DOLAR32,3607% 0.17
EURO34,4602% -0.71
STERLIN40,3340% -0.67
FRANG35,3962% -0.32
ALTIN2.438,65% -0,91
BITCOIN2.198.893-4.298

Tarihi Zeytinlik Ve Kale Semti’nde Kentsel Dönüşüm Başladı

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu vaat ettiği projeleri tek tek hayata geçirmeye devam ediyor.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Tarihi Zeytinlik Ve Kale Semti’nde Kentsel Dönüşüm Başladı

Bu kapsamda, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Giresun Belediyesi işbirliğiyle Kale ve Zeytinlik Semtinin tarihi dokusunu korumak amacıyla projelendirilen kentsel dönüşüm çalışmaları başladı.

Zeytinlik Semti’nde kamulaştırılması tamamlanan iki adet betonarme yapının yıkım işlemleri başlarken, belirlenen program dahilinde yıkım işlemlerinin devam edeceği bildirildi.

Bakanlık ve Belediye işbirliği kapsamında gerçekleştirilen proje ile Kale ve Zeytinlik semtinde tarihi binalar yenilenerek, tarihi dokuya uygun mimari ile yapılar inşa edilecek. Yapılacak kentsel dönüşüm çalışmaları ile bölgenin turizm değerinin arttırılması sağlanacak.

“ŞEHRİMİZİ SİLÜETİNE KAVUŞTURUYORUZ”

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu Zeytinlik semtini özüne dönüştüreceklerini belirterek, Kale’nin batı yakasında eş zamanlı başlanan Kale Kentsel Dönüşüm projesinin de şehir silüeti için çok önemli olduğunu söyledi.

Başkan Şenlikoğlu: “Proje alanı içerisinde yer alan 12 adet tescilli esere ait rölöve ve restitüsyon projeleri hazırlandı. Bakanlık tarafından ayrılan ödenekler ile bu taşınmazların restorasyonları tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunulacak. Böylece Kale ve Zeytinlik semtinin tarihi ve kültürel mirası ortaya çıkarak şehrimizin tarihte sahip olduğu silüetine kavuşturuyoruz. Şehrimizin turizm ve kültürel değerlerinin gelişip kalkınmasına da çok büyük katkısı olacak bu tarihi projenin hayata geçmesinde emeği bulunan herkese teşekkür ediyor, Giresun’umuza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.