DOLAR32,5330% 0.7
EURO34,8895% -0.11
STERLIN41,5685% 0.56
FRANG36,4189% 0.71
ALTIN2.407,01% 0,67
BITCOIN66.945,76-2.171
reklam

Sadece Hekimleri Kapsayan Düzenleme Rahatsızlık Yarattı

Ülkem-İş Konfederasyonu’na bağlı Öz Sağlık Sen Sendikası Genel Başkanı Fatih Öksüz, Giresun’da yaptıkları eylem sonucu yayınladığı yazılı bildiri ile sadece hekimleri kapsayan mali düzenlemenin yanlış olduğunu belirterek “sağlık sektörünün diğer bileşenlerini kapsamaması çalışanlarımız arasında huzursuzluk yarattı” dedi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sadece Hekimleri Kapsayan Düzenleme Rahatsızlık Yarattı
reklam

Öksüz açıklamasında “Bilindiği üzere 1 Aralık 2021 tarihinde Meclis’te siyasi partilerin ortak önergesi ile hekimlerin ücretlerine 2 bin 500 ila 5 bin TL mali iyileştirme yapıldığı ve daha sonra bu düzenlemenin 22 Aralık 2021 tarihinde tekrardan gündeme alınacağı bilgisi kamuoyuna yansımıştı. Bu iyileştirmeyi yerinde bulduk ve olumlu karşıladık. Sağlık Bakanı tarafından, hekimlerimiz başta olmak üzere sağlık çalışanlarıyla ilgili sevindirici bir haber vereceğiz diye müjdelenen fakat içeriğinde sadece hekimleri kapsadığı görülen düzenleme çalışanlar arasında huzursuzluğa neden olmuştur.

Sağlık İşi Ekip İşi diyerek, sağlık hizmetinin bir bütün olduğunu her seferinde dile getirdik ve bu tür yapılacak ayrıma her zaman karşı çıktık. İşçisi de memuru da sağlıkta çalışan herkes sağlık çalışanı kapsamındadır. Nasıl pandemi döneminde sağlık çalışanlarının yıllık izinleri durdurulduğunda, işçi memur ayrımı yapılmadan tüm çalışanları kapsadıysa, ücret düzenlemesi de de işçi memur ayrımı yapılmadan tüm çalışanları kapsamalıdır.

Özellikle pandemi döneminde;  güvenlik görevlisinden temizlik işçisine, yemekhane personelinden bilgi işlemcisine, şoföründen hemşiresine, klinik yardımcısından, hekimine kadar; 4-D sağlık işçileri, sağlık memurları, taşeron işçiler hepsi birlikte kahramanca mücadele örneği göstermiştir. Covid-19 işçi-memur ayrımı yapmadığı gibi yetkililerde ayrım yapmamalıdır.

Buradan Sağlık Bakanı başta olmak üzere Meclis’te yer alan siyasi partilerin tamamına çağrıda bulunmak istiyoruz;  22 Aralık 2021 tarihinde bütçe görüşmeleri sonrası tekrardan Meclis’te görüşüleceği açıklanan, sağlık çalışanlarının ücret düzenlenmesine pandemi döneminde hiçbir ek ödemeden faydalandırılmayan 4-D sağlık işçileri başta olmak üzere hekimler, sağlık memurları, memurlar, taşeron işçiler kısacası tüm çalışanlar ayrım yapılmadan dâhil edilmelidir. Aksi takdirde farklı bir düzenleme kurumlarda iş barışını bozacak, çalışanlar arasında huzursuzluk yaratacaktır.

Son olarak bir çağrıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Vedat Bilgin Bey’e yapmak istiyoruz; ülkemizde son dönemde kurda yaşanan hareketlilikten kaynaklanan ekonomik dalgalanmalardan dolayı, temel gıda ürünleri başta olmak üzere birçok keleme gelen zamlar ile birlikte alım gücü çok düşmüş ve kamu çerçeve protokolünde kamu işçilerine verilen zamların hiç bir değeri kalmamıştır.2021-2022 dönemini kapsayan kamu çerçeve protokolüne ek bir protokol yapılarak kamu işçilerinin ücretlerine ilave zam yapılmalıdır” dedi.

YORUM YAP