DOLAR32,5436% 0.04
EURO35,1244% 0.17
STERLIN41,5965% 0.26
FRANG36,8040% 0
ALTIN2.432,74% 0,01
BITCOIN64.941,99-0.377
reklam

Serdengeçti, 47. Uluslararası Giresun Aksu Festivali Açılış Töreni’ne katıldı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Serdengeçti, 47. Uluslararası Giresun Aksu Festivali Açılış Töreni’ne katıldı.
reklam

Sayın Valimiz Mehmet Fatih Serdengeçti, Giresun Belediyesi tarafından bu yıl 47’incisi düzenlenen Uluslararası Giresun Aksu Festivali Açılış Töreni’ne katıldı.

Bu yılki festival kutlamalarının Aksu Festival alanındaki bölümüne katılan Sayın Valimiz Mehmet Fatih Serdengeçti, festivale ev sahipliği yapan Belediye Başkanı Fuat Köse ile birlikte halkı selamladı.

Ardından, geleneklerin sembolize edildiği çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Giresun’un tarihi ve kültürel mirasının canlandırıldığı sac ayaktan geçme etkinliğini, Vali Serdengeçti de birebir deneyimledi.

Etkinliklerin ardından tören, protokol konuşmalarıyla devam etti.

Vali Serdengeçti, açılış töreninde yapmış olduğu konuşmasında “İlimizin, bölgemizin ve ülkemizin önemli etkinlikleri arasında yer alan kültürel, sanatsal ve turizm değerlerimizin sergilendiği, 47.Uluslararası Giresun Aksu Festivali için burada toplanmış bulunuyoruz. Hepiniz hoş geldiniz.

Resmi olarak her ne kadar 47’incisi düzenlense de binlerce yıldır süren geleneğin tezahürü olan festivalimiz aynı zamanda birlik ve beraberliğimizin de nişanesidir.

Tarihi, doğası, insanı ile asırlar içinde çeşitli kavimlere ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Giresun’umuz antik çağlarlardan modern zamanlara kadar üzerinde var olmuş tüm uygarlıkların izlerini taşımaktadır. Geçmişten bugüne taşınan bu izler, birçok alanda gelişmemize olanak sağlamıştır. Sağlamaya da devam edecektir.

Bir toplumu bir aileyi ayakta tutan en büyük zenginlik kültürel zenginliktir. Kültürel zenginliklerimizde kimliklerimizin oluşmasındaki en büyük unsurdur. Bizlerin görevi de kültürel kimlikleri kültürel farklılıkları bir zenginlik olarak görmek ve bunların gelişmesine katkı sunmaktır.

Bildiğiniz gibi her yıl mayıs ayının yirmisinde ‘Mayıs Yedisi’ şenliklerini kutlamaktayız. Bu etkinlikler, yılda bir kez de olsa atalarımızdan bizlere miras kalan gelenekleri yaşatmak, kültürlerini unutmamak adına büyük bir fırsattır. Bu festivalimizin uluslararası olması da ayrı bir kazanımdır. Böylelikle geçmişten gelen kültürümüzün paylaşılarak, gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlanmış olacaktır.

Ayrıca Uluslararası Aksu Festivali’nin; kalesiyle, adasıyla, zeytinlik semti ile her renk ve tonunu görebileceğiniz yaylalarıyla, plajlarıyla, tarihi zenginlikleriyle, doğa harikası Kuzalan Şelalesi ve Mavi Gölü’yle, Göksu travertenleriyle, tabiat parklarıyla, kaleleriyle, türkülere konu olan konaklarıyla, muhteşem lezzetleri barındıran mutfağıyla, misafirperverliğiyle, birçok güzelliği aynı anda misafirlerine sunabilen muhteşem değerleriyle yeni dönemde turizmin gözde destinasyonlarından birisi olan ilimize de ayrı bir değer kattığını da ifade etmek gerekir.

Uluslararası Giresun Aksu Festivali başta olmak üzere bölgemizde gerçekleştirilecek tüm festivallerin ilimiz turizmine de katkıda bulunacağı muhakkaktır. Bu tarihi ve doğal güzelliklerin yanında kültürel zenginliklerimizin de çok önemli kaynak değerinin olduğunun bilincindeyiz. Bunları unutmayacağız ve yaşatmak için elimizden geleni yapacağız.

Mayıs Yedisi; Karadeniz için Giresun için özel bir gündür. Bu festival ve şenliklerimizin hepsi kültürümüzün ve inançlarımızın bir parçasıdır ve somut bir şekilde hala yaşamaktadır. Sadece yaz mevsimini karşılama değil aynı zamanda beraber olma, birlikte hareket etme kabiliyetimizin geliştirilmesi noktasında da çok önemli yer tutmaktadır.

Bu vesile ile ‘Uluslararası Giresun Aksu Festivalimizin’ hayırlı olmasını diliyor, festivalin dolu dolu yaşanması için yoğun emek harcayan Sayın Belediye Başkanımıza ve Giresun Belediyesine teşekkür ediyorum. Kalın sağlıcakla.” ifadelerini kullandı.

Tören daha sonra festival için il dışından gelen yerli ve yabancı halk dansları ekiplerinin sergiledikleri gösterilerle devam etti. Çeşitli etkinliklerin gerçekleştirileceği festival, 23 Mayıs tarihinde sona erecek.

Aksu Festival alanındaki programa; Sayın Valimiz Mehmet Fatih Serdengeçti ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Ramiz Erinç Sağkan başta olmak üzere, Giresun Milletvekilleri Prof. Dr. Nazım Elmas, Elvan Işık Gezmiş ve Ertuğrul Gazi Konal, Giresun Belediye Başkanı Fuat Köse ve eşi Nalan Köse, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, Giresun Baro Başkanı Av. Soner Karademir, ilçe ve belde belediye başkanları, il protokolü, siyasi parti temsilcileri, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Her yıl 20 Mayıs günü Giresun´un doğusunda bulunan Aksu Deresi’nin Karadeniz ile birleştiği yerde insanlar toplanırlar.

Aksu mahallinde yapılan bu törenler; sac ayaktan geçme, dere taşlama ve Karadeniz’in yaşanılabilir tek adası olan Giresun Adası’nın etrafında dolaşmak suretiyle üç ana bölümden oluşur.

Bu geleneksel etkinliğe özellikle hastalar, dertliler, çocuğu olmayanlar ve dilekleri olanlar katılarak, bir dilek dileyip yedi çift bir tek taşı suya atarlar.

47.Uluslararası Giresun Aksu Festivali, 23 Mayıs 2024 tarihine kadar çeşitli etkinlikler ve konserlerle devam edecek. Festival, Giresun halkı ve ziyaretçileri için unutulmaz anılarla dolu bir etkinlik takvimi sunuyor.

FESTİVALİN İLK GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Festivalin ilk günü, 19 Mayıs 2024 Pazar günü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Sanat Sokağı’nda saat 14.00’te Ressam ve Heykeltıraşlar Derneği ile Bağımsız Sanatçılar tarafından sergi açılışı gerçekleştirildi. Atatürk Meydanı’nda saat 14.30’da GİFOD tarafından karma fotoğraf sergisi düzenlendi. Saat 18.00’de Çotanak İlkokulu önünden Atatürk Meydanı’na kortej yürüyüşü yapıldı. Günün sonunda, saat 20.00’de Atatürk Meydanı’nda festival ateşi yakıldı ve saat 20.30’da DJ Erkan Kara, MC Murat Küçüker ve GAFBAND’ın performanslarıyla gece renklendi.

FESTİVALİN DEVAM EDECEK ETKİNLİKLERİ

Açılış töreni sonrasında, halk oyunları gösterileri ve müzik şöleni devam edecek. Giresun Kalesi’nde saat 14.00’te gerçekleşecek gösteriler ve konserler, izleyicilere unutulmaz anlar yaşatacak. Aynı gün, Botanik Park’ta saat 16.00’da Solo Türk’ün muhteşem hava gösterisi izleyicilere heyecan dolu anlar yaşatacak. Günün sonunda, Atatürk Meydanı’nda saat 20.30’da gerçekleştirilecek Haluk Levent konseri ile festivalin ikinci günü coşku içinde tamamlanacak.

21 Mayıs 2024 Salı günü, Atatürk Meydanı’nda saat 13.00’te Can Akengin Bilgi Yurdu Derneği Fotoğraf Sergisi gerçekleştirilecek. 19 Eylül İlkokulu bahçesinde saat 16.00’da halk oyunları gösterileri ve müzik şöleni izleyicilerle buluşacak. Plajlar Bölgesi’nde saat 20.00’de DJ Erkan Kara’nın DJ performansı, saat 21.30’da ise Efor Grubu’nun konseri düzenlenecek.

22 Mayıs 2024 Çarşamba günü, Atatürk Meydanı’nda saat 16.00’da halk oyunları gösterileri ve müzik şöleni gerçekleşecek. Şehit İsa İlkokul bahçesinde saat 18.00’de halk oyunları gösterileri devam edecek. Atatürk Meydanı’nda saat 20.00’de Giresun Belediye Konservatuvarı’nın pop konseri izleyicilere keyifli anlar yaşatacak.

23 Mayıs 2024 Perşembe günü, festivalin kapanış etkinliği Millet Bahçesi’nde saat 20.00’de Can Akengin Bilgi Yurdu Derneği Türk Halk Müziği Konseri ile gerçekleşecek. Bu konser, festivalin son etkinliği olacak ve katılımcılara müzik dolu bir gece sunacak.

YORUM YAP