DOLAR32,3607% 0.17
EURO34,4602% -0.71
STERLIN40,3340% -0.67
FRANG35,3962% -0.32
ALTIN2.438,65% -0,91
BITCOIN2.281.341-2.715

Otobüs İle Seyahat Lüks Olmadan Akaryakıt Maliyet Sorunu Çözülmeli

Son çeyrekte otobüs ile seyahatin lüks haline dönüşmesi hem işletmeleri hem de vatandaşı zor duruma düşürdüğünü ifade eden Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu….

Yayınlanma Tarihi : Google News
Otobüs İle Seyahat Lüks Olmadan Akaryakıt Maliyet Sorunu Çözülmeli

Son çeyrekte otobüs ile seyahatin lüks haline dönüşmesi hem işletmeleri hem de vatandaşı zor duruma düşürdüğünü ifade eden Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, bir yıl önce 7 TL olan motorin fiyatının bugün 22 TL yi aşmasına dikkat çekti.

Giresun gurbet ile iç içe olan il nüfusunun iki katını başka kentlerde ika eden bir vilayet özelliği taşıdığını belirten Çakırmelikoğlu, “İstanbul, Ankara, Bursa ve Kocaeli gibi kentlerde yaşayan Giresunlu hemşerilerimizin yaz ayları öncesinde yüksek bedelli seyahat sorunu ile karşı karşıya kalmalarının temelinde akaryakıt maliyetlerinin yattığını bilmekteyiz. İşletmelerimizin motorin başta olmak üzere diğer maliyetlerin (lastik, bakım vb.) afaki düzeyde artması üzerine otobüs biletlerinin yüzde yüzü aşan bir zam uygulamak zorunda kalındığını görmekteyiz. Şuan uygulanan fiyat aralığının da yeterli olmadığı, birçok hattın zarar ettiğini yaptığımız görüşmeler doğrultusunda ifade eden yolcu taşımacılığı işi yapan Oda üyesi işletmelerimiz, bayram ve yaz ayları öncesinde bu sürece kalıcı bir tedbir alınması gerektiği konusunda hem fikirler. 2021 yılında pandemi tedbirleri kapsamında yüzde 50 yolcu taşıma şartı olan otobüslerin bugün tam kapasite ile seyahatte daha ağır maliyetlerle karşı karşıya kaldıkları gün gibi aşikardır.  Geçen yıl 250 TL aralığında İstanbul-Giresun seyahati yapan bir kişi bugün aynı seyahati 400 TL bedelle yapma arifesindedir. Bu kapsamda kalıcı çözümün ise motorin fiyatının asgari düzeye çekilmesi ya da yolcu taşımacılığına devlet desteği sağlanması gerekmektedir.” dedi.

YORUM YAP