DOLAR32,5442% 0.05
EURO35,1183% 0.21
STERLIN41,5238% 0.15
FRANG36,8189% 0.05
ALTIN2.436,04% 0,14
BITCOIN65.009,53-0.313
reklam

Restoran ve Kafelerde Kontrollü Sosyal Hayat

Yayınlanma Tarihi : Google News
Restoran ve Kafelerde Kontrollü Sosyal Hayat
reklam
Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında geçici olarak kapanan restoran ve kafeler normalleşme süreci çerçevesinde hizmet vermeye başladı.
Normalleşme planı kapsamında çalışmaya başlayan restoran, kafe ve pastane gibi işletmelerde, vatandaşlara, belirlenen kurallar dahilinde sosyal mesafe kuralına uygun hizmet veriliyor.
Faaliyetleri geçici süreliğine kısıtlanan lokanta, restoran, kafe ve pastaneler sosyal mesafe kuralına uygun olarak belirlenen diğer kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet verebilecek.  (Kendi müşterilerine hizmet veren turizm tesislerinin bünyesindeki işletmeler saat sınırlamasına tabi olmayacaktır.)
Maskesiz müşteri içeri alınmayacak, işletme içerisinde müşteri ve çalışan herkesin maske takması zorunlu olacaktır. Her müşterinin girişte el hijyeni sağlaması zorunludur. İş yeri girişinde %70 alkollü el antiseptiği veya kolonya bulundurulur.  Personel sık aralıkla el hijyenini sağlar.
Tesisin içinde veya dışarısında sıra oluşabilecek her yerde 1,5 metre ara ile sosyal mesafe işaretlemeleri yapılacaktır.  Sosyal mesafe ve oturma düzeni kuralları, aynı aileden (anne veya baba ile birlikte çocuklar) olan misafirler arasında uygulanmaz.
Yemek servisi verilen masalar arası mesafe her yönden 1,5 metre, yan yana sandalyeler arası 60 santimetre olacak şekilde düzenlenecektir. Grup halinde gelen müşteriler için masa birleştirmeleri yapıldığı takdirde diğer masalarla aradaki 1,5 metre mesafe korunacak şekilde yapılacaktır.
Misafirlere tesise girişte termal kamera veya temassız ateş ölçümü uygulanacaktır. 38 dereceden yüksek ateş ölçümlerinde, misafir işletmeye alınmayacak. Tıbbi maske ile sağlık kuruluşuna başvurması sağlanacaktır.
Masalarda sadece karşılıklı oturma düzeni sağlanacak, masa yanlarına sandalye konulmayacak ve masa yanlarına oturma düzeni oluşturulmayacaktır. Karşılıklı oturmada masa eni 70 santimetreden küçük masalarda çapraz oturma düzeni uygulanacak veya karşılıklı oturma mesafesinin arttırılması amacıyla iki masa birleştirilerek kullanılmayacaktır.

Mümkün olduğunca, temassız ödeme alınacak, temaslı post cihazı kullanılması halinde, her kullanımdan sonra cihaz %70’lik alkol ile silinerek temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanacaktır.
Her işletmenin misafir kapasitesi sosyal mesafe planına göre belirlenecek. Bu kapasiteye uygun sayıda misafir kabul edilecek kapasite bilgisi tesisin girişinde görülebilir bir yere asılacaktır. Koronavirüs tedbirlerinin yer aldığı panolar düzenlenecektir.
Valeler tarafından eldiven kullanılmayacak, her araç teslim alma ve teslim etme hizmetinden önce ve sonra valeler ellerini alkol bazlı el dezenfektanı ile temizleyecektir. Valeler araçlara maskesiz binmeyecektir.

YORUM YAP