DOLAR32,8622% 0.11
EURO35,1894% -0.11
STERLIN41,6642% -0.13
FRANG36,8288% 0.01
ALTIN2.492,96% 0,13
BITCOIN64.798,01-0.584
reklam

SOLOTÜRK, Giresun Semalarında Nefes Kesti!

Yayınlanma Tarihi : Google News
SOLOTÜRK, Giresun Semalarında Nefes Kesti!
reklam

47.Uluslararası Giresun Aksu Festivali kapsamında Giresun’da gösteri uçuşu yapan Türk Hava Kuvvetleri akrobasi timi SOLOTÜRK adeta nefesleri kesti.

Giresun Adası karşısındaki Botanik Bahçe’de kurulan SOLOTÜRK platformunun bulunduğu alanda toplanan kalabalık ve coşkulu vatandaş kitlesi, gösterileri büyük bir heyecanla takip etti.

SOLOTÜRK gösteri uçuşları 20 Mayıs Pazartesi günü saat 16.00’da başladı ve yaklaşık 30 dakika boyunca Giresunlulara unutamayacakları bir gün yaşattı.

Sadece Botanik Bahçesi’nde değil, Giresun Kalesi ve sahil yolu başta olmak üzere binaların balkonları ve çatıları ile üst geçitler de dâhil olmak üzere farklı alanlarda binlerce vatandaş, SOLOTÜRK uçağının nefes kesen akrobatik hareketlerini alkışlar eşliğinde izledi.

Gösteriyi Giresun Belediye Başkanı Fuat Köse ve Samsun Bölge Adliye Mahkemesi 3.Ceza Dairesi Üyesi Hakim Muhammer Tüzüvcü başta olmak üzere il protokolüyle birlikte izleyen Sayın Valimiz Mehmet Fatih Serdengeçti, “Milletimizin cesur kanatları!

Tek rakibi kendisi olan, SOLOTÜTK, binlerce vatandaşımızın katılımı ve yoğun alkışlar arasında unutulmayacak bir aksiyon uçuşu gerçekleştirdi.

Bu nefes kesen gösteri için tüm SOLOTÜRK ekibine teşekkür ediyoruz.” paylaşımında bulundu.

Botanik Bahçesi’ndeki platformdan gösteriyi izleyen Vali Serdengeçti, Giresunlularla da bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Giresun Botanik Bahçesi’ndeki SOLOTÜRK gösterisini; Sayın Valimiz Mehmet Fatih Serdengeçti başta olmak üzere Belediye Başkanı Fuat Köse, Samsun Bölge Adliye Mahkemesi 3.Ceza Dairesi Üyesi Hakim Muhammer Tüzüvcü, il protokolü ve çok sayıda vatandaş izledi.

SOLOTÜRK’ün resmi internet sitesinde (https://www.soloturk.tsk.tr/) yer alan bilgilere göre SOLOTÜRK;

“Türk Hava Kuvvetlerinin sahip olduğu modern ve yüksek performanslı F-16 uçağının kabiliyetlerini, kullanımı için gereken yüksek seviyedeki bilgi ve beceriyi izleyiciye bir gösteri şeklinde sunan gösteri ekibidir.

Gösteri uçuşları tek kişilik F-16C Blok-30TM uçağı ile icra edilmektedir. Uçak üzerine boya haricinde herhangi bir değişiklik yapılmamış olup diğer F-16’lar gibi her türlü göreve planlanabilmektedir. SOLOTÜRK pilotları gösteri uçuşları haricinde harbe hazırlık uçuşlarını sürdürmektedirler.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının 25 Kasım 2009 tarihinde çalışmalarını başlattığı ‘Tek F-16 Uçağı ile Gösteri Uçuşu’ programı 14 Ocak 2010 tarihinde kurucu ekibin seçilmesi ile hayata geçmiştir. 18 Mayıs 2010 tarihinde tek F-16 gösteri uçuşunun ilk eğitim sortisi gerçekleştirilmiş olup eğitim 20 Ağustos 2010 tarihinde tamamlanmıştır.

2010-2011 Uçuş Eğitim Yılı başlangıcı olan 01 Eylül 2010 tarihinde 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Hv.Org. Hasan Aksay’a ilk gösteri uçuşu arz edilmiştir.

15 Nisan 2011 tarihinde Türk Hava Kuvvetlerinin 100’üncü yılı etkinliklerinde ilk kez gösteri uçuşu gerçekleştirilmiştir.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı personelinin göndermiş olduğu yaklaşık 300 adet isim önerisi arasından ‘SOLOTÜRK’ ismi seçilmiştir.

SOLOTÜRK; Konya’da bulunan 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında konuşlu 132’nci Silah ve Taktikler Filo Komutanlığında pilot, basın ve halkla ilişkiler personeli ve 9 kişilik uçak bakım ekibiyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

SOLOTÜRK, Türk Hava Kuvvetlerinin 100’üncü kuruluş yıl dönümünde Türk milletine armağan ettiği yeni bir değerdir. SOLOTÜRK’ün grafik tasarımında devletimizin, Türk milletinin ve Türk Hava Kuvvetlerinin en değerli ve anlamlı sembolleri yer almıştır. Bu değerler SOLOTÜRK ile gökyüzünde temsil edilmektedir.

Yüksek teknoloji ürünü bir uçak olan F-16’nın grafik tasarımı son derece farklı, özel ve sıra dışı bir uygulamadır. Bu nedenle grafik tasarımı uzun süreli ve özenli bir çalışmanın sonucunda konusunda yetkin grafik tasarımcısı Sn. Murat Dorkip tarafından yapılmıştır. SOLOTÜRK’ün üzerinde, tarih boyunca Türk milletinin ve Türk Hava Kuvvetlerinin sembolü olan kartalın yeniden yapılandırılmış bir ayrıntısı yer almaktadır.

SOLOTÜRK uçarken altında görülen ay yıldızın altın renkli olması, ulusal simgemizi göklerde dalgalandıran Türk Hava Kuvvetlerinin, Türk milletinin onur timsali olan bayrağımıza ve temsil ettiği değerlere bağlılığını ve verdiği önemi göstermektedir. Uçağın üstündeki gümüş renkli yıldız, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk Hava Kuvvetlerinin 21’inci yüzyılın yıldızı olma idealini simgeler.

SOLOTÜRK uçarken kanadının üzerinde görülecek olan mat siyah üzerine parlak siyah renkte yerleştirilmiş kartal, havacılığın ruhundaki özgürlüğü ve kararlılığı simgeler. Uçağın burun kısmına doğru uzanan siyah ve gri çapraz çizgiler ise havacıların hızlı düşünme ve karar verme, sürekli ilerleme ve sınır tanımama gibi niteliklerini betimler.

Sonuç olarak; grafik tasarımında seçilen gümüş, siyah ve altın renkler taşıdığı anlam, değer, gerilim ve güç algıları ile Türk Hava Kuvvetlerinin 21’inci yüzyılın hava, uzay ve bilgi gücü olma vizyonuna gönderme yapar.

Genel olarak SOLOTÜRK’ün grafik tasarımı, ‘Türk Hava Kuvvetleri Çağıyla Yarışıyor’ sloganının somutlaşmış bir ifadesidir.”

YORUM YAP