DOLAR32,1731% 0.11
EURO35,0212% 0.08
STERLIN41,2230% 0.32
FRANG35,3059% 0.29
ALTIN2.432,01% 0,10
BITCOIN67.824,00-0.813

Ormanlık Alanlara Giriş Yasaklandı!

Giresun Valiliğinden yapılan açıklama ile Giresun genelinde ormanlık alanlara giriş ikinci bir emre kadar yasaklandı.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Ormanlık Alanlara Giriş Yasaklandı!

Orman yangınları ile mücadele komisyonu yaptığı acil toplantı ile mesire yeri ve tabiat parkları dışında tüm ormanlık alanlara giriş yasakladı. Alınan kararlar şu şekilde:

1- Valilik ve Kaymakamlıklarca belirlenmiş ve haritalandırılmış olup mutat vasıtalarla en geniş şekilde vatandaşlarımıza duyurulmuş olan mangal/semaver/ateş yakılabilecek mesire yerleri ile tabiat parklarının dışında, ormanlara giriş çıkışların yasaklanması, (Orman İdaresinden İhaleli/Tahsisli iş alanlar ve bu işte çalışanlar ile Orman İdaresi tarafından çalıştırılan kişiler hariç)

2- Orman alanları içerisinde (yetkili kurumlarca belirlenmiş tescilli piknik ve mesire alanları hariç) mangal/semaver/ateş yakılmasına müsaade edilmemesi, avcı ve çobanların ateş yakmasının önlenmesi için ormanlara giriş çıkış yasağının uygulanması ve kontrolünün; Giresun Orman Bölge Müdürlüğü Personeli, Jandarma Komutanlığı Personeli ve Emniyet Müdürlüğü personellerince müştereken sağlanması,

3- Başta ormanlık alanların civarındaki yerler olmak üzere, anız veya bitki örtüsü (tarla, bağ, bahçe ve zeytinlik artığı ot, dal vb.) yakılmasına kesinlikle müsaade edilmemesi,

4- Ormanlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu  gibi yanıcı madde kullanılmasına izin verilmemesi,

5- Mangal/semaver/ateş yakılmasına müsaade edilen piknik ve mesire alanlarına girişte; akşam saat 19:00’dan sonra ertesi sabah saat 08:00’a kadar mangal yakmak, yol boyunca araç park etmek, kamp yapmak, ormana girmek ve piknik yapmak tamamen yasaklanmıştır.

6- Enerji Nakil Hatlarından çıkabilecek orman yangınlarına karşı ilgili kurumların her türlü tedbirleri alması,

7- Ormanlık alanlar ile ormanlık alanların civarında izin verilen yerlerde (ormanlık alanlarda önceden belirlenerek ilan edilen kamp yerleri hariç) ikinci bir emre kadar mangal/semaver/ateş yakılmasına müsaade edilmemesi.

Ordu’da Ormanlık Alanlara Giriş 1 Ekim’e kadar yasaklandı!.

Komşu Ordu’da, ormanlık alanlara vatandaşların girişinin 1 Ekim’e kadar yasaklandığı bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Vali Tuncay Sonel’in imzasıyla yayımlanan kararda, ülke genelinde orman yangınlarının arttığı gözlenirken, son günlerde de orman yangınları açısından oldukça yüksek risk taşıyan (yüksek sıcaklık, aşırı rüzgar, düşük nem) olumsuz hava şartlarının oluştuğu görüldü.

Ormanlık alanlarda oluşabilecek yangınları önlemek amacıyla 31 Temmuz-01 Ekim tarihleri arasında, Ordu ili genelinde bulunan orman alanlarına görevli olanlar dışında girişlere kesinlikle izin verilmeyecek.

Belirlenen mesire yerleri dışında kalan ormanlık alanlarda mangal, semaver, ateş yakılmasına müsaade edilmeyecek, avcı ve çobanlar da ateş yakamayacak.

Ormanlık alanlara yakın yerlerde anız yakılmaması, düğün ve benzeri organizasyonlarda havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmaması kararlaştırıldı.

Sportif, tarımsal ve diğer faaliyetler için ormana girmek durumunda olanlar, Orman İşletme Şefliklerinden izin alacak ve burada bulunacakları süre zarfında alınan bu izin belgelerini yanlarında bulunduracak.

Sözü edilen faaliyetlerde bulunacak kişiler, Orman İşletme Şefliklerine en az 72 saat önceden başvuruda bulunacak, şeflikler ise bu başvuruları değerlendirerek en geç 48 saat içerisinde olumlu/olumsuz şekilde ilgilisine cevap verecek.

Belirtilen önlemlerin uygulanmasına karşı çıkan, zorluk gösteren/uymayanlar hakkında 6381 sayılı Orman Kanunu’nun ilgili maddeleri, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 66. maddesi ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre işlem yapılacak.

YORUM YAP