran’da uğradığınız yenilginin intikamını almak.  Belediyelerimize icra takibi başlattınız. AKP’li belediyelerin ödemediği borcu bizden istiyorsunuz ve belediyenin en değerli kaynaklarına el koymaya kalkıştınız.  Bizim belediyelerimiz borcunu da ödeyecek israfı da engelleyecek. Ancak biz adalet istiyoruz. Belediyelerimiz plastik heykellere, dinozorlara, açılmamış su kuyularına harcadığınız milyarlarca lira borcunuzu ödemeye çalışıyor.   

Kamu bankalarının belediyelere kredi vermelerini engelleyerek, hatta İller Bankasının İstanbul’a kredi vermesini engelleyerek belediyeleri kaynaksız hale getirmeye çalışıyorsunuz.”

DEMOKRASİYE DESTEK VERİRİZ

Torun, yerel yönetimler yasasının demokratikleştirilmesini, belediye sayılarının, maddi gücünün ve yetkilerinin artırılmasını savundu. “AKP bu anlayışla karşımıza çıkarsa destek veririz, yoksa tek adamlığa her zaman dur diyoruz” diyen Torun sözlerini şöyle tamamladı:

“Başkanlık sistemi ile oluşturduğunuz tek adam rejimi önce meclisi etkisizleştirdi. Her şey tek adamın, tek başkanın vesayeti altına alındı. Siyasi partileri etkisizleştirmeye çalıştınız.  Sadece yereli değil, tüm ülkeyi vesayet altına altınız.

Sarayda tüm toplumdan, partilerden, belediye başkanlarından, sivil toplumdan, iş dünyasından gizleyerek, saklayarak yaptığınız yasalara karşı çıkacağız.

Hiçbir mazerete sığınmayacak, alanımızı ne kadar daraltırsanız daraltın, milletin bize verdiği emanete sahip çıkacağız.

Yerel yönetimleri tek adam rejimine kurban etmeyeceğiz. Yerel yönetimleri güçlendireceğiz. Siz kaynakları kıssanız da biz israfı önleyerek, ulusal ve uluslararası kaynakları harekete geçirerek yerelde ekonomiyi de demokrasiyi de güçlendireceğiz. Ülkeyi yerelden tekrar kuracağız.”

YORUM YAP