DOLAR32,1973% -0.03
EURO34,9965% -0.07
STERLIN40,9330% 0.04
FRANG35,3666% -0.12
ALTIN2.509,76% 0,36
BITCOIN69.790,375.34

Somon Üretiminde Cazibe Merkezi Olacak!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK, Cazibe Merkezleri ve Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) 55 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirdiği 6 projenin imza törenine katıldı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Somon Üretiminde Cazibe Merkezi Olacak!

Skip Navigation LinksTrabzon İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün de Proje Ortağı ve hazırlayanı, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın başvuru sahibi olduğu “Kapalı Devre Sistemle Biyoteknoloji Uygulanmış Yumurta Temininde Dışa Bağımlılığa Son” projesi ve yine İl Müdürlüğümüzün Proje Ortağı ve hazırlayanı, Ortahisar Belediye Başkanlığının başvuru sahibi olduğu “En Mutlu Köy” projesi sözleşmeleri imzalandı. Törende konuşma yapan Bakan VARANK “Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın yürüteceği, ‘Kapalı Devre Sistemle Biyoteknoloji Uygulanmış Yumurta Temininde Dışa Bağımlılığa Son’ projesine değinerek, “Bu proje gerçekten önemli, değerli, sadece şehrimize değil, bölgeye ve Türkiye balıkçılığına da değer katacak bir proje. Bu projeyi de 32 milyon lirayı aşan yatırımla 3 bin 600 metrekare alanda devasa bir somon balığı yumurtası ve yavrusu üretim tesisi kuracağız. 5 adet kapalı devre ünite ile 12 milyon balık yumurtası, 8,7 milyon yavru balık üretimi gerçekleştireceğiz. Proje tamamlandığında balık yumurtası ithalatını yıllık yüzde 50 azaltmayı planlıyoruz. Türk somonu üretimini ise hem de ihracatını da aynı şekilde, paralel olarak yüzde 20 artırmayı hedefliyoruz. Bu sayede her yıl 3 milyon dolar yatırımcımızın cebinde kalmış olacak. Her biri birbirinden önemli projelerle Trabzon’un mevcut altyapısını daha da sağlamlaştıracaklarını belirten Bakan VARANK, “Yaptığımız yatırımlarla Trabzon, ülkemizin parlayan yıldızlarından biri olarak yoluna devam edecek.” dedi. İl Müdürlüğümüzün ortak olduğu 2 adet projenin toplam Yatırım Tutarı 42 milyon 500 bin TL olup, hibe tutarı 37 milyon TL’dir.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İl Müdürü Cahit GÜLBAY “İl Müdürlüğü olarak Trabzon’un Su Ürünleri Üretim ve ihracatı konusundaki potansiyelinin farkındayız. Bu potansiyeli kullanabilmek için önemli projeleri hazırlayarak ilimizdeki sektör temsilcisi STK ve Kamu Kurumlarıyla işbirliği içerisinde başvurularımızı yapmaktayız. “Kapalı Devre Sistemle Biyoteknoloji Uygulanmış Yumurta Temininde Dışa Bağımlılığa Son” projesi üzerinde 2 yıldır “En Mutlu Köy” projesinde ise 1 yıldır çalışmaktayız. Proje fikirlerimize sahip çıkan ve eş finansmanı karşılayarak elini taşın altına koyan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. M.Suat HACISALİHOĞLU’na ve Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin GENÇ’e teşekkür ederim.” Dedi.

YORUM YAP