DOLAR32,5276% 0.02
EURO34,9836% 0.23
STERLIN41,4244% 0.16
FRANG36,7856% -0.02
ALTIN2.435,23% 0,00
BITCOIN65.131,950.555
reklam

Şehirdeki Sosyal Hareketliliği Mutlaka Azaltmalıyız

Yayınlanma Tarihi : Google News
Şehirdeki Sosyal Hareketliliği Mutlaka Azaltmalıyız
reklam
Tüm Dünya’yı tehdit eden boyuta gelen ve ülkemizde de yaygınlaşan Koronavirüs (Covid-19) salgınından ülkemizi, vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla Devletimizce alınan tedbirler ve kararlar, Ordu’da sıkı bir şekilde denetleniyor.
Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda başta Cumhurbaşkanlığı, Sağlık Bakanlığı ve diğer ilgili Bakanlıklar tarafından alınan ulusal tedbirler ile İl Hıfzıssıhha Meclisince alınan tedbir kararlarının tavizsiz bir şekilde uygulandığını belirten Ordu Valisi Seddar Yavuz, şehirlerarası seyahat tedbirlerinin kontrolü, il içerisinde yapılan seyahat denetimleri, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların sokağa çıkma yasağına ilişkin denetimler, kapalı olması gereken işyerlerine yönelik kontrol ve denetimlerle ilgili açıklamalarda bulundu.
“İl Sınırındaki Noktalarında, 4.917 Araç ve 12.351 Yolcu Kontrol Edildi”
Alınan tedbirler kapsamında, Ordu’nun 5 ayrı il girişinde kontrol ve denetim noktaları oluşturulduğu belirten Vali Yavuz, “İlimizde, Samsun Girişi (Ünye/Akçay Mevkii), Giresun Girişi (Gülyalı/Turnasuyu Mevkii), Tokat Girişi (Aybastı), Tokat Girişi (Akkuş), Sivas Girişi (Mesudiye), olmak üzere 5 ayrı il sınırı girişinde oluşturulan kontrol noktalarında, ticari araçların yanısıra özel araçlar da denetleniyor. Kontrol noktalarında görev yapan, emniyet, jandarma ve sağlık personelinden oluşan ekipler, şehirlerarası yolculuk yapanların seyahat izin belgesi olup olmadığına bakıp, yolcuların sağlık kontrolleri yapıyor. Şüpheli vakalar, tanı için hastanelere gönderiliyor. Yapılan kontrollerde Covid-19 semptomu tespit edilenler ise karantinaya alınıyor. Uygulamanın başladığı 28 Mart 2020 Cumartesi günü saat 17.00’den, 1 Nisan 2020 Salı günü (bugün) saat 07.00’ye kadar 4.519’u özel, 398’i ticari araç olmak üzere toplam 4.917 araç kontrol edildi. Bu araçlarda seyahat eden toplam 12.351 kişinin de sağlık taraması, kontrolü yapıldı. Bunlardan 5 vatandaşımız sağlık kuruluşlarına yönlendirildi. Tedbir kararına uymayan 6 araç şoförüne 2.160 TL idari para cezası kesildi” şeklinde konuştu.
“19 İlçemizde Araç ve Yolcu Kontrolü Yapılmakta”
İl içerisindeki sosyal hareketliliği önlemek ve sokağa çıkma yasağı bulunan 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların, alınan tedbir kararına uyup uymadıklarının da yoğun bir şekilde denetlendiğini ifade eden Vali Seddar Yavuz, “İl sınırı girişlerinde olduğu gibi ilçelerimizin giriş ve çıkış noktalarında da güvenlik birimlerimizce alınan tedbir kararlarına uyulup, uyulmadığı çok sıkı bir şekilde denetlenmektedir. Özellikle il dışından özel araç veya ticari araçlarla gelenler ile sokağa çıkma yasağı getirilen 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın bu tedbire uyup uymadıkları kontrol ediliyor. Bu maksatla, 19 ilçemizde 28 Mart 2020 Cumartesi günü saat 17.00’de başlayan kontrol ve denetimlerde, 1 Nisan 2020 Salı günü (bugün) saat 07.00 itibariyle, 5.591’i özel, 1.096’sıticari araç olmak üzere toplam 6.687 araç kontrol edildi. Bu araçlarda seyahat eden toplam 15.854 kişinin kontrolü yapıldı. Bunlardan 7 vatandaşımız sağlık kuruluşlarına yönlendirildi. Tedbir kararına uymayan 7 araç şoförüne ise 5.310 TL idari para cezası tatbik edildi” diye konuştu.
“Vefa Sosyal Destek Grupları, 8.788 Vatandaşımızın İsteğini Yerine Getirdi”
Vali Seddar Yavuz, koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlere uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu çerçevesinde idari para cezası uygulandığını söyledi.
65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı olana vatandaşlar için 22 Mart 2020 tarihinde getirilen sokağa çıkma yasağının, sıkı bir şekilde denetlendiğini belirten Vali Yavuz, “Güvenlik birimlerimizce yapılan kontrol ve denetimlerde, sokağa çıkma yasağını ihlal eden 65 yaş üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızdan 2.902’si ikaz edilerek evine gönderildi. Ancak, tüm uyarı ve ikazlara aldırmayan 65 vatandaşa da idari işlem yapıldı. Diğer taraftan, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olup, hizmetini karşılayacak kimsesi olmayan vatandaşlarımızın hizmetini yerine getirmek üzere oluşturulan Vefa Sosyal Destek Gruplarımız büyük bir özveri ve fedakarlıkla görevlerini sürdürüyorlar. Uygulamanın başladığı 22 Mart 2020 tarihinden, 1 Nisan 2020 tarihine kadar 8.788 vatandaşımızın isteği, talebi, hizmeti, Vefa Sosyal Destek Gruplarında görevli personellerimiz tarafından yerine getirildi” dedi.
“Kapalı Kalması Gereken İşyerleri ve Toplu Taşıma Araçları Kontrol Ediliyor”
Alınan tedbirler kapsamında kapatılmasına karar verilen işyerlerinin ve toplum taşıma araçlarının da sıkı bir şekilde denetlendiğini kaydeden Vali Yavuz, “Kapalı olması gereken umuma açık yerler, iddia ve ganyan bayileri, toplum taşıma araçlarının alınan kararlara uyup uymadıkları, güvenlik birimlerimiz ve belediye zabıtaları tarafından sürekli denetlenmektedir. Sadece 31 Mart 2020 Pazartesi günü yapılan denetimlerde; 1.096 umuma açık işyeri, 25 iddia ve ganyan bayii, 104 toplu taşıma aracının kontrol ve denetimi yapılmıştır. Bu kontrol ve denetimlerimiz aralıksız devam edecekti” diye konuştu.
“Şehirdeki Sosyal Hareketliliği Mutlaka Azaltmalıyız”
Şehirdeki sosyal hareketliliğin mutlaka azaltılması ve zorunlu olmadıkça sokağa çıkılmaması gerektiğini vurgulayan Vali Yavuz, “Yaptığımız tüm ikaz ve uyarılara, aldığımız tüm tedbirlere rağmen, maalesef vatandaşlarımızın sokağa çıkma konusunda yeterli hassasiyeti göstermediklerini gözlemliyoruz. Bizzat kendim sokağa çıkarak, bu gözlemi yapıyorum. PTT ve banka gibi vatandaşlarımızın işlerinin olduğu yerlerde sosyal mesafe kuralına uymalarını sağlamak için bariyerleme çalışması yaptık. Vatandaşlarımıza bir kez daha çağrıda bulunuyoruz ve zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamalarını istiyoruz. Sokağa çıkmak zorunluluğu bulunan vatandaşlarımızın da mutlaka sosyal mesafe kuralına uymalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM YAP