DOLAR32,5858% 0.33
EURO34,8079% 0.19
STERLIN40,4679% -0.34
FRANG35,8517% 0.67
ALTIN2.507,62% 0,93
BITCOIN2.127.6822.514

Tarihi Akçalı İlkokulu Restore Edilecek!

Doğu Karadeniz Bölgesine özgü tip yapı köy okullarının son temsilcisi olan Akçalı İlkokulu, Giresun Valisi Sayın Enver Ünlü’nün talimatıyla restore edilecek.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Tarihi Akçalı İlkokulu Restore Edilecek!

Giresun Merkez Akçalı Köyü’nde bulunan türünün son örneği olan atıl durumdaki okulda incelemelerde bulunan Sayın Valimiz; “Cumhuriyet tarihinin ilk köy okullarından. İmece usulü ile inşa edilen bu eğitim yuvasına girdiğinizde; kara tahta, siyah önlük, beyaz tebeşir, kızgın soba, gıcırdayan sıralar, parlayan gözler ve istikbali işaretleyen sevecen bir el gözünüzde canlanıyor. Doğu Karadeniz Bölgesine özgü tip okulların son temsilcisi olan bu kadim ata yadigarını restore ederek kültür, sanat ve eğitim alanlarıyla geleceğe taşıyacağız. Hep beraber Giresun’umuzun değerlerini geliştirmeye, güzelleştirmeye devam edeceğiz. Restore edilen tarihi köy okulu lojmanını da köy konağı olarak tefriş ediyoruz.” paylaşımında bulundu.

Sayın Valimizin talimatları ve öncülüğünde; Giresun Valiliğimizin himayelerinde, Akçalı Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği ile köy halkının da işbirliğiyle, Akçalı Köyü’nde bulunan tarihi ilkokulu ve lojmanındaki restorasyon ve düzenleme çalışmalarına başlandı.  Köy konağı olarak kullanılacak olan tarihi lojman binasında sona yaklaşıldı.

Restorasyonun tamamlanmasından sonra eğitim, sosyal ve kültürel alanlarda hizmet verecek olan tarihi ilkokul binası ile birlikte eski camisi, dokuma evi ve çok sayıda tarihi köy evinin bulunduğu Akçalı (Akyoma) Köyü, doğal dokusunu koruyabilen nadir köylerimizden birisi olarak turizm destinasyonu olmaya aday olacak.

Sayın Valimizin Akçalı Köyü’nde yaptığı incelemeler sırasında; İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Karaca, Genel Sekreter Yardımcısı ve GİRTAB Müdürü Erdem Kılavuz, Proje Danışmanı Doç. Dr. Gazanfer İltar, İl Genel Meclisi Üyeleri ve ilgili kurum müdürleri de hazır bulundu.

YORUM YAP